REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. VOD
  4. Netflix /

Dziś startuje 45. edycja festiwalu w Gdyni. Kto ma szansę na Złote Lwy?

To już dzisiaj — startuje 45. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który potrwa do 12 grudnia. W tym roku ze względu na pandemię festiwal odbywa się w formie zdalnej. O Złote Lwy powalczy 14 produkcji.

08.12.2020
12:14
fpff 2020 gdynia zlote lwy program
REKLAMA
REKLAMA

W dniach 8-12 grudnia odbędzie się 45. gdyński Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który w tym roku ze względu na zagrożenie epidemiczne odbędzie się on-line. Jakie filmy powalczą o Złote Lwy? Oto najważniejsze szczegóły najważniejszego polskiego festiwalu filmowego.

Złote Lwy: wśród kandydatów m.in. Szumowska, Domalewski i Komasa

W Konkursie Głównym o Złote Lwy powalczy 14 filmów. Są to: „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” Jana Holoubka, „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej, „Bliscy” Grzegorza Jaroszuka, „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego, „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" Macieja Kawulskiego, „Żużel” Doroty Kędzierzawskiej, „Magnezja” Macieja Bochniaka, „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego, „Mistrz” Macieja Barczewskiego, „Zieja” Roberta Glińskiego, „Tarapaty 2” Marty Karwowskiej (film można już obejrzeć na Netflix Polska) oraz polski kandydat do Oscara, czyli „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.

Na czele jury, które wyłoni zwycięski tytuł stanie reżyser Lech Majewski, którego „Wojaczek" zainauguruje dzisiejszego wieczoru festiwal. Oprócz Majewskiego, konkursowe filmy będą oceniać pisarka Dorota Masłowska, reżyser Jan P. Matuszyński, aktorka Grażyna Błęcka-Kolska, kompozytor i dźwiękowiec Marcin Lenarczyk, operator Ryszard Lenczewski, aktor Cezary Pazura i producentka Klaudia Śmieja-Rostworowska.

Co z resztą konkursów?

Oprócz Konkursu Głównego, tradycyjnie na gdyńskim festiwalu zostaną wyłonieni najlepsi filmowcy także w innych, może mniej spektakularnych, ale nadal bardzo istotnych konkursach. O miano najlepszego filmu krótkometrażowego powalczy aż 27 produkcji (w tym m.in. „Alicja i Żabka” Olgi Bołądź i„Ondyna” Tomasza Śliwińskiego), a zwycięzcę wyłoni jury w składzie: Aneta Hickinbotham, Jarosław Sokół i Jagoda Szelc.

Pewną nowością podczas tegorocznego FPFF będzie konkurs filmów mikrobudżetowych (jest to inicjatywa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), w którym jury pod przewodnictwem Filipa Bajona wyłoni laureata spośród sześciu nominowanych tytułów.

Pozostałe sekcje to m.in. Czysta Klasyka, w której pokazane zostaną odnowione cyfrowo perełki polskiej kinematografii (m.in. „Krzyżacy”), prezentująca międzynarodowe produkcje z polskim udziałem Polonica („Aida”, „Niepamięć” i „Sole”), Gdynia Dzieciom („Szatan z siódmej klasy”, „Akademia Pana Kleksa”, „Za niebieskimi drzwiami”) i Filmy z Gdyni („Andrzej Cybulski. Bilety do szczęścia" w reżyserii Andrzeja Mańkowskiego i „Wspomnienie o Maćku Kosycarzu” Mateusza Gnysa).

45. FPFF i wydarzenia towarzyszące

Jak co roku, festiwalowi towarzyszy szereg spotkań, wystaw, debat, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych (część z nich jest dostępna także dla osób, które nie wykupiły akredytacji — o szczegółach można przeczytać TUTAJ). W przeddzień finału, czyli w piątek 11 grudnia odbędzie się koncert on-line L.U.C.-a (20:30-21:30, transmisja w mediach społecznościowych FPFF), a od 9 do 11 grudnia codziennie o godz. 21:30 transmitowany będzie cykl wideosesji z kultowego klubu w Hotelu Mercure Gdynia Centrum nazywanego powszechnie „Piekiełkiem”. W koncertach udział wezmą m.in. Hubert Zemler, Bartłomiej Tyciński i Mikołaj Trzaska.

Gala zamknięcia festiwalu w Gdyni: gdzie i kiedy oglądać?

Zwycięzców tegorocznej, 45. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych poznamy w sobotę 12 grudnia podczas gali zamknięcia, którą od godz. 21:50 będzie można oglądać na antenie telewizyjnej Dwójki. Szczegóły programu i warunków uczestnictwa można znaleźć na oficjalnej stronie organizatora.

REKLAMA

* Zdjęcie główne: Anna Rezulak/Facebook.com/FPFFGdynia

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA