REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD

Jakość audio i wideo w Disney+. Co z 4K, HDR i dźwiękiem przestrzennym 5.1? Sprawdzamy

Disney Plus w Polsce ruszył już oficjalnie. Jak wygląda kwestii jakości audio i wideo filmów, seriali i innych materiałów dostępnych w serwisie? Czy mamy dostęp do obrazu w rozdzielczości 4K? Co z obsługą takich standardów jak HDR, HDR10, Dolby Vision i dźwięku przestrzennego 5.1? Przyglądamy się technicznej stronie nowego serwisu VOD w naszym kraju.

15.06.2022
6:07
disney plus jakosc audio wideo 4k hdr dolby atmos dzwiek przestrzenny
REKLAMA

Załóż konto Disney Plus z tego linku, skorzystaj z promocyjnej ceny (2 miesiące gratis).

Premiery serwisu Disney+ w Polsce wypatrywaliśmy niczym pierwszej gwiazdki i nasza cierpliwość została nagrodzona. Nowy serwis VOD zaliczył co prawda lekki falstart i nawet małą zadyszkę na start, ale pierwsi użytkownicy mogli tworzyć konta już chwilę po północy 14 czerwca 2022 roku, chociaż oficjalną premierę zaplanowano na 9:00. W nocy pojawiły się też aplikacje na pierwsze platformy, w tym smartfony z Androidem, telewizory z Android TV, przystawki Apple TV, tablety iPad i telefony iPhone.

REKLAMA

Czytaj też:

Jeśli zaś chodzi o ofertę Disney+ w Polsce, to dostaliśmy blisko 2000 produkcji, w tym mnóstwo filmów, seriali i animacji z uniwersum "Gwiezdnych wojen" oraz na podstawie komiksów Marvela (i to nie tylko z Marvel Cinematic Universe). Do tego dochodzą treści przejęte od wytwórni Fox, materiały National Geographic i horrory, a także kultowe familijne produkcje Disneya oraz te od studia Pixar. A co z jakością tych materiałów?

Disney+ w Polsce - jakość audio i wideo

Odpowiedź na pytanie o jakość filmów i seriali zawsze w przypadku serwisów VOD: to zależy. Możliwości techniczne aplikacji nie zawsze przekładają się na jakość materiałów, co widać w przypadku takich platform jak Netflix i HBO Max. Materiały od partnerów udostępniane są zwykle w rozdzielczości Full HD, podczas gdy 4K z obsługą HDR zarezerwowane jest dla produkcji własnych (chociaż i to nie jest regułą, co pokazał "Peacemaker").

W przypadku Disney Plus mamy do czynienia z bazą, która opiera się na produkcjach własnych i w przypadku tej usługi na jakość naprawdę nie ma co narzekać - zwłaszcza jeśli oglądamy filmy i seriale na nowoczesnym telewizorze (niektóre urządzenia mogą limitować jakość audio i wideo). Niemniej jednak czy to "Gwiezdne wojny", czy to adaptacje komiksów Marvela, czy to kultowe animacje Disneya i Pixara, 4K wraz HDR i dźwięk przestrzenny 5.1 są standardem.

disney plus jakosc wideo 4k hdr dzwiek przestrzenny 5.1 class="wp-image-1976998"
W przeglądarce Safari na komputerze Mac nie da się sprawdzić, w jakiej jakości będzie odtwarzany serial "Ms. Marvel"

A gdzie szukać informacji o jakości materiału wideo Disney+?

Niestety w przeglądarce internetowej nie da się sprawdzić, jaką jakość wideo oferuje Disney+ dla danego materiału. Ewidentnie twórcy serwisów VOD nie przywiązują do oglądania na komputerze filmów i seriali dużej wagi - skupiają się na urządzeniach mobilnych i telewizorach (co ma sens z biznesowego punktu widzenia; osoby oglądające na stacjonarkach i laptopach stają się niszą).

Aby sprawdzić jakość wideo dostępną z kolei na wybranym przez siebie urządzeniu z listy obsługiwanych przez Disney+, wystarczy odpalić na nim aplikację: czy to mobilną, czy to na platformie Smart TV lub konsoli do gier. Po wejściu na kartę wybranej produkcji ukazuje się pod jej tytułem informacja o tym, czego dokładnie możemy się po danym serialu albo filmie spodziewać.

disney plus jakosc wideo 4k hdr dzwiek przestrzenny 5.1 class="wp-image-1976989"
W przypadku iPada można liczyć na HD i Dolby Vision ("Obi-Wan Kenobi")

4K, HDR i dźwięk 5.1 można znaleźć nie tylko w najnowszych produkcjach, a starsze hity zostały zremasterowane.

W przypadku nowego "Obi-Wana Kenobiego" na Apple TV podpiętym do telewizora Samsunga dostaję informację, że serial jest dostępny w 4K Ultra HD z HDR10 i dźwiękiem przestrzennym 5.1. Ten sam serial na iPadzie Pro z 2018 r. również obsługuje dźwięk 5.1 i wyświetlany jest w rozdzielczości HD (bo tablet nie ma panelu 4K), ale za to z Dolby Vision (którego nie obsługuje Samsung).

Aby wyświetlić wszystkie treści dostępne w wysokiej jakości, możesz przejść do kolekcji 4K Ultra HD HDR na stronie głównej lub użyć filtra Ultra HD i HDR na stronach Filmy i Seriale. Możesz również użyć filtra IMAX Enhanced na stronie Filmy, aby wyświetlić wszystkie filmy dostępne w rozszerzonych proporcjach obrazu IMAX - czytamy na stronach pomocy Disneya

Umówmy się jednak, że 4K, HDR i dźwięk 5.1 w nowych produkcjach nie powinien już wywoływać efektu "wow". Na szczęście Disney nie skupia się wyłącznie na nowych filmach i serialach, ale do tego zremasterował starsze hity. "Toy Story" w 4K z HDR10 albo Dolby Vision? Nie ma problemu, aplikacje są w stanie to zapewnić (ale ponownie: na kompatybilnych sprzętach).

disney plus jakosc wideo 4k hdr dzwiek przestrzenny 5.1 class="wp-image-1976986"
"Toy Story" w 4K z HDR10 na telewizorze Samsung

Są też dwie rzeczy związane z jakością Disney+, które wyróżniają usługę na tle konkurencji: dodatkowe materiały i format IMAX Enhanced.

W Disney+ można znaleźć wiele materiałów dodatkowych związanych z produkcjami, które zwykle można znaleźć jedynie na płytach Blu-Ray w sekcji z dodatkami. Dla przykładu na karcie "Avengers: Koniec gry" można znaleźć kilkanaście niewykorzystanych scen z komentarzem reżysera, zabawne ujęcia z planu oraz liczne inne materiały poświęcone np. Stanowi Lee, tańcowi Steve'a z Peggy i kobietom w MCU.

Filmy w formacie IMAX (1.90:1) mają nieco inne rozmiary niż typowe materiały w serwisach VOD, które zwykle są przycinane do standardowych panoramicznych proporcji 16:9. W przypadku wybranych filmów, w tym części produkcji Marvela, widz może wybrać w Disney Plus, że woli oglądać obraz bardziej "kwadratowy", który na panoramicznym ekranie będzie miał pasy po bokach, ale zamiast tego nie będzie ucinał obrazu z góry i z dołu. Świetna opcja!

disney plus jakosc wideo 4k hdr dzwiek przestrzenny 5.1 class="wp-image-1976983"
IMAX Enhanced w Disney Plus na przykładzie "Avengers: Koniec gry"

A co z Dolby Atmos? Sam nie mam sprzętu, który by obsługiwał ten standard, ale w sieci można znaleźć głosy, iż również on jest dostępny. Warto się też upewnić, że w aplikacji wybraliście opcję "Automatyczne" przy "zużyciu danych komórkowych / w sieci Wi-Fi", aby cieszyć się najlepszą możliwą jakością na sprzętach mobilnych. Jeśli zaś planujecie pobierać wideo offline, to możecie wybrać jakość standardową, średnią i wysoką (a aplikacja podpowie, ile godzin materiału możecie zapisać w każdej z nich na danym urządzeniu).

Więcej informacji na temat jakości wideo na obsługiwanych urządzeniach można znaleźć na stronach pomocy Disney Plus.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Disney+ - jakość audio i wideo
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA