REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Antyradio nie będzie puszczać piosenek Pawła Kukiza? To efekt wczorajszego głosowania nad „lex TVN”

Po wczorajszym głosowaniu nad ustawą „lex TVN” na Pawła Kukiza wylała się fala krytyki. Wiele wskazuje na to, że dołącza się do niej Antyradio, które według doniesień rezygnuje z puszczania piosenek polityka.

12.08.2021
20:26
paweł kukiz lex tvn krytyka antyradio
REKLAMA

„A ty całuj mnie – to taka piękna gra”, „bo tutaj jest jak jest”, „miasto budzi się, z naszymi marzeniami”, „jeśli tylko chcesz” – te frazy zna każdy. Słyszeliśmy je w radiu wielokrotnie. Piosenki w wykonaniu Pawła Kukiza puszczane są na antenie najpopularniejszych stacji w Polsce. A przynajmniej były. Według doniesień pojawiających się w mediach społecznościowych, znane ze swojego buntowniczego charakteru Antyradio postanowiło nie emitować więcej utworów muzyka.

Informację taką podał na swoim Twitterze m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut oraz Ruch Ośmiu Gwiazd. Wysłaliśmy do Antyradia prośbę o potwierdzenie tych doniesień. Do momentu publikacji tego tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jeśli jednak okażą się prawdą, decyzja podjęta przez stację najprawdopodobniej ma związek z wydarzeniami, które wczoraj miały miejsce w sejmie.

REKLAMA

Paweł Kukiz głosował za przyjęciem ustawy „lex TVN

W środę, 11 sierpnia 2021 roku, parlamentarzyści przegłosowali kontrowersyjną ustawę medialną popularnie zwaną „lex TVN”. Na 454 posłów 228 było za jej przyjęciem. Wśród nich znalazło się trzech członków Koła Poselskiego Kukiz'15: Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko oraz Stanisław Żuk. Jeszcze chwilę wcześniej wydawało się jednak, że do głosowania nie dojdzie.

Kilka godzin przed głosowaniem nad „lex TVN” Władysław Kosiniak-Kamysz złożył wniosek o odroczenie obrad. Został on przyjęty przez posłów (za było 229, przeciw: 227). Po przerwie marszałek Elżbieta Witek na wniosek parlamentarzystów ogłosiła jednak reasumpcję głosowania. Jego wynik był już zupełnie inny.

W czasie przerwy Sachajko powiedział, że w trakcie pierwszego głosowania nad odroczeniem obrad doszło do pomyłki, w wyniku której posłowie Kukiz'15 zagłosowali za przyjęciem wniosku Kosiniaka-Kamysza. Dlatego podczas reasumpcji wynik uległ zmianie. Opozycja uznała, że musiało dojść do „politycznego przekupstwa”. Dlatego na sali dało się usłyszeć okrzyki „zdrajca” rzucane w stronę Kukiza. Były rockman nic sobie jednak z nich nie robił.

Krytyka Pawła Kukiza

W sieci zawrzało. Pojawiło się mnóstwo głosów krytyki Kukiza. Najmocniejszy z nich przyszedł od byłego kolegi po fachu Janusza Panasewicza, wokalisty Lady Pank, który w swoich mediach społecznościowych napisał, że jest mu wstyd za każdy dzień, kiedy przyszło mu podać obecnemu posłowi rękę:

Wieloletni przyjaciel Kukiza Kuba Wojewódzki również wyraził zniesmaczenie zaistniałą sytuacją pisząc, że jest mu wstyd za naiwność i „głupie sentymentalne koleżeństwo”:

Kukiz wielokrotnie występował w programie Kuby Wojewódzkiego. Swego czasu samozwańczy król TVN-u namawiał nawet na głosowanie na niego w wyborach prezydenckich w 2015 roku:

To właśnie wtedy rozpoczęła się przygoda Kukiza z polityką krajową. W wyborach prezydenckich po I turze zajął jednak trzecie miejsce. Kilka miesięcy później powołał do życia KWW Kukiz'15. Jesienią założony przez niego komitet uzyskał 8,8 proc. oddanych głosów, a co za tym idzie 42 mandaty poselskie.

W kolejnych wyborach parlamentarnych w 2019 roku jego ugrupowanie wystartowało do sejmu z list PSL w ramach Koalicji Polskiej. Sojusz z ludowcami trwał jednak krótko i w grudniu 2020 roku wraz z innymi członkami swojej formacji stał się posłem niezrzeszonym.

„Wróć do muzyki

Kukiz już od dawna wzbudza kontrowersje swoimi decyzjami politycznymi. Dlatego raz po raz pojawiają się apele, aby dał sobie spokój z sejmem i wrócił do muzyki. W kwietniu tego roku takowy wystosował Krzysztof Skiba. Możemy w nim przeczytać:

Apeluję, abyś dał już sobie spokój z polityką, a numer Prezesa wyrzucił do kibla. Wróć do muzyki. Fani także wrócą i wszyscy będziemy słuchać Twoich nowych piosenek. Jest szansa, aby wyjść z twarzą z tego potrzasku, w który wpakowałeś Polskę bawiąc się w polityka. Przepis jest prosty: do końca kadencji głosuj przeciwko projektom PiS, a potem wracaj na scenę muzyczną. Wirus się skończy i na pewno zaświeci jeszcze słońce. Paweł dasz radę!

REKLAMA

Chociaż Kukiz wiele lat temu odłożył mikrofon i zajął się polityką, to lwią część dochodów zawdzięcza muzyce. Z jego oświadczenia majątkowego za 2020 rok wynika, że z tytułu uposażenia poselskiego otrzymał 91 tys. zł (plus 29 tys. zł w ramach diety), a z racji tantiem aż 199 tys. zł. Jeśli więc Antyradio zaprzestaje puszczania jego piosenek i jego śladem zechcą pójść inne stacje, przychody polityka mogą się znacząco obniżyć.

Zapytaliśmy biura prasowe Grupy RMF i Radia ZET czy ich stacje również zaprzestaną emisji piosenek Pawła Kukiza. Do momentu publikacji tego tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA