REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Seriale

Zamek Vajdahunyad na nowych zdjęciach z planu „Wiedźmina”. Sieć obstawia Wyzimę, ale to prędzej Cintra

Twórcy serialu „Wiedźmin” w przeciwieństwie do autorów wielu współczesnych produkcji nie mają nic przeciwko nieoficjalnym wyciekom zdjęć i nagrań. Najnowsze zaprezentowane materiały pochodzą z Budapesztu. Jakim miejscem ze świata Sapkowskiego będzie węgierski zamek Vajdahunyad?

03.04.2019
17:47
wiedźmin zdjęcia zamek
REKLAMA
REKLAMA

Produkcja popularnego serialu czy filmu w dobie powszechnego internetu coraz bardziej polega na walce ze spoilerami. Dlatego największe wytwórnie i platformy VOD bardzo dbają o zabezpieczenie kluczowych informacji, czym potrafią nawet utrudnić pracę zatrudnionym aktorom. Coraz więcej wskazuje jednak na to, że Netflix przyjął inną strategię podczas prac nad  „Wiedźminem”. Firma nie tylko nie powstrzymuje nieoficjalnych przecieków, ale też za pomocą Lauren S. Hissrich stale publikuje nowe materiały. Dzięki temu o adaptacji twórczości Andrzeja Sapkowskiego ciągle się mówi.

Internetowe spekulacje dotyczą fabuły, pojawiających się w serialu postaci, a nawet tego, które lokacje z wykreowanego przez polskiego pisarza świata przedstawiają ujawnione fotografie. W ostatnich dniach twórcy „Wiedźmina” na powrót trafili do stolicy Węgier. Tam rozpoczęli zdjęcia w pokazanym na filmiku poniżej zamku Vajdahunyad.

Komples powstał przed nieco ponad stu laty i stanowi kopię kilku słynnych budynków historycznych z Wielkich Węgier. Poszczególne elementy powstały więc w różnym stylu: od gotyku, przez renesans aż po barok. Oryginalny zamek Vajdahunyad został zbudowany w Siedmiogrodzie, czyli na terenie obecnej Rumunii.

Internauci obstawiają, że obiekt w serialu zostanie przedstawiony jako Wyzima, stolica Temerii pod panowaniem króla Foltesta. Ale czy to na pewno najlepszy trop?

W opowiadaniach o Geralcie z Rivii (wiele wskazuje na to, że to właśnie one w dużej mierze będą stanowić kanwę 1. sezonu serialu) pojawiło się trochę większych miast, w tym Wyzima, Cintra czy Novigrad. Oprócz nich z nazwy zostało wymienionych kilka innych, ale raczej nie mógłby się w nim znaleźć taki budynek jak zamek z Budapesztu. Siedziba Foltesta w Wyzimie to jedna z możliwych opcji, lecz wygląd kopii Vajdahunyad niezbyt przypomina opis tego miasta z opowiadania „Wiedźmin”. Zresztą w tym tekście Geralt z królem Temerii spotykał się incognito przy palenisku i w małym pokoiku nad kordegardą, a nie w wielkich, zdobionych salach. Sama Wyzima była za to głównie miejscem handlu i siedzibą dla wojsk, a nie perłą architektury.

REKLAMA

To Cintra (czyli stolica państwa o tej samej nazwie) uznawana była za jedno z najpiękniejszych miast Północy. Stanowi też ważniejsze od Wyzimy tło dla wydarzeń z opowiadań Sapkowskiego, bo to właśnie tutaj dochodzi do spotkania Geralta z królową Calanthe, jej córką i Jeżem Erlenwaldu. Słynna rzeź Cintry również na zawsze wpłynęła na losy Wiedźmina i jego przybranej córki, Ciri, dlatego pokazanie cintryjskiego zamku wydaje się mieć większy sens. Czy te przewidywania znajdą potwierdzenie w faktach? O tym przekonamy się dopiero po premierze nowego serialu Netfliksa.

„Wiedźmin” ma trafić na największą platformę VOD jeszcze w tym roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA