REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Zaraz, to ile smoków jest w "Rodzie smoka"? Zebraliśmy wszystkie bestie i ich jeźdźców

Wielu fanów "Gry o tron" czekało na poświęcony Targaryenom prequel przede wszystkim za względu na ujeżdżane przez nich smoki. Skrzydlate bestie wywodzące się z czasów Starej Valyrii przeżyły w Westeros swój drugi rozkwit i równie bolesny upadek. "Ród smoka" pokazał już kilka z tych bestii, ale smoków będzie jeszcze więcej.

14.09.2022
15:19
ród smoka serial smoki
REKLAMA

Disney+ w rekordowo niskiej cenie. Subskrypcję możesz wykupić tutaj - tylko do 19.09.

Pokazane w serialu "Gra o tron" smoki od strony technologicznej były prawdziwym majstersztykiem. Nie ma jednak sensu ukrywać, że wizualnie prezentowały się nieco odtwórczo. Gdyby pokazać przyciemnione zdjęcia Drogona, Rhaegala i Viseriona grupie fanów, to większość z nich nie byłaby w stanie właściwie wskazać "dzieci" Daenerys Targaryen. Dlatego jednym z celów postawionych przed sobą przez twórców prequelu "Ród smoka" było pokazanie smoków w całej ich różnorodności znanej z książek George'a R.R. Martina.

REKLAMA

Na przestrzeni całego spin-offa "Gry o tron" pojawi się łącznie 17 bestii Targaryenów, z czego dziewięć zadebiutuje w 1. sezonie. Część z nich już pojawiła się na ekranie i w większości smoki zebrały pozytywne recenzje od widzów. Dokładniej mówiąc, chodzi o Syrax. Caraxesa i Morski Dym Oprócz tego widzieliśmy też czaszkę nieżyjącego już Belariona Czarnego Strachu, a bohaterowie wspomnieli o Dreamfyre i zamieszkującej wybrzeże Vhagar.

Smoki w serialu Ród smoka - czym się różnią i kto ich dosiada?

Balerion Czarny Strach

ród smoka smoki class="wp-image-2023411"
Ród smoka - smoki

Balerion był jedynym pozostałym przy życiu smokiem Targaryenów, który narodził się jeszcze w czasach Starej Valyrii i pamiętał miasto przed jego zagładą. Najpotężniejszy ze wszystkich istot chodzących po Westeros był cały czarny i taki kolor (niekiedy przenikany czerwienią) miał też jego ogień. Rozpiętość skrzydeł Baleriona była tak wielka, że w trakcie lotu jego cień był w stanie przykryć w całości całe miasta. W trakcie Podboju bestii dosiadał Aegon I Targaryen, a w kolejnych latach jego jeźdźcami (z różnymi sukcesami) byli też Maegor I Okrutny, księżniczka Aerea i książę Viserys. Niedługo późnej Balerion zmarł, a rządzący Siedmioma Królestwami w 1. sezonie "Rodu smoka" władca nigdy więcej nie poleciał na żadnym smoku.

Vhagar

 class="wp-image-2023414"
Ród smoka - HBO

Vhagar to największa smoczyca dynastii Targaryenów i jednocześnie stwór niewiele mniejszy od samego Baleriona. Jej pierwszym jeźdźcem była królowa Visenya Targaryen, zaś po jej śmierci na Vhagar latali jeszcze książę Baelon Targaryen (ojciec późniejszego króla Viserysa I), a także dwie postaci istotne dla dalszego rozwoju "Rodu smoka". Na początku 1. sezonu brązowa smoczyca, której ryk był w stanie wstrząsnąć posadami Końca Burzy, nie ma bowiem jeźdźca. Zmienia się to dopiero, gdy w wieku zaledwie 12 lat Vhagar wybiera Laena Velaryon, a po jej śmierci w 119 roku po Podboju, smoczycę przejmuję książę Aemond Targaryen.

Caraxes

 class="wp-image-2023417"
Caraxes - Ród smoka

Caraxes zwany też Krwawą Żmiją jest smokiem dosiadanym w serialu przez księcia Daemona Targaryena. Nie był on jednak jego pierwszym jeźdźcem. Wcześniej ze smokiem związał się syn Jaehaerysa I - książę Aemon Targaryen, ale zginął w trakcie misji mającej na celu odbicie Tarth z rąk ludzi z Myr (Caraxes w tym czasie zajadał owce). Była to bestia średniej wielkości, o czerwonym kolorze łusek i złośliwym charakterze. Twórcy "Rodu smoka" inspirowali się wyglądem dinozaurów przy tworzeniu serialowego designu Caraxesa.

Dreamfyre

Dreamfyre to piękna, niebiesko-srebrna smoczyca obdarzona smukłą sylwetką. W okresie przedstawionym w 1. sezonie "Rodu smoka" nie jest związana z żadnym Targaryenem czy Velaryonem. Pierwotnie łączyła ją relacja z Rhaeną Targaryen (najstarszą córką Aenysa I, zwaną w późniejszych latach najpierw Królową Zachodu, a potem Królową Wschodu), aż do jej śmierci w 73 roku po Podboju.

W "Rodzie smoka" według wszelkiego prawdopodobieństwa zobaczymy Dreamfyre i jej kolejnego jeźdźca, ale ta postać jeszcze się w serialu nie narodziła. Co ciekawe, istnieje duże prawdopodobieństwo, że smoki Daenerys Targaryen wykluły się z jaj złożonych właśnie przez Dreamfyre, a następnie skradzionych.

Syrax

 class="wp-image-2023420"

Syrax to średniej wielkości żółta smoczyca, której pierwszą i jedyną "właścicielką" była księżniczka Rhaenyra Targaryen. W serialu zadebiutowała już w premierowym odcinku, a następnie widzieliśmy ją w trakcie konfrontacji z Daemonem Targaryenem na Smoczej Skale. Jej dalsze losy są znane czytelnikom "Ognia i krwi", ale z oczywistych względów nie będę tu ich zdradzać.

Morski Dym

 class="wp-image-2023441"

Ostatnim smokiem pokazanym do tej pory w "Rodzie smoka" jest Morski Dym należący do Laenora Velaryona. Z książek dowiadujemy się, że ubarwienie w okolicach 101 roku smoka było srebrno-szare. W 3. odcinku serialu widzimy z kolei jak Morski Dym za pomocą ognia i swoich szponów rozprawia się z piratami przewodzonymi przez Karmiciela Krabów. Księżniczka Rhaenyra Targaryen ma wyjść za Laenora, więc Morski Dym zobaczymy zapewne już w kolejnym epizodzie. Zresztą z czasem smoka czeka naprawdę ciekawy los, a o tym wiedzą obecnie tylko czytelnicy książek Martina.

Jakie jeszcze smoki pojawią się w 1. sezonie "Rodu smoka"?

REKLAMA

Odpowiedź na pytanie, które z bestii Targaryenów zobaczymy w pozostałych odcinkach 1. serii nie jest łatwe. Możemy o tym tylko spekulować. Wiadomo natomiast, które smoki wciąż żyły w Westeros w tych latach. Były to Vermithor zwany Brązową Furią i dosiadany poprzednio przez króla Jaehaerysa I, smoczyce Srebrnoskrzydła i Meleys (ich jeźdźcami były odpowiednio królowa Alysanne i pojawiająca się już w serialu Rhaenys Targaryen), a także dwa dzikie smoki ochrzczone przez ludzi mianami Kanibal i Szary Duch.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA