REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV
  3. Filmy

Festiwal Filmowy w Cannes zbliża się do końca. Polski film dostanie Złotą Palmę?

Festiwal Filmowy w Cannes to wielkie święto światowego kina. Mimo kontrowersji i konfliktów z Netfliksem francuski festiwal pozostaje wydarzeniem oglądanym na całym świecie. Polscy widzowie również będą mogli na żywo obejrzeć ceremonię zamknięcia, podczas której przedstawione zostaną najważniejsze nagrody, w tym zdobywca Złotej Palmy.

19.05.2018
9:30
Festiwal Filmowy w Cannes zbliża się do końca. Gdzie obejrzeć galę?
REKLAMA
REKLAMA

71. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes rozpoczęła się 8 maja i już przyniosła kilka wybitnych produkcji, dużych zaskoczeń i kontrowersji. Warto przypomnieć, że w ofercie konkursowej nie znalazły się produkcje Netfliksa. Serwis streamingowy wszedł w konflikt z dyrektorem Cannes. Francuskie władze przeforsowały nowy regulamin, zgodnie z którym na festiwalu mogą się znaleźć tylko produkcje mające wcześniej dystrybucję w francuskich kinach.

Na jednego z faworytów tegorocznego festiwalu wyrósł polski film. Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego otrzymała świetne recenzje w zagranicznych mediach i ponad dziesięciominutową owację po premierowym seansie. Czy to wystarczy, by zdobyć Złotą Palmę?

Decydujący głos w tej sprawie będzie miało jury, w którym znaleźli się między innymi Cate Blanchett, Denis Villeneuve i Kristen Stewart.

 class="wp-image-164163"

Wśród filmów docenionych na tegorocznym festiwalu znalazła się także Fuga Agnieszki Smoczyńskiej czy BlacKkKlansmen Spike'a Lee. Po drugiej stronie barykady znalazł się nowy obraz Larsa von Triera The House That Jack Built – uznany za ohydne i pretensjonalne dzieło. Z premiery filmu von Triera wyszła ponad setka widzów. Cannes udowodniło, że jest najbardziej światowym festiwalem, przyciągając słynnych filmowców z całego świata.

REKLAMA

Reakcje publiczności niekoniecznie muszą jednak odzwierciedlać spojrzenie jury. Filmowcy potrafią zaskoczyć. Nie zawsze też ich decyzje są w stanie najlepiej przetrwać próbę lat. Cannes jest jednak miejscem, w którym podejmuje się także mnóstwo decyzji biznesowych. Podczas tegorocznego festiwalu zawiązane zostały liczne kontrakty z aktorami przed nadchodzącymi premierami filmowymi.

Gala zamykająca Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w sobotni wieczór, 19 maja. Transmisję z uroczystości będzie można zobaczyć na antenie Canal+Film od 19:15.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA