REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy /
 3. Seriale /
 4. YouTube /
 5. VOD

YouTube Premium udostępni swoje produkcje za darmo. Znamy daty premier poszczególnych seriali

YouTube diametralnie zmienia zasady dostępu do swoich produkcji oryginalnych. Posiadacze konta YouTube Premium stracą wiele przywilejów, ale przeciętni użytkownicy platformy mogą świętować. To dowód na to, że przebicie się na rynku VOD nie jest łatwe.

30.08.2019
13:18
youtube originals za darmo
REKLAMA
REKLAMA

YouTube Premium (dawniej Red) miało w założeniu być wielkim wejściem platformy do branży płatnego VOD. Plany firmy były niezwykle ambitne i zakładały stworzenie kilkudziesięciu nowych programów w 2019 roku. Wiele osób poważnie zastanawiało się nad założenia konta. Użytkownicy, którzy to zrobili musieli po zakończeniu darmowego okresu próbnego zdecydować, czy chcą kontynuować w ramach płatnej subskrypcji (nie brakowało argumentów tak za, jak i przeciw). Nie wiadomo, jakie wyniki osiągała platforma, ale prawdopodobnie wpłynęły one na całkowite przekształcenie strategii dotyczącej tworzonych na nią programów.

Dzieła YouTube Originals będą od tej pory dostępne dla wszystkich korzystających z YouTube'a za darmo, lecz z reklamami.

Zmiana dotyczy nie tylko już powstałych produkcji, ale też wszystkich nowości YouTube Premium debiutujących po 24 września. Premierowy sezon największego hitu platformy - „Cobra Kai” - można oglądać bez żadnych dodatkowych opłat już od 29 sierpnia. A YouTube dodatkowo zapowiedział debiut odkodowanej wersji 2. serii na 11 września (kolejne odcinki będą się pojawiać regularnie w odstępach tygodniowych).

Firma ujawniła też listę wyprodukowanych przez siebie nowości, które trafią na ekrany do końca roku. Znalazły się wśród nich nowe sezony „Liza on Demand” i „Impulse” oraz film dokumentalny poświęcony legendarnemu muzykowi, Johnny'emu Cashowi. Wszystkie będą dostępne za darmo na YouTubie (wcześniejsze sezony wspomnianych seriali również można już oglądać bez dodatkowych opłat i konta na YouTube Premium).

Pełna lista nowości od YouTube'a:

 • „The Gift: The Journey of Johnny Cash” - premiera 6 października
 • „Liza on Demand” sezon 2 - premiera 25 października
 • „Impulse” Sezon 2 - premiera 16 października
 • „The School Of…” - premiera w październiku
 • „Virtually History” - premiera 6 listopada
 • „The Edge of Science” - premiera w grudniu

Co ciekawe, firma wcale nie ma zamiaru likwidować YouTube Premium. Posiadacze konta w serwisie otrzymają pewne udogodnienia.

REKLAMA

Usługa umożliwi oglądanie YouTube Originals bez żadnych reklam, dostęp wszystkich odcinków nowego sezonu/serialu w dniu jego premiery, a także wyłączne prawa do oglądania wersji reżyserskich i materiałów dodatkowych. Oprócz tego nadal będą mogli korzystać z dostępnych dzięki YouTube Premium usług (pełna lista TUTAJ). Czy to wystarczy, żeby utrzymać klientów? Największym problemem płatnego VOD od YouTube'a od samego początku był dosyć ograniczony wybór oryginalnych produkcji i ich przeciętny poziom. Na platformie można było znaleźć kilka interesujących produkcji, ale nie zabrakło też wpadek w rodzaju serialu science fiction, „Origin”.

Uwolnienie YouTube Originals być może ma na celu wyjście z nimi bardziej do odbiorców i pokazanie, że mimo wszystko jest co oglądać na YouTube Premium. Nie ma co jednak ukrywać, że mamy do czynienia z dosyć drastycznym krokiem. YouTube Premium nie miał może rywalizować od razu z Netfliksem, ale chyba nikt nie spodziewał się, że platforma tak szybko będzie musiała diametralnie zmieniać swoją strategię. Z drugiej strony, gdy spojrzy się na listę zapowiedzianych konkurentów (HBO Max, Apple TV+ i Disney+), to naprawdę nie sposób stawiać obok nich serwisu YouTube'a. To zupełnie inny rozmiar kapelusza. I tak raczej pozostanie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA