REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

TVP World startuje już dziś. Nowy kanał to "odpowiedź na wojnę informacyjną i hybrydową agresję"

TVP World, czyli anglojęzyczny kanał Telewizji Polskiej, miał wystartować dopiero w styczniu 2022 roku. Ostatecznie jednak rozpocznie nadawanie już w czwartek 18 listopada jako reakcja na sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

18.11.2021
8:23
tvp world jak oglądać wojna donald arleth
REKLAMA

TVP World to nowy anglojęzyczny program informacyjny, które zaczął nadawać o godz. 8.00 w czwartek 18 listopada. Kanał ma z założenia relacjonować sytuację na polsko-białoruskiej granicy, działając przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. O przyśpieszeniu startu poinformowano w "Wiadomościach" na TVP1, gdzie uzasadniono tę decyzję "hybrydowym atakiem" i "wojną informacyjną" - stacja ma być bowiem odpowiedzią na rosyjsko-białoruską propagandę, co stanowczo podkreślił Jacek Kurski.

Nadawanie rozpocznie specjalny program "Border Crisis"; oprócz aktualnych informacji z kraju i ze świata w ramówce TVP World ma być miejsce również na rozmowy z ekspertami czy publicystykę. Program będzie przygotowywany przez dziennikarzy, którzy przez wiele lat pracowali za granicą, a także native speakerów. Donald Arleth będzie jednym z prowadzących.

REKLAMA
TVP World - start programu już dziś

TVP World formą walki z dezinformacją. Start kanału

REKLAMA

Polska musi się przeciwstawić tej dezinformacji, dlatego zarząd TVP polecił przyspieszyć i zintensyfikować wszystkie działania

- powiedział Jacek Kurski, prezes zarządu TVP.

Dyrektorem kanału jest Marcin Darmas, a funkcję redaktora naczelnego pełni Grzegorz Kuczyński. TVP World będzie dostępne za darmo w Internecie za pośrednictwem strony tvpworld.com, na antenie TVP Info w godzinach 1:00-5:00 (ta oferta przeznaczona jest głównie do widzów z innych stref czasowych, takich jak USA), a także drogą satelitarną (za pośrednictwem satelity Astra 19,2E dla mieszkańców Europy Zachodniej i platformy Dish Network w USA). Stacja zostanie uruchomiona w wyniku przekształcenia z serwisu Poland In. Na TVP World w 2022 roku przeznaczono 22,5 mln zł. W 2023 i 2024 będzie to po 30 mln zł.

TVP Info nadaje już anglojęzyczny informacyjny serwis "Flash News" i specjalny serwis o "hybrydowym ataku na Polskę" po polsku, angielsku, rosyjsku, arabsku i francusku. Wiadomo też, że Telewizja Polska nawiązała współpracę z nadawcami publicznymi z Ukrainy i Litwy.

Członek zarządu, Mateusz Matyszkowicz, podkreśla, że nasz region będzie niezwykle interesujący w najbliższych miesiącach i latach dla światowej opinii publicznej. "Oczy świata będą na nas zwrócone - miejmy więc możliwość opowiedzenia tego, co się dzieje, na nasz własny sposób".

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA