REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Najciekawsze seriale science fiction i fantasy zaplanowane na lata 2019 i 2020. Na liście „Wojna światów” i „Altered Carbon”

Seriale science fiction i fantasy cieszą się olbrzymią popularnością wśród widzów współczesnych seriali. Dlatego do końca bieżącego i w następnym roku nie zabraknie głośnych produkcji z tych gatunków. Przedstawiamy poniżej listę najważniejszych i najciekawszych z nich.

12.09.2019
15:29
Najciekawsze seriale science fiction i fantasy zaplanowane na lata 2019 i 2020. Na liście „Wojna światów” i „Altered Carbon”
REKLAMA
REKLAMA

Najlepiej o potędze science fiction i fantasy świadczy, że w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zobaczymy dzieła związane z twórczością J.R.R. Tolkiena, H.P. Lovecrafta. H.G. Wellsa, Terry'ego Pratchetta, Isaaca Asimova i Andrzeja Sapkowskiego. Zainteresowani przejęciem tego rynku są zresztą wszyscy najważniejsi gracze telewizji i streamingu. Wymienione poniżej dzieła powstają więc dla takich platform jak Netflix, Apple TV+, Amazon Prime Video, HBO, BBC, Disney+, Fox i Canal+.

Najważniejsze seriale science fiction, które zadebiutują w 2019 lub 2020 roku:

See

Apple TV+ planuje mocno wejść na rynek VOD, a serial „See” ma się do tego wydatnie przyczynić. Produkcja opowie o post-apokaliptycznym świecie, w którym ludzkość utraciła zdolność widzenia. Od tego czasu cywilizacja cofnęła się do stanu sprzed wielu wieków, a wzrok stał się niemal legendą. Głównemu bohaterowie serialu (zagra go Jason Momoa) niespodziewanie rodzą się jednak bliźnięta, których oczy widzą wszystko ostro i wyraźnie. Rozpocznie się wielki pojedynek między różnymi plemionami o to, kto zdobędzie władzę nad dziećmi Baby Vossa.

Serial trafi na Apple TV+ 1 listopada 2019 roku.

The Mandalorian

Saga „Star Wars” to zdecydowanie bardziej space opera niż science fiction, ale w przypadku dzieł pobocznych, niestworzonych przez George'a Lucasa sprawa często wyglądała inaczej. Dlatego „The Mandalorian” ma szansę w równym stopniu zainteresować i fanów sci-fi, i fantasy. Produkcja opowie o łowcy nagród i przedstawicielu słynnej społeczności wojowników, który będzie musiał przeżyć w bezwzględnym świecie po upadku Odległych Rubieży, gdzie nie sięga władza ani Nowej Republiki, ani resztek Imperium.

„The Mandalorian” pojawi się na Disney+ 17 listopada.

The War of the Worlds (BBC)

seriale science fiction class="wp-image-322560"

Patrząc na poniższą listę, można odnieść wrażenie o niezwykłej popularności Herberta George Wellsa. Słynna powieść brytyjskiego autora, „Wojna światów” w najbliższym czasie doczeka się aż dwóch różnych adaptacji. Początkowo sytuacja miała wyglądać nieco inaczej, bo BBC planowało swoją trzyczęściową serię na ostatni kwartał 2018. Ostatecznie data premiery została jednak przesunięta na jesień bieżącego roku. Akcja serialu zostanie umiejscowiona w epoce wiktoriańskiej (podobnie jak oryginalnej książki) i opowie o losach George'a i Amy. Zakochana para będzie próbowała uniknąć zagłady z rąk technologicznie zaawansowanych obcych i rozpocząć wspólne życie. „The War of the Worlds” ma też wzorem powieści Wellsa podejmować tematykę rasizmu  i wykluczenia.

Miniserial zadebiutuje na BBC w 2019 roku.

Altered Carbon: Sezon 2

„Altered Carbon” to jeden z najgłośniejszych zeszłorocznych seriali Netfliksa. Adaptacja powieści „Modyfikowany węgiel” wzbudziła olbrzymie emocje wśród fanów science fiction (a tych jak wiadomo nie brakuje wśród użytkowników największego serwisu VOD). Zdania na temat poziomu produkcji były mocno podzielone. Niektórzy sławili przedstawiony świat, a inni krytykowali wolne tempo i słabe aktorstwo. W nowych odcinkach „Altered Carbon” - będzie ich osiem - fabuła z 1. serii będzie pośrednio kontynuowana. W świecie odległej przyszłości wiele się jednak zmieni, dlatego w głównej roli wystąpi inny aktor niż dotychczas. Więcej na temat obsady i fabuły 2. sezonu znajdziecie TUTAJ.

Dokładna data premiery 2. odsłony „Modyfikowanego węgla” nie jest jeszcze znana, ale doniesienia medialne mówią o 2019 roku.

Foundation

seriale science fiction class="wp-image-322548"

Cykl „Fundacja” Isaaca Asimova to jeden z filarów współczesnego science fiction. Amerykański pisarz zasłynął stworzeniem trzech praw etyki robotów, ale jego twórczy dorobek dalece wykracza poza ten jeden fakt. Serial na bazie „Fundacji” stworzy serwis Apple TV+, który wystartuje wraz z początkiem listopada. Dokładna premiera wyczekiwanej produkcji nie jest jeszcze znana, ale początkowo spekulowano o końcu 2019 roku. Nie znamy jeszcze obsady dziesięcioodcinkowego „Foundation”, ale wrażenie robi nawet grupa producentów wykonawczych. W jej skład wchodzą specjalista od adaptacji superbohaterskich komiksów, David S. Goyer, legenda zawodu David Ellison (wieloletni producent serii „Mission Impossible”, a także „Altered Carbon” i „Terminator: Mroczne przeznaczenie”) oraz córka Asimova. Przy serialu pracuje także firma odpowiedzialna za „Nightflyers”.

„Foundation” ma trafić na Apple TV+ między 2019 a 2020 rokiem.

Wiedźmin

„Wiedźmin” to dla wielu fanów fantasy najważniejsza produkcja nie tylko tego, ale i kilku ostatnich lat. Adaptacja prozy Andrzeja Sapkowskiego autorstwa Netfliksa może się pochwalić głośną gwiazdą w pierwszoplanowej roli, bo Geralta z Rivii zagra Henry Cavill. Ale to nie wszystkie interesujące fakty związane z produkcją. Według dotychczasowych informacji można założyć, że serial wymiesza wątki z opowiadań i powieści polskiego pisarza, a oprócz tego skoncentruje się na relacji Białego Wilka z czarodziejką Yennefer i Dzieckiem Niespodzianki.

Według najnowszych doniesień „Wiedźmin” trafi na Netfliksa 17 grudnia.

The Watch

seriale science fiction class="wp-image-322557"

Terry Pratchett zasłynął wieloma fantastycznymi książkami, ale spośród jego dzieł szczególnie wyróżnia się „Świat dysku”. Kilkutomowa seria parodiująca dzieła Tolkiena, Lovecrafta, Roberta E. Howarda, a także Dickensa i Szekspira to jednocześnie szalone połączenie folkloru, mitologii i baśni. Nie brakuje tu także elementów filozofii i science fiction. „The Watch” skupi się na konkretnym wycinku świata stworzonego przez Pratchetta - mieście Ankh-Morph i działających tam siłach policyjnych. Niedawno główną rolę w serialu BBC otrzymał Richard Dormer, znany szerszej publiczności dzięki roli Berrika Dondarriona w „Grze o tron” HBO.

Zdjęcia do „The Watch” rozpoczną się 30 września, a premiera jest planowana na 2020 rok.

War of the Worlds (Canal+ i FOX)

seriale science fiction class="wp-image-322713"

H.G. Wells doczeka się też wkrótce też adaptacji od telewizji Fox i Canal+. Ośmioodcinkowa seria przeniesie wydarzenia książki do współczesności (podobnie jak kilka lat temu film Stevena Spielberga z Tomem Cruisem). Akcja serialu będzie się rozgrywać w więcej niż jednym miejscu, bo zdjęcia z produkcji pokazują m.in. sceny w londyńskim metrze i z francuskim wojskiem. Tutaj również twórcy chcą pokazać, że w walce z zewnętrznym terrorem najważniejsze okazują się nasze postawy wobec osób teoretycznie stojących po tej samej stronie. W obsadzie serialu znaleźli się m.in. Gabriel Byrne, Elizabeth McGovern, Léa Drucker, Natasha Little, Daisy Edgar Jones, Stéphane Caillard, Adel Bencherif i Guillaume Gouix.

Premiera produkcji została zapowiedziana na 2020 rok.

Lovecraft Country

seriale science fiction class="wp-image-322722"

Kosmiczny horror spod znaku H.P. Lovecrafta w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Teoretycznie nie powinno więc dziwić, że ten gatunek wkrótce trafi na mały ekran. W praktyce nie od dzisiaj wiadomo jednak, że twórczość Lovecrafta i jego naśladowców jest niezwykle trudna do wizualnego zaadaptowania. Czy uda się to duetowi J.J. Abrams-Jordan Peele? Autorzy „Skywalker. Odrodzenie” i „Uciekaj!” przygotują dla HBO serię będąca adaptacją powieści „Lovecraft Country” Matta Ruffa. W obsadzie serialu znaleźli się Jonathan Majors, Jurnee Smollett-Bell i Michael K. Willams, a jego bohaterowie będą starali się przeżyć spotkanie z amerykańskim rasizmem lat 50. i kosmicznymi potwory rodem z książek Lovecrafta.

Premiery „Lovecraft County” spodziewamy się w 2020 roku na HBO Max.

Władca Pierścieni

REKLAMA

Sprawnie działający marketing Amazona od pewnego czasu mocno promuje największy serialowy projekt platformy Prime Video, ale warto na samym wstępie zaznaczyć pewną nieścisłość. Nie będzie to bowiem adaptacja „Władcy Pierścieni”. Co więcej serialowi nie wolno pokazywać jakiegokolwiek wydarzenia rozgrywającego się w III Erze Śródziemia. Zamiast tego produkcja skupi się na losach Numenoru, wykucia Pierścienia oraz Ostatniego Przymierza ludzi i elfów. To mnóstwo opowieści, ale według zapowiedzi Amazon zrobi aż dwudziestoodcinkowy 1. sezon.

Serial oparty na prozie J.R.R. Tolkiena zadebiutuje w 2020 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA