REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Andrzej Sapkowski - ile jest wart jego majątek? Zagraniczny serwis podliczył twórcę wiedźmina

Zagraniczny portal zainteresował się zasobnością portfela Andrzeja Sapkowskiego. "Wartość netto" majątku twórcy wiedźmina Geralta, jaką obliczono, jest imponująca i oderwana od polskich standardów.

12.10.2021
9:48
andrzej sapkowski wiedźmin majątek netflix cd projekt
REKLAMA

Nie da się ukryć: Andrzej Sapkowski to twórca fenomenu, który na prawdziwy międzynarodowy sukces musiał trochę poczekać. Doskonałe przyjęcie serii gier studia CD Projekt RED to jedno, ale to dzięki serialowi Netfliksa pisarz trafił m.in. na szczyty list Amazonu - czytelnicy na całym świecie rzucili się na prozę polskiego mistrza fantasy, ponieważ serial "Wiedźmin" zafascynował ich przedstawionym światem, bohaterami i ich historią.

Widzowie chcieli jak najszybciej dowiedzieć się, jak potoczą się ich późniejsze losy, a wydawcy to przewidzieli. Przy okazji premiery 1. sezonu "Wiedźmina" amerykański wydawca zapowiedział przecież dodruk 500 tys. egzemplarzy książek Sapkowskiego. Inna sprawa, że jeśli serial sprawia, iż widz chętnie sięga po materiał źródłowy, to chyba dowód na to, że twórcy odwalili całkiem przyzwoitą robotę (choć wielu fanów nie może im darować części odstępstw od oryginału - mam wrażenie, że w myśl zasady "każde odstępstwo jest złe i kropka").

REKLAMA

Co jeszcze miało niebagatelne znaczenia dla potfela Sapkowskiego? Rzecz jasna ugoda ze studiem CD Projekt RED - przypominamy, że prawnicy pisarza swego czasu powołali się na tzw. klauzulę bestsellerową. Jest to przepis ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i pozwala artyście domagać się od wydawcy podniesienia wynagrodzenia, o ile projekt okaże się wielkim sukcesem (jego pierwotne wynagrodzenie miało wynieść zaledwie 35 tys. zł).

Wiedźmin, sezon 2. - zwiastun

Spór sądowy dotyczył aż 65 mln złotych; ostatecznie jednak Sapkowski poszedł z wydawcami na ugodę, zgarniając kwotę znacznie, rzecz jasna, niższą, ale z pewnością wysoką. Szczegóły pozostają nieznane. Być może pisarz zmniejszył żądania jeszcze bardziej tytułem procentu zysków z czwartej części gry związanej z wiedźmińską franczyzą, która najpewniej w końcu zostanie ogłoszona.

Andrzej Sapkowski - majątek twórcy Wiedźmina. Na ile go wyceniono?

REKLAMA

Sapkowskiego nazwać płodnym autorem nie można (ostatnią książkę wydał przecież w 2013 roku), jakkolwiek zapytany często twierdzi, że coś pisze, ale pracować nie lubi. Cóż, wcale nie musi, przynajmniej zdaniem zagranicznego serwisu wealthypersons.com, który wyliczył szacunkową "wartość netto" majątku twórcy (tantiemy ze sprzedaży i zysk z udzielonych licencji). Jest to 18 mln dol., a zatem niemal 72 mln złotych - kwota imponująca, tym bardziej jak na standardy polskich pisarzy.

2. sezon serialu Wiedźmin już w grudniu na Netfliksie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA