REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Tajemnicza biografia Kaczyńskiego miała "obnażyć prawdę" o prezesie PiS. Nie da się ukryć - czytelnicy są zaskoczeni

Tajemnicza książka pt. "Dobre intencje, demokracja, kobiety - Pełna historia Jarosława Kaczyńskiego" rozeszła się jak świeże bułeczki - pierwszy nakład został błyskawicznie wyczerpany. Zachwalający ją reportażysta Mariusz Szczygieł z pewnością podbił popularność materiału: "Tak prawdziwej publikacji o Kaczyńskim jeszcze nie było".

17.01.2022
16:51
jarosław kaczyński biografia dobre intencje demokracja kobiety żart szczygieł
REKLAMA

Książka "Dobre intencje, demokracja, kobiety - Pełna historia Jarosława Kaczyńskiego" była zapowiadana jako biografia prezesa PiS, która różni się od wszystkich pozostałych. W opisie wydawcy mogliśmy przeczytać: "biografia polityczna Jarosława Kaczyńskiego porusza dotychczas skrywane, lecz w istocie fundamentalne aspekty życia, które głównie zajmują głowę tego nietuzinkowego człowieka".

Jej autor nie upublicznił swojego wizerunku - wiemy jedynie, że to 27-letni Jarek, który projektuje aplikacje, skończył grafikę komputerową na WSE i wydrukował 1000 sztuk "Dobrych intencji" z własnych oszczędności. Zysk ze sprzedaży zamierza przeznaczyć na cele dobroczynne - Fundację Centrum Praw Kobiet. Szczegóły zawartości publikacji były owiane tajemnicą - aż do teraz.

Materiał w social mediach promował Mariusz Szczygieł, opisując go w dość enigmatyczny sposób. Prawdopodobnie właśnie dzięki jego komentarzom pierwszy nakład książki został błyskawicznie wyczerpany - na stronie dobreintencje.com 100-stronicową książkę można było kupić za 40 zł (za pośrednictwem Allegro). Obecnie trwa przedsprzedaż dodruku, który można nabyć za 33 zł - wysyłki ruszą 7 lutego. Wydawca również pozostaje anonimowy.

REKLAMA

Tak prawdziwej publikacji o Kaczyńskim jeszcze nie było. Ta książka działa na wyobraźnię jak najwybitniejsza powieść. Na moją działa zwłaszcza rozdział o kobietach tak, że sam natychmiast chciałbym dopisywać swoje myśli na jej marginesach. (…) Lepiej jej nie kupować, bo można przeżyć szok, a nawet wejść w stan agresji. Nerwy mogą puścić. Ostrzegam!!! Rację ma komentatorka Ewa Janiak-Moś, że suweren tej książki nie przeczyta

- pisał Szczygieł na swoich socialach.

Ostatecznie okazało się, że nowa biografia Kaczyńskiego to zwykły żart

REKLAMA

Szczygieł w końcu podzielił się zdjęciami książki, która nie jest żadną biografią czy reportażem, a zbiorem pustych stron. Zgadza się - każdy z rozdziałów ("Dobre intencje", "Demokracja", "Kobiety") to bielutkie, nieskalane tuszem kartki. Zdaniem reportażysty to najlepsza charakterystyka tych aspektów u Jarosława Kaczyńskiego, a wydawnictwo można potraktować jako dzieło sztuki, które nawiązuje do awangardowych poczynań. Można też potraktować je jako znak czasu, notes lub inwestycję, którą kiedyś "spienięży się w antykwariacie".

Autor nie chciał zbijać na książce kapitału czy popularności (co widać). Twierdzi natomiast, że był to jedyny sposób na wzięcie udziału w dyskusji politycznej jako obywatel. Zależało mu na tym, by osoby, które otrzymają swój egzemplarz, nie były rozczarowane; żeby można było wesprzeć CPK i "trochę ludziom rozświetlić dzień takim żartem". Sprzedaż za pośrednictwem Allegro umożliwia darmowy zwrot tym, którym dowcip nie przypadnie do gustu albo poczują się oszukani.

Zdj. główne: mishelo0 / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA