REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Strajk aktorów nie zatrzyma tych seriali. Czy "Ród smoka" pojawi się w terminie?

A więc strajk! Hollywoodzcy aktorzy w najbliższym czasie pracować nie będą. Co to oznacza? Oczywiście przede wszystkim wstrzymanie prac nad trwającymi projektami. Na ten moment wiadomo jednak, że produkcja trzech seriali HBO jest bezpieczna i może być kontynuowana zgodnie z harmonogramem. Dlaczego?

14.07.2023
9:37
ród smoka seriale strajk hbo
REKLAMA

Już się zaczęło. Hollywood właśnie płonie, bo do strajkujących scenarzystów dołączyli aktorzy zrzeszeni w SAG-AFTRA. Wszystko przez to, że przedstawicielom związku zawodowego nie udało się wynegocjować zadowalającego przedłużenia kontraktu ze stowarzyszeniem reprezentującym amerykańskich producentów filmowych i telewizyjnych (AMPTP). Chociaż bunt oznacza m.in. wstrzymanie prac nad trwającymi projektami, nie zatrzyma on wszystkich głośnych produkcji.

Rozpoczynający się dzisiaj, 14 lipca, strajk SAG-AFTRA nie dotknie produkcji niektórych seriali HBO. Aktorzy występujący w 2. sezonie "Rodu smoka", "Branży", czy "Dune: Sisterhood" nie mogą bowiem zrezygnować z prac na ich planach. Nie, nie są łamistrajkami. Sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.

Czytaj także:

REKLAMA

Strajk aktorów nie opóźni prac nad serialami HBO

Jak podaje Variety obsada 2. sezonu "Rodu smoka" składa się w dużej mierze z brytyjskich aktorów, siłą rzeczy niezrzeszonych w SAG-AFTRA, tylko brytyjskim związku zawodowym aktorów. Equity co prawda wydało oświadczenie, w którym wyraża wsparcie dla Amerykanów, ale przypomina swoim członkom, że nie ma podstaw prawnych, mogących uchronić ich przed konsekwencjami ewentualnego buntu:

Aktor dołączający do strajku w Wielkiej Brytanii nie będzie miał żadnej ochrony przed zwolnieniem albo pozwaniem za naruszenie warunków kontraktu. Podobnie, jeśli Equity zachęcałoby kogokolwiek, aby dołączył do strajku, albo nie stawił się do pracy, Equity działałoby niezgodnie z prawem i mogłoby ponieść tego konsekwencje.

Ród smoka: 2. sezon - HBO
REKLAMA

Deadline przypomina, że w Wielkiej Brytanii, gdzie odbywają się zdjęcia do 2. sezonu "Rodu smoka", obowiązują rygorystyczne prawa, mające zapobiegać strajkom solidarnościowym ze związkami zawodowymi z innych krajów. Dodatkowo według portalu, z tych samych powodów, co w przypadku spin-offu "Gry o tron" na bunt nie mogą sobie pozwolić również osoby występujące w "Branży".

Jeśli chodzi o serialową "Diunę", prace na jej planie wstrzymano już dużo wcześniej z powodu zimy na Węgrzech. Zgodnie z informacjami podanymi przez ComicBook zdjęcia mogą zostać wznowione w każdej chwili. I w tym wypadku obsada składa się bowiem głównie z aktorów zrzeszonych w Equity.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA