REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Xawery Ż. odpowie nie tylko za posiadanie marihuany. Reżyser wsiadł za kółko pod wpływem kokainy

Prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko reżyserowi Xaweremu Ż. Sprawa dotyczy zatrzymania, w wyniku którego funkcjonariusze policji znaleźli przy twórcy odrobinę suszu marihuany. Rzecz w tym, że okoliczności zatrzymania miały wskazywać na to, że kierujący jest pod wpływem środków odurzających.

22.02.2022
13:50
xawery ż reżyser zarzuty akt oskarżenia zatrzymany narkotyki marihuana kokaina
REKLAMA

W październiku 2021 roku pisaliśmy, że reżyser Xavery Ż. ("Aida", "Krew z krwi", "Tancerze", "Mowa ptaków") został zatrzymany przez policję. Rutynowa kontrola poskutkowała odnalezieniem narkotyków, w których posiadaniu był polski reżyser. Filmowiec usłyszał zarzuty posiadania środków odurzających w postaci niecałego grama marihuany (czyn z art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). Tok postępowania miał wyjawić, czy podejrzany kierował samochodem pod wpływem zabronionych przez ustawę środków, co podejrzewali dokonujący zatrzymania funkcjonariusze.

Postępowanie wyjawiło, że substancja, którą Xawery Ż. posiadał w ilości 0,975 g, to ziele konopi innych niż włókniste. Ponadto potwierdzono, że kierowca w momencie prowadzenia pojazdu posiadał w organizmie substancję psychotropową i środek odurzający w postaci kokainy - miało to, rzecz jasna, wpływ na zaburzenie jego sprawności psychomotorycznych.

Skierowany do sądu akt oskarżenia zarzuca reżyserowi popełnienie czynu ze wspomnianego artykułu. Tymczasem za jazdę pod wpływem substancji psychotropowej filmowiec ma odpowiedzieć w postępowaniu wykroczeniowym.

REKLAMA

Xawery Ż. z aktem oskarżenia. Reżyser miał już kiedyś kłopoty z prawem

REKLAMA

W przeszłości - a dokładnie w 1993 roku - Xawery Ż. spowodował wypadek samochodowy. 15 maja, wracając z planu filmowego etiudy "Fałszywy autostop" z Łodzi do Warszawy, reżyser stracił panowanie nad kierownicą Fiata 126p. W wyniku obrażeń wewnętrznych na miejscu zginęła Barbara Kosmal (córka aktorki Barbary Brylskiej), z którą jechał.

Sam reżyser nie odniósł poważniejszych uszczerbków na zdrowiu. Później wielokrotnie podkreślał, że było to dla niego okropne przeżycie i po dziś dzień zmaga się z potężnymi wyrzutami sumienia. "Zginęła wtedy część mnie", powtarza.

1 kwietnia na HBO Max trafi serial "Odwilż" w jego reżyserii.

Odwilż
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA