REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale /
  3. VOD
  4. Netflix /

Każdy widz „Rojst '97” zastanawia się, gdzie jest ten przeklęty las na Grontach. Sprawdziliśmy to

Spora część akcji serialu „Rojst '97” toczy się w przeklętym lesie i osiedlu na Grontach. Czy takie miejsce w Polsce istnieje? I tak i nie. Udało nam się ustalić, gdzie powstały „leśne” zdjęcia do produkcji Netfliksa.

23.07.2021
9:12
rojst 97 osiedle Gronty las
REKLAMA

Las na Grontach pojawia się już w pierwszym sezonie „Rojsta”, ale dopiero w drugim pokazuje pazurki. I to niemal dosłownie, gdyż powódź stulecia wymywa z tytułowych rojstów ludzkie szczątki. Zresztą bohaterowie często mówili o nim, że jest „źródłem wszelkiego zła” i wszystko układa się w jedną całość – trochę jak w horrorach, których twórcy lubią umiejscawiać akcję swoich horrorów na dawnych cmentarzyskach.

Las na Grontach nie jest jednak opętany przez duchy, które mszczą się po latach na mieszkańcach. Po wojnie był w nim umiejscowiony obóz tymczasowy dla wysiedlanych z tamtych terenów Niemców. Serial dzieje się bowiem na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

Widzimy w nim, że Rosjanie za przyzwoleniem Polaków gwałcili przetrzymywane Niemki. Niestety reżyser Jan Holubek nie wyssał tej historii z palca – takie rzeczy działy się po wojnie, a skala przemocy seksualnej poraża.

REKLAMA

Las Grontach i osiedle Gronty – czy naprawdę istnieją?

Nie będę was trzymał dłużej w niepewności: nie. Nie znajdziemy tych miejsc na żadnej mapie, co najwyżej tylko podobne nazwy. Same Gronty są wzięte z języka staropolskiego i oznaczają grunty, w gwarze śląskiej gróntami są gospodarstwa lub ziemie orne.

Zresztą całe miasto z serialu „Rojst” to taki potwór Frankensteina. Zdjęcia były kręcone w wielu miejscach Polski, przez co jednym kojarzy się z Wrocławiem, a drugim z Wałbrzychem, a tak naprawdę sporo planów jest umiejscowionych w Katowicach (np. hotel należący do postaci granej przez Fronczewskiego) i w Warszawie (np. redakcja „Kuriera Wieczornego”).

Gdzie kręcono zdjęcia lasu na Grontach z serialu „Rojst'97”?

 class="wp-image-1758400"
Fot. „Rojst' / materiały prasowe Showmax

Udało mi się ustalić u źródła miejsca, które „grały” serialowy las na Grontach. Mamy do czynienia z podobną sytuacją, co z samym miastem – ujęcia zostały zlepione z kilku lokalizacji również m.in. w Katowicach i Warszawie.

  • Część lasu, a konkretnie wejście pod wiaduktem kolejowym przy serialowym osiedlu Gronty, znajduje się w  Katowicach na  Zadolu.
  • Zalany las to okolice Zalewu Zegrzyńskiego na północ od Warszawy.
  • Pęknięty wał na Grontach to miejsce na południe od Warszawy.
  • Spore fragmenty lasu na Grontach to  Kampinos,  a także okolice Serocka pod Warszawą.
  • Obóz jeniecki powstał w Wildze (co ciekawe, w czasie wojny był tam niemiecki obóz pracy).
REKLAMA
 class="wp-image-1758403"
Fot. „Rojst'97” / materiały prasowe Netflix

* Zdjęcie główne: „Rojst'97” / materiały prasowe Netflix

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA