REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

"Podpalaczka" to niewypał. Zamiast iść do kina, lepiej na VOD obejrzeć inną adaptację Stephena Kinga

Jeśli "Podpalaczka" jeszcze nie zdążyła was zażenować, to w dalszym ciągu omijajcie ją szerokim łukiem. Zamiast tracić pieniądze na tak słabe kino, lepiej zostać w domu i na VOD włączyć, którąś z (o wiele) lepszych adaptacji prozy Stephena Kinga. Po co przerazić się scenariuszem i efektami specjalnymi, skoro można poczuć prawdziwą filmową grozę, oglądając "Lśnienie" lub "Carrie"?

17.05.2022
6:44
stephen king adaptacje filmy vod
REKLAMA

"Podpalaczka" już w kinach. Na całym świecie krytycy i widzowie zdążyli postawić krzyżyk na najnowszej adaptacji prozy Stephena Kinga. Jej twórcom jakimś cudem udało się bowiem zrealizować film, jeszcze gorszy od ekranizacji tej samej książki z 1984 roku. Miał być horror, a straszy w nim co najwyżej scenariusz (lub jego brak) i efekty specjalne (lub ich imitacje). Zamiast psuć sobie humor tą produkcją, lepiej zostać w domu i odpalić na VOD jeden z lepszych tytułów na podstawie powieści mistrza literackiej grozy. I nie, nie mówię tu o "Zielonej mili" i "Skazanych na Shawshank".

REKLAMA

Podpalaczka - lepsze adaptacje Kinga dostępne na VOD

"Podpalaczka" nie tylko zawodzi na całej linii, ale sprawia też, że co starsi widzowie poczują się staro, bo oto Zac Efron wiarygodnie gra w niej ojca. Tak, chłopak z "High School Musical" z powodzeniem wciela się już w role dojrzałych osób. Powodów, aby zrezygnować z seansu filmu, jest więc wiele. Przede wszystkim dla własnego zdrowia psychicznego lepiej zostać w domu i obejrzeć, którąś z lepszych adaptacji prozy Stephena Kinga na VOD.

Lśnienie

Lśnienie - Stephen King - adaptacje

Boohoo... ultrasi Stephena Kinga (i sam autor) nienawidzą tej produkcji. Prawda jest jednak taka, że "Lśnienie" Stanleya Kubricka to wciąż jedna z najlepszych (o ile nie najlepsza) adaptacji książek mistrza literackiej grozy. Reżyser, korzystając z artystycznego prawa, zmienił treść oryginału wedle własnego uznania. Nasączył tym samym pierwowzór swoją wrażliwością, dając nam pełnokrwisty filmowy horror.

Film dostępny na Netfliksie, Rakuten i Chili.

Doktor Sen

Po latach Stephen King postanowił wrócić do świata "Lśnienia". "Doktor Sen" jest kontynuacją historii obdarzonego niezwykłymi mocami Dana Torrence'a. W swojej adaptacji książki Mike Flanagan chwyta dwie sroki za ogon. Z jednej strony próbuje bowiem być wierny znanym z oryginału wątkom, a z drugiej złożyć hołd opisanemu wyżej filmowi Stanleya Kubricka. Wychodzi z tego bardzo ciekawa produkcja, koło której nie można przejść obojętnie.

Film dostępny na Rakuten i Chili.

To & To: Rozdział 2

Andy Muschietti postanowił nadać nowy, filmowy wymiar jednej z najsłynniejszych powieści Stephena Kinga. W latach 90. dostaliśmy bowiem serial na podstawie "To", który dzisiaj wygląda nieporadnie. W ostatniej adaptacji powieści nie spodziewajcie się kiczowatej charakteryzacji i tanich efektów specjalnych. Groza wylewająca się z "To" i "To: Rozdział 2" wbije was w fotel.

"To" dostępne na Playerze, Netfliksie, Rakuten i Chili, a "To: Rozdział 2" znajdziecie na Playerze i Chili.

Carrie

Carrie - Stephen King - adaptacje

Stephen King boi się dzieci obdarzonych nadludzkimi mocami. Pokazał to wielokrotnie (również w "Podpalaczce"). Właściwie motyw ten pojawił się już w jego literackim debiucie. Brian De Palma przerobił go na protoslasher. Motywy wykorzystywane przez reżysera w "Carrie", w latach 80. często gościły w młodzieżowych horrorach. Nic dziwnego. Ten film nawet dzisiaj potrafi przerazić. Robi to skuteczniej niż uwspółcześniona adaptacja tej samej książki, która powstała w 2013 roku.

Film dostępny na Canal+ i Playerze.

Christine

U Stephena Kinga strach może wzbudzać wszystko. Wyobraźnia mistrza literackiej grozy jest przerażająca. W końcu to w jego świecie każde zwierzę, hotel, pokój, maszyna mogą okazać się mordercze. W "Christine" padło na samochód. I oczywiście, to co na papierze niekoniecznie musiało sprawdzić się w filmie. Na szczęście za adaptację książki wziął się John Carpenter. Tym samym grozy w tej produkcji nie brakuje.

Film dostępny na iTunes.

Misery

Misery - Stephen King - adaptacje

Stephen King nigdy nie ukrywał, że jest literackim rzemieślnikiem. Filmom Roba Reinera zawsze też daleko było do artystycznych eksperymentów Stanleya Kubricka. I bardzo dobrze. Dzięki temu "Misery" do dzisiaj ogląda się z zapartym tchem. To wyjątkowo solidny dreszczowiec, w którym James Caan i (przede wszystkim) Kathy Bates wznoszą się na wyżyny swoich aktorskich talentów.

Film dostępny na Canal+ i Playerze.

REKLAMA

Te adaptacje Kinga są lepsze niż Podpalaczka

Po powieści Stephena Kinga od dawna sięgają kolejni twórcy, próbując przenieść je na ekran. Różnie im to wychodzi. Wśród adaptacji książek mistrza literackiej grozy znajdziemy totalne niewypały, jak i filmy ocierające się o arcydzieła horroru. Najnowsza "Podpalaczka" należy niestety do tej pierwszej grupy. Na szczęście możecie zachować zdrowie psychiczne, omijając ją szerokim łukiem. Zamiast niej można za to na VOD obejrzeć, któryś z lepszych filmów na podstawie prozy pisarza.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA