REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

„Joker” zdobył Złotego Lwa. Znamy wszystkie wyniki 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji

Najnowsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji dobiegła końca. W konkursie głównym brały udział takie produkcje jak „Joker”, „Ad Astra” oraz „Król” i „Marriage Story” Netfliksa. Który obraz okazał się zwycięzcą?

07.09.2019
21:14
festiwal w wenecji 2019
REKLAMA
REKLAMA

Odbywająca się na weneckiej wyspie Lido 76. edycja najważniejszego włoskiego festiwalu filmowego właśnie dobiegła końca. Wydarzenie kilka lat temu powróciło do dawnego prestiżu i obecnie jest jednym z najważniejszych tego typu nie tylko w Europie, ale i na świecie. Wyraźnie odbija się to na składzie filmów z konkursu głównego. W tym roku jury w składzie Lucrecia Martel, Piers Handling, Mary Harron, Stacy Martin, Rodrigo Prieto, Shinya Tsukamoto i Paolo Virzi miało do wyboru naprawdę ciekawą listę filmów z całego świata.

Część z nich to produkcje autorstwa Netfliksa, bo festiwal w Wenecji znany jest z bardzo dobrych stosunków z największym serwisem VOD. W zeszłym roku Złotego Lwa otrzymała „Roma” Alfonso Cuarona, co otworzyło jej drogę do Oscarów. Podczas 76. edycji Netflix pokazał z kolei „Pralnię” Stevena Soderbergha, „Marriage Story” ze Scarlett Johansson i Adamem Driverem oraz poza konkursem film „Król”. Na Lido pokazano też polski film „Boże ciało” od Jana Komasy. Produkcja otrzymała nagrodę Europa Cinemas Label.

Ostatecznie zdobywcą głównej nagrody został jednak „Joker”.

Dzieło w reżyserii Todda Philipsa otrzymało niezwykle pozytywne recenzje od przybyłych do Wenecji dziennikarzy i jury najwidoczniej też było nim zachwycone. Już wkrótce przekonamy się, czy on też po włoskim festiwalu wyruszy prostą drogą po Oscary. Jury Srebrnego Lwa przyznało z kolei filmowi „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego.

REKLAMA

Nagrody przyznane z Konkursie Głównym:

  • Złoty Lew: „Joker”
  • Srebrny Lew - Wielka Nagroda Jury: „Oficer i szpieg”
  • Srebrny Lew - najlepsza reżyseria: Roy Andersson („Om det oändliga”)
  • Najlepsza aktorka: Ariane Ascaride („Gloria Mundi”)
  • Najlepszy aktor: Luca Marinelli („Martin Eden”)
  • Najlepszy scenariusz: Yonfan („Ji Yuan Tai Qi Hao”)
  • Nagroda Specjalna Jury: „La mafia non è più quella di una volta”, Franco Maresco
  • Nagroda im. Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora lub aktorki: Toby Wallace („Babyteeth”)
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA