REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Zamiast wyrywać kostkę brukową, oglądajcie polskie kino patriotyczne. Najlepsze filmy na 11 listopada

"Miasto 44", "Potop", "Wołyń" - platformy VOD obfitują w polskie filmy patriotyczne. Przejrzeliśmy ich ofertę, aby podpowiedzieć wam, jakimi produkcjami najlepiej uczcić Święto Niepodległości.

11.11.2021
10:00
miasto 44 co obejrzeć 11 listopada święto niepodległości
REKLAMA

Jak świętować 11 listopada? Na podstawie medialnych doniesień można dojść do wniosku, że tradycja nakazuje wyrywać kostkę brukową i podpalać mieszkania z tęczowymi flagami, a potem mówić o "bezczelnych prowokacjach". Można jednak też nie narażać się na ewentualne obrażenia fizyczne, zamknąć w mieszkaniu i oglądać polskie kino patriotyczne. Tego na naszych platformach VOD nie brakuje. Obejrzycie na nich m.in. "Miasto 44", "Potop" czy "Wołyń".

REKLAMA

11 listopada - polskie kino patriotyczne na Święto Niepodległości

W nowoczesny sposób opowiada o rzeczach ważnych i uniwersalnych wartościach. "Miasto 44" rozgrywa się w czasie Powstania Warszawskiego, ale Jan Komasa robi, co tylko może, aby nie był to kolejny przykład nadętego polskiego kina historycznego. Jego bohaterowie są współczesnymi nastolatkami, którym przyszło stanąć w obliczu ekstremalnej sytuacji. W jeden z najważniejszych epizodów naszej historii reżyser wpisuje historię miłosną, przez co film bawi i uczy.

Film dostępny na VOD, Rakuten, Polsat Box Go, Netflix, Player.

Wołyń

Tym filmem Wojtek Smarzowski stał się ulubieńcem prawej strony politycznej, tylko po to, aby za chwilę "Klerem" narazić się na jej gniew. W "Wołyniu" niepokorny reżyser przenosi nas do małej wioski w przededniu wybuchu II wojny światowej. Mieszkają w niej Ukraińcy, Polacy i Żydzi. Przedstawianej rzeczywistości daleko jednak do utopijnych wizji. Wraz z falą rosnącego ukraińskiego nacjonalizmu, dochodzi bowiem do tragicznych wydarzeń.

Film dostępny na TVP.VOD, VOD, Netflix, Player, Chili.

Potop

Potop Redivivus/zwiastun

Dzięki Jerzemu Hoffmanowi uczniowie nie muszą czytać trylogii Henryka Sienkiewicza. Mogą obejrzeć jej adaptację i w pełni poczuć jej patriotyczny ładunek. A są to z pewnością filmy wybitne. W "Potopie" poznajemy historię Andrzeja Kmicica, który dzielnie walczy z wrogami ojczyzny. Nie dość, że nudzić się nie będziecie, to jeszcze zachwyci was rozmach inscenizacyjny.

Film dostępny na Ninateka, Canal+, TVP.VOD.

Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł

Nie sugerujcie się nazwiskiem reżysera. Co prawda Antoni Krauze zrobił "Smoleńsk", ale na swoim koncie ma też lepsze filmy (no tak, trudno, żeby miał gorsze). Jednym z nich jest właśnie "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł". Mamy w tym wypadku do czynienia z historią Brunona Drywy i innych mieszkańców Gdyni, którzy 17 grudnia 1970 roku zginęli z rąk wojska i milicji.

Film dostępny na Canal+, VOD, Netflix, Player.

W ciemności

Zachowanie Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej to temat delikatny. Agnieszka Holland nie wybrała jednak ścieżki "Pokłosia" czy niedawnego "Wesela", ale postanowiła opowiedzieć o Polaku mieszkającym we Lwowie, który pomaga uciekinierom z getta. Jego początkowy cynizm zastępuje prawdziwa więź z ofiarami nazistowskiej nagonki.

Film dostępny na Polsat Box Go, VOD.

Karbala

REKLAMA
Karbala/zwiastun

Nie ograniczajmy jednak patriotyzmu do odległych epizodów z naszej przeszłości. W historii najnowszej również mamy mnóstwo dowodów na bohaterstwo Polaków. W "Karbali" zobaczymy, jak rodzimi żołnierze we współpracy z Bułgarami odpierają ataki Al-Kaidy i sadrystów. Co więcej, podczas seansu poczujecie się, jakbyście trafili w sam środek przedstawianych walk.

Film dostępny na TVP.VOD, VOD, Netflix, Player.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA