REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się
  3. Dramy

Polska memem Europy. Zagraniczne media miażdżą netfliksowe wydanie "Wiadomości"

TVP chciało pokazać, jak źli są imigranci, więc pokazało fragment gangsterskiego serialu Netfliksa. Materiał z "Wiadomości" stał się szybko wiralem w Polsce, ale dotarł też poza granice do innych europejskich krajów. Jak piszą o nas w innych mediach? Niezbyt dobrze.

03.11.2021
21:13
wiadomosci tvp szwecja imigranci netflix media
REKLAMA

"Nielegalni migranci paraliżują Europę", to materiał wyemitowany w sobotę w "Wiadomościach" TVP. Przypomnę, że to główny program informacyjny pierwszego kanału państwowej telewizji. Jej widzowie mogli zobaczyć przerażającą scenę strzelaniny w Szwecji, która miała potwierdzać antyimigracyjną narrację pracowników stacji. Okazało się, że było to wideo z planu 2. sezonu serialu "Szybki Cash" Netfliksa.

"Wiadomości" wydały potem oświadczenie, że przecież w materiale w żadnym miejscu nie było powiedziane, że to autentyczne wideo. To było jedynie "inscenizowane ujęcie", więc o co wszystkim chodzi. Pomimo krytyki i zarzutów manipulacji, materiał był emitowany przez TVP później jeszcze dwa razy – w niedzielnym i poniedziałkowym serwisie, ale już z uczciwszym komentarzem.

Autor powiedział, że to zdjęcia z planu serialu, ALE "choć to jedynie inscenizowana strzelanina, to podobne zdarzenia w Szwecji wcale nie są filmową fikcją".

REKLAMA

Zagraniczne media piszą o polskich "Wiadomościach" z fragmentem serialu Netflixa

Europejskie media piszą o fejk newsie w "Wiadomościach". TVP nie tylko u nas jest uznawana za tubę propagandową PiS.

Zrobiła się z tego wszystkiego niezła afera, o której mówiło pół polskiego internetu. Siłą rzeczy zainteresowały się nią zagraniczne media, które śledzą sytuację w Polsce, a u nas nie ma czasu na nudę. Artykuły powstały na portalach m.in. w Danii, Finlandii, Czechach i na Słowacji. Materiał "Wiadomości" był opisywany jako zwykła manipulacja i propaganda.

Słowacki portal napisał, że PiS obstawił TVP "lojálnymi ľuďmi", z kolejny duński przypomniał, że Polska od czasów objęcia rządów przez partię Jarosława Kaczyńskiego spadła z 18. na 64. miejsce w rankingu wolności prasy, a także przytoczył niesławną konferencję z zoofilskimi zdjęciami. Czesi z kolei zauważyli, że polska telewizja nie jest zbyt wiarygodna.

To nie pierwszy raz, kiedy redaktorzy „Wiadomości” wykorzystali fałszywe nagrania do zilustrowania pewnych sytuacji. W zeszłym roku miała miejsce głośna sprawa, w której wykorzystano osobę podszywającą się pod Martę Lempart. W sierpniu w reportażu o II wojnie światowej lektor poinformował widzów, że Niemcy zaatakowały Polskę 1 sierpnia, a nie we wrześniu. W lipcu w innym programie, "Panoramie" ogłoszono, że Słońce krąży wokół Ziemi

napisał portal IRozhlas.cz.
Netflix w "Wiadomościach"
REKLAMA

Polska czasem staje się memem, ale w takiej sympatycznej osłonie. Niedawno pisano o lagunie z Krakowa czy woskowej Beyonce. Tym razem to niestety śmiech przez łzy. Choć wideo z planu zalewało prawicowy internet (również w Szwecji) wcześniej i było używane z tym samym przekazem, to jednak nikt nie puszczał tego, przypomnę, w głównym programie informacyjnym pierwszego kanału państwowej telewizji.

* Zdjęcie główne: screeny z TVP i nagłówków portali

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA