REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Zbliża się ostateczna rozgrywka w wojnie o Żelazny Tron. Kto i po co zmierza do Królewskiej Przystani?

„Gra o tron” zbliża się do finałowej fazy. Wszystko wskazuje na to, że dwa ostatnie odcinki serialu zostaną poświęcone sytuacji wokół Królewskiej Przystani. Niespodziewany atak ze strony Cersei pozbawił Daenerys jednego z jej największych atutów, ale sprzymierzeńcy Matki Smoków wciąż kierują się różnymi drogami do stolicy.

06.05.2019
13:04
gra o tron s08e04
REKLAMA
REKLAMA

Uwaga, tekst zawiera spoilery dotyczące 8. sezonu „Gry o tron”.

W poprzednim odcinku „Gry o tron” długo zapowiadana zima wreszcie stanęła u progu Winterfell wraz z nadejściem armii nieumarłych pod wodzą Nocnego Króla. Panowanie Długiej Nocy okazało się jednak znacznie krótsze niż wszystkim się wydawało. Rzekomo niepowstrzymany i nieugięty wróg został pokonany. Kosztowało to Daenerys Targaryen połowę jej sił, ale potomkini starożytnego rodu z Valyrii wciąż ma pod swoim dowództwem dwa smoki oraz dużą armię. I ma zamiar za ich pomocą zdobyć Żelazny Tron.

Matka Smoków nie słynie jednak z cierpliwości, dlatego zamiast poczekać na bardziej dogodny moment, od razu wyrusza na Południe. I dzieli swoje siły na dwie grupy. Pierwsza z nich pod dowództwem Jona Snowa i ser Davosa udaje się Królewskim Traktem w stronę stolicy. Podróżują bez wielkich obciążeń, ale wciąż jest przed nimi daleka droga. Znacznie szybciej na miejsce można dotrzeć drogą morską i powietrzną. Dlatego Daenerys ze swoimi doradcami i niewielką grupą Nieskalanych ruszają z Białego Portu na Smoczą Skałę. Tam dopada ich jednak zasadzka. Ich niewielka flota zostaje zniszczona, a jeden ze smoków zabity.

Zapowiedź następnego epizodu pokazuje, że siły Jona Snowa bez większych problemów dotrą na miejsce. Kto jeszcze wyruszył do Królewskiej Przystani?

Z daleka od głównej armii na Południe kierują się oprócz tego trzy postacie niezwykle ważne dla wydarzeń serialu. Każde z nich ma do załatwienia porachunki z rodem Lannisterów i ich sprzymierzeńcami. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście Arya, która wciąż nie zemściła się za śmierć swojego ojca, a to przecież właśnie to wydarzenie popchnęło ją na ścieżkę Ludzi Bez Twarzy. Na liście celów młodej Stark zostali jeszcze Gregor Clegane oraz Cersei. Niesławny Góra od dawna jest też na celowniku swojego brata, Sandora. Nie dziwi zatem, że Arya postanowiła wyruszyć konno wraz z Ogarem. Które z nich dokona zemsty na znajdującej się w Królewskiej Przystani parze?

gra o tron s08e04

Nad tym pytaniem zastanawiają się teraz wszyscy fani „Gry o tron”, ale jest coś, co zajmuje ich jeszcze bardziej. Chodzi oczywiście o rolę Jaimego Lannistera. Królobójca wyruszył na Północ bronić ludzi i udało mu się to. W praktyce obecnie nic nie łączy go ze sprawą Daenerys. Dlatego początkowo zostaje w Winterfell z Brienne. Gdy dowiaduje się jednak o stratach poniesionych przez Matkę Smoków zmienia zdanie i wyrusza na Południe.

Pytanie tylko, w jakim celu. Czy Jaime chce uratować ukochaną siostrę, która rzekomo jest z nim w ciąży? A może planuje ją zabić?

REKLAMA

Fanowskich teorii jest wiele, ale jedno jest pewne - Jaime będzie mógł dostać się do Królewskiej Przystani dopiero po wybuchu konfliktu. Na ten moment wisi nad nim (podobnie jak nad jego bratem) wyrok śmierci za zdradę Żelaznego Tronu. Pytanie, czy w ewentualnym chaosie bitewnym i wobec groźby smoczych płomieni ma w ogóle szansę odnaleźć Cersei i ją uratować lub samemu wymierzyć karę za ich wspólne postępki.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA