REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Oscary 2019: sprawdź, który obraz wygrał w kategorii Najlepszy film

Wśród licznych oscarowych kategorii to właśnie Najlepszy film budzi najwięcej emocji widzów, dziennikarzy, ale też zapewne samych filmowców. Znamy zwycięzcę tegorocznej gali.

25.02.2019
5:25
oscary 2019 najlepszy film
REKLAMA
REKLAMA

Właśnie zakończyła się 91. Gala rozdania Oscarów. Po licznych kontrowersjach, które jej towarzyszyły - jak choćby kwestia prowadzącego czy pominięcia niektórych kategorii w czasie transmisji na żywo - dotarliśmy do końca. Wśród filmów nominowanych do najważniejszej kategorii najwięcej nominacji zdobyły „Faworyta” i „Roma”, zaraz za nimi uplasował się obraz „Narodziny gwiazdy”.

Nagrodę w kategorii Najlepszy film otrzymał film „Green book" (reż.  Peter Farrelly).

Oto wszystkie nominowane produkcje:

Green Book

Nominacje/wygrane: 5/3

Obraz wyreżyserował Peter Farrelly, a fabuła pokaże nam historię drobnego cwaniaczka (Viggo Mortensen), który zostaje szoferem wybitnego pianisty (Mahershala Ali). Bohaterowie spędzą ze sobą 2 miesiące, bo muzyk ma zagrać kilka koncertów dla zamożnych, białych Amerykanów. Jest to przyczynek do rozważań o kwestiach segregacji rasowej. Obaj aktorzy zostali wyróżnieni nominacjami odpowiednio w kategoriach Najlepszy aktor pierwszoplanowy i Najlepszy aktor drugoplanowy.

Bohemian Rhapsody

Nominacje/wygrane: 5/4

Film w reżyserii Bryana Singera okazał się prawdziwym hitem. Nie dość, że osiągnął niezłe wyniki finansowe, to jeszcze jego obecność tutaj doskonale świadczy o tym, że fabularyzowana historia zespołu Queen okazała się niemałym sukcesem. A nie jest to takie oczywiste, bo opinie krytyków nie były jednogłośne. Najczęściej mówiono jednak o świetnej kreacji Ramiego Maleka, który z resztą został nominowany w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy.

Czarna Pantera

Nominacje/wygrane: 7/3

Liczba nominacji dla „Czarnej Pantery” i fakt, że znalazła się w kategorii Najlepszy film, były szeroko komentowane, a czasem krytykowane. Nie zmienia to jednak faktu, że film Ryana Cooglera okazał się być nie tylko spektakularnym widowiskiem, ale również wydarzeniem społecznym. Historia w nim opowiedziana jest częścią fabuły MCU, a ten superbohaterski obraz dotyczy T'Challi (Chadwick Boseman), króla fantastycznego afrykańskiego państwa, który musi zmierzyć się nie tylko z pretendentami do tronu, ale również odpowiedzieć sobie na bardzo ważne, polityczne pytania.

Czarne bractwo. BlacKkKlansman

Nominacje/wygrane: 6/1

Historia opowiada o losach Rona Stallwortha (John David Washington), pierwszego czarnoskórego detektywa w amerykańskim mieście w stanie Kolorado. Bohater razem z innym gliniarzem (w tej roli Adam Driver) infiltruje członków Ku Klux Klanu. Scenariusz filmu Spike’a Lee powstał na podstawie książki „Black Klansman: Race, Hate, and the Undercover Investigation of a Lifetime” i opowiada o prawdziwych wydarzeniach.

Faworyta

Nominacje/wygrane: 10/1

Film w reżyserii Jorgosa Lantimosa okazał się w tym roku jednym z bardziej docenionych. Zdobył aż 10 nominacji, w tym w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa dla świetnej Olivii Colman. Historia opowiada o królowej Annie, która nie do końca radzi sobie ze sprawowaniem władzy. O jej względy walczą dwie kobiety: Sara Churchill (Rachel Weisz) i Abigail Hill (Emma Stone).

Narodziny gwiazdy

Nominacje/wygrane: 8/1

„Narodziny gwiazdy” w reżyserii Bradleya Coopera to film opowiadający o gwiazdorze rocka, który najlepsze lata ma już za sobą (w tej roli Bradley Cooper). Bohater zupełnie przez przypadek poznaję kelnerkę, w której zauważa talent i namawia ją, aby spróbowała występować i śpiewać własne utwory. Lady Gaga, która wciela się w nieopierzoną piosenkarkę, wypadła tu świetnie i chociaż ma za sobą już trochę aktorskich kreacji, to wydaje się, iż właśnie ta zapisze się w jej filmowej biografii najmocniej.

Roma

Nominacje/wygrane: 10/3

Alfonso Cuarón dostarczył w tym roku dla Netfliksa film, który jest nie tylko chlubą czerwonego serwisu VOD, ale również świetnym filmowym doświadczeniem. Obsypany nagrodami czarno-biały obraz opowiada o młodej służącej, która pracuje dla dobrze sytuowanej rodziny. To opowieść z jednej strony kameralna, a z drugiej nakręcona tak, żeby zachwycać szczegółami. „Roma” została nominowana w aż 10 kategoriach, w tym w również w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny, w której konkurowała z „Zimną Wojną”.

Vice

Nominacje/wygrane: 8/1

REKLAMA

Film wyjątkowo współczesny i wyjątkowo polityczny. Jego reżyser, Adam McKay, wsławił się świetnym obrazem „Big Short”. „Vice”, w którym centralnym bohaterem jest Dick Cheney (fenomenalnie wciela się w niego Christian Bale) - amerykański polityk, który był wiceprezydentem za czasów George’a W. Busha. Film sugeruje jasno, że ten drugi był tylko pionkiem w rękach bezwzględnego i co gorsza bezideowego polityka. Film pełen jest świetnych kreacji aktorskich, które Akademia doceniła nominacjami dla Christiana Bale'a, Sama Rockwella i Amy Adams.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA