REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

To ostatnia szansa, żeby przypomnieć sobie wydarzenia z poprzednich sezonów - najważniejsze wątki w „Grze o tron"

Długo wyczekiwany ostatni sezon „Gry o tron” zadebiutuje w polskiej telewizji w nocy z niedzieli na poniedziałek na antenie HBO. Wielu fanów serialu zdążyło zawczasu przypomnieć sobie fabułę poprzednich serii. Ale jeśli zabrakło wam na to czasu, to nie musicie się martwić. Poniżej znajdziecie pełne streszczenie najważniejszych wydarzeń od 1. do 7. sezonu.

14.04.2019
11:00
gra o tron streszczenie
REKLAMA
REKLAMA

Finałowy sezon „Gry o tron” to prawdopodobnie najbardziej wyczekiwane popkulturowe wydarzenie ostatnich lat. Produkcja rozpoczęła nadawanie w 2011 roku i szybko stała się najbardziej popularnym serialem na świecie. Głównie ze względu na ciekawych bohaterów i świat, który pod wieloma względami różnił się od tego, co znaliśmy z typowego fantasy. Szczegółowe przedstawienie fabuły wszystkich sezonów „Gry o tron” w jednym tekście wydaje się zadaniem tyleż trudnym, co niepotrzebnym. Nie każdy wątek i bohater będzie mieć wpływ na wydarzenia 8. sezonu. Dla wszystkich tych, którzy pragną w skrócie przypomnieć sobie najważniejsze momenty z poprzednich odcinków redakcja Rozrywka.Blog przygotowała specjalne streszczenie.

Gra o tron streszczenie - sprawdźcie, co wydarzyło się w poprzednich sezonach serialu:

Sezon 1

gra o tron streszczenie

Premierowy sezon serialu HBO to przede wszystkim opowieść o Nedzie Starku i jego podróży w nieznane. Lord Winterfell zostaje poproszony przez dawnego przyjaciela, a obecnie króla Roberta I Baratheona, o przybicie do Królewskiej Przystani i przejęcie roli namiestnika. Już na samym początku poznajemy trzy rody, które będą kluczowe dla dalszych losów Westeros, czyli Starków, Lannisterów i Baratheonów. W tym samym czasie za Wąskim morzem odbudować swoją militarną potęgę chce rodzeństwo Targaryenów. Ich ród rządził Siedmioma Królestwami przez stulecia, ale został pozbawiony władzy na skutek rebelii Roberta. Pomóc ma im w tym Drogo, najpotężniejszy khal Dothraków.

Ned przyjmuje ofertę króla i wyrusza do stolicy wraz ze swoimi przybocznymi i dwoma córkami, Aryą i Sansą. Szlachetny i dobroduszny Stark nie ma jednak szans w starciu łgarzami i zdrajcami z Królewskiej Przystani. Odkrywa straszny sekret królowej, Cersei Lannister, ale nie jest w stanie uchronić przed śmiercią ani króla, ani samego siebie. W tym samym czasie na północy i południu dochodzi do dwóch wiekopomnych wydarzeń - za Murem zmarli powstają z martwych, a Daenerys Targaryen zostaje Matką Smoków. Ze smoczych jaj po raz pierwszy od setek lat rodzą się ziejące ogniem potwory.

Pełen opis premierowego sezonu „Gry o tron” znajdziecie TUTAJ.

Sezon 2

gra o tron streszczenie

Śmierć Roberta I Baratheona rozpoczyna rządy jego syna, Joffreya. Z powodu wysokiego mniemania o sobie i sadystycznych skłonności chłopak nie cieszy się dużą popularnością wśród poddanych. Ale nie to jest jego największym problemem. W różnych częściach Westeros pojawiają się nowi pretendenci do korony. Tuż przed śmiercią Ned Stark odkrył bowiem, że Joffrey nie jest prawowitym następcą króla Roberta, a owocem kazirodczego związku między Cersei Lannister i jej bratem. O prawa do korony występują Daenerys Targaryen, Renly Baratheon oraz jego starszy brat Stannis. A na północy Robb Stark pała rządzą zemsty za śmierć ojca. Chłopak pragnie też uwolnić z rąk Lannisterów swoje siostry. Nie wie, że Arya została uratowana przez członka Nocnej Straży i podróżuje do domu w towarzystwie osób skazanych na przywdzianie czerni.

Konflikt między braćmi z rodu Baratheon zostaje szybko rozwiązany, gdy Renly ginie w tajemniczych okolicznościach. Ale powstanie Robba Starka, który zyskał tytuł Króla Północy, sprawia mnóstwo problemów Lannisterom. Młodemu lordowi Winterfell udaje się nawet pojmać Jaimiego. Atak Stannisa na Królewską Przystań kończy się porażką dzięki pomysłowości Tyriona i nadejściu sił Tywina Lannistera wspartego przez ród Tyrellów. Na północy Nocna Straż rozpoczyna ekspedycję w celu znalezienia Benjena Starka i odkrycia powodów ożywania zmarłych. Bękart Neda Starka, Jon Snow, trafia w niewolę dzikich ludzi. Tymczasem Daenerys próbuje zdobyć pieniądze i statki, które pozwolą jej przenieść swoje siły do Westeros. Tym sposobem trafia do miasta Qarth, gdzie nie można ufać nikomu.

Więcej informacji na temat fabuły 2. sezonu „Gry o tron” znajdziecie pod TYM linkiem.

Sezon 3

gra o tron streszczenie

Daenerys systematycznie powiększa armię i zbiera kolejnych sojuszników dla swojej sprawy. Dzięki sprytowi i wierności swoich smoków zdobywa osiem tysięcy Nieskalanych, czyli legendarnych z powodu swojej skuteczności wojowników. Wyrusza na podbój kolejnych miast Zatoki Niewolniczej i staje wybawicielką z okowów. Znacznie mniej szczęścia mają Robb Stark i Stannis Baratheon. Armia tego pierwszego traci początkowy impet, a jego rodzinna siedziba po krótkim pobycie w rękach zdradzieckiego Theona Greyjoya w 2. sezonie wpada w ręce Ramsaya Boltona. Bękart szybko okazuje się człowiekiem równie błyskotliwym, co okrutnym. Siły Stannisa zostały z kolei zdziesiątkowane podczas bitwy w zatoce. Tajemnicza kapłanka Pana Światła, Melisandre namawia jednak Baratheona do dalszej walki.

Tymczasem wypuszczony z niewoli Jaime Lannister podróżuje na południe w towarzystwie Brienne z Tarthu. Oboje zostają pojmani przez siły Boltonów, a Królobójca traci prawą dłoń. Ostatecznie udaje się im jednak dotrzeć do Królewskiej Przystani. Ekspedycja Nocnej Straży kończy się porażką i śmiercią wielu wojowników w potyczce z Białymi Wędrowcami. Jon Snow zdobywa zaufanie Dzikich, którzy pod dowództwem Mance'a Raydera postanawiają zaatakować Czarny Zamek. Chłopak zakochuje się w dziewczynie o imieniu Ygritte, ale nie ma zamiaru zdradzić swoich przyrzeczeń dla Nocnej Straży. Nowy sojusz między Lannisterami i Tyrellami daje im ogromną przewagę w wojnie. W desperackim odruchu Robb Stark decyduje się na sojusz z wcześniej odrzuconymi Freyami. Głowa rodu zawiązuje jednak tajemny sojusz z Tywinem Lannisterem i zakłada na Starków śmiertelną pułapkę.

To nie wszystko, co wydarzyło się w 3. serii hitowego serialu HBO. Dodatkowe informacje znajdziecie TUTAJ.

Sezon 4

gra o tron streszczenie

Na początku 4. sezonu „Gry o tron” wydawało się, że władza Lannisterów jest już nie do podważenia. Podczas wesela z Margaery Tyrell otruty zostaje jednak król Joffrey. O jego zamordowanie oskarżeni zostają Tyrion Lannister i jego żona, Sansa Stark. Dziewczynie udaje się uciec z Królewskiej Przystani dzięki pomocy Petyra Baelisha, byłego stronnika Lannisterów. Tyrion nie ma tyle szczęścia. Zostaje uwięziony i oczekuje na proces. Szybko okazuje się, że bez względu na dowody o skazanie brata będzie zabiegać Cersei. Na tron wstępuje młody Tommen I Baratheon, ale jest tylko marionetką w rękach swojego dziadka, Tywina. Namiestnik oferuje Tyrionowi ratunek poprzez wstąpienie do Nocnej Straży, w trakcie procesu wściekły Tyrion żąda jednak próby walki.

Na południu Daenerys rusza ze swoją potężną armią na Meereen, ostatnie wielkich miast Zatoki Niewolniczej. Dzięki obietnicy uwolnienia zniewolonych poddanych z łatwością zdobywa miasto, ale zarządzanie tak potężną metropolią okazuje się trudniejsze, niż myślała. Sprawie Daenerys nie pomaga fakt, że jej smoki mają coraz większe rozmiary i stają się coraz bardziej agresywne. Zdziesiątkowana Nocna Straż przygotowuje się na atak potężnej armii Króla za Murem. Po odparciu pierwszego ataku Jon Snow postanawia udać się do Dzikich i zabić Mance'a Raydera. Jego plany zostają jednak pokrzyżowane przez nadejście armii Stannisa. W tym samym czasie Oberyn Martell przegrywa próbę walki z Gregorem Clegane'em, przez co Tyrion zostaje skazany na śmierć. Brata ratuje Jaime, ale przed odejściem z Varysem Lannister postanawia zemścić się na swoich oprawcach. Arya opuszcza towarzystwo Ogara i udaje się do Braavos, by uczyć się od Ludzi Bez Twarzy. Bran Stark dociera z pomocą przyjaciół do Trójokiej Wrony i rozpoczyna swoje szkolenie.

Pod TYM linkiem znajdziecie pełne streszczenie 4. sezonu „Gry o tron”.

Sezon 5

gra o tron streszczenie

Śmierć Tywina Lannistera zmieniła cały układ sił w Westeros. Tyrion i Varys udali się na południe, by dołączyć do sił Daenerys Targaryen. Stannis znowu odzyskał nadzieję na zwycięstwo, ale potrzebował do tego wsparcia Dzikich. Mance Rayder był jednak nieugięty, za co zapłacił życiem. Ostatecznie Wolni Ludzie zostali z Jonem Snow, który wygrywa głosowanie na Lorda Dowódcę Nocnej Straży. Bękart Starków postanawia zwiększyć liczebność obrońców Muru i zawrzeć sojusz z Dzikimi, co nie podoba się części jego braci. W Hardhome połączone siły Dzikich i innych sojuszników Snowa nie są w stanie przeciwstawić się potędze Białych Wędrowców pod dowództwem Nocnego Króla. Części z nich udaje się jednak uciec i wrócić do Czarnego Zamku. Tam na Lorda Dowódcę czeka jednak nieprzyjemna niespodzianka - przeciwko jego władzy wybuchł bunt. Równie mało szczęścia ma Stannis, od którego odwracają się kolejni ludzie. Pozostawiony z niewielkimi siłami decyduje się na desperacki atak, który zostaje jednak z łatwością rozbity przez Boltonów. Ostatniego z prawdziwych Baratheonów dobija Brienne.

W 5. sezonie serialu dużo działo się też w Królewskiej Przystani. O dominację nad zasiadającym na Żelaznym Tronie Tommenem Baratheonem walczy kilka sił. Margaery Tyrell próbuje go uwieść, a Cersei Lannister podporządkować swojej woli. Przewagę osiąga jednak zupełnie nowa siła. Fanatyczni wierni kierowani przez Wielkiego Wróbla zdobywają coraz większe poparcie wśród ludności stolicy, co nie pozostaje bez wpływu na Tommena. Schwytana i oskarżona o cudzołóstwo matka króla zostaje torturami zmuszona do przyznania się do zarzucanych jej czynów. Tymczasem trening Aryi u Ludzi Bez Twarzy nie idzie zgodnie z planem, a ratunkowa misja Jaimego Lannistera, który wyrusza do Dorne po córkę swoją i Cersei kończy się katastrofą.

W 5. sezonie „Gry o tron” wydarzyło się jeszcze więcej. Sprawdźcie dokładne streszczenie tych odcinków.

Sezon 6

gra o tron streszczenie

Na skutek zdradzieckiego ataku pod koniec 5. sezonu Daenerys zmuszona jest uciekać z Meereen na grzbiecie Drogona. Trafia w ręce Dothraków, którzy chcą sądzić ją za złamanie świętych praw. Matce Smoków nie udaje się przekonać khalów do swojej sprawy, ale dzięki podstępowi zdobywa władzę nad wszystkimi Dothrakami. Uzbrojona w tak potężne siły w końcu decyduje się na podbój Westeros. Robi to w samą porę, bo na północy coraz większą potęgę objawia Nocny Król. Białym Wędrowcom udaje się nawet zabić Trójoką Wronę, ale na szczęście wcześniej udaje jej się przekazać swoją wiedzę Branowi Starkowi.

Na północy toczy się też walka między strażnikami wiernymi Jonowi i buntownikami. Ci drudzy zyskują przewagę, ale na pomoc przybywają Dzicy. Melisandre wskrzesza zamordowanego pod koniec 6. sezonu Snowa. Ta decyzja może mieć spore konsekwencje dla losów wszystkich Siedmiu Królestw, bo Bran dowiaduje się, że prawdziwa tożsamość Jona Snow to Aegon Targaryen. Wychowanek Neda Starka jest więc prawowitym władcą Westeros. Bez walki z pewnością nie podda się jednak Cersei, która jednym szybkim ruchem pozbywa się wszystkich swoich politycznych przeciwników w Królewskiej Przystani. Siły Snowa odnoszą jednak pierwszy sukces i pokonują Ramsaya Boltona w Bitwie Bękartów, zdobywając panowanie nad północą. Arya postanawia z kolei odejść ze służby dla Ludzi Bez Twarzy, ale wcześniej zyskuje należące do nich umiejętności. Wykorzystuje je do zemsty na Walderze Freyu.

Szczegółowe informacje na temat 6. sezonu „Gry o tron” znajdziecie TUTAJ.

Sezon 7

gra o tron streszczenie

W swoich późniejszych sezonach twórcy „Gry o tron” coraz wyraźniej zaczęli przesuwać akcenty z politycznej walki o Żelazny Tron na obronę przed zagrożeniem wiecznej zimy. Dlatego w 7. sezonie największą uwagę poświęcono Nocnemu Królowi i Daenerys Targaryen. Matka Smoków osiadła w starożytnej twierdzy Targaryenów na Smoczej Skale. Liczebność jej armii od początku była nieporównywalna do pozostałych sił w Westeros, ale sprytne ataki Lannisterów i wspierającego ich Eurona Greyjoya pozbawiły Daenerys statków i zapasów. Szansą dla królowej staje się sojusz z Jonem Snowem, który przybywa na Smoczą Skałę, by zdobyć smocze szkło - jedyny materiał zdolny zabić Białych Wędrowców. Wychowanek Neda namawia Matkę Smoków do ekspedycji na północ, tak by zdobyć dowód obecności nieumarłych za Murem. Misja kończy się połowicznym sukcesem. Śmiałkom udaje się pojmać jednego z ludzi wskrzeszonych przez Nocnego Króla, ale za cenę życia jednego ze smoków Daenerys.

REKLAMA

Matka Smoków spotyka się na neutralnym terenie z Cersei Lannister, która za namową Tyriona decyduje się zgodzić na sojusz. Niedługo później ujawnia jednak przed Jaimem Lannisterem, że tak naprawdę planuje zdradzić swoich wrogów i przejąć Żelazny Tron dla siebie. Prowokuje tym kochanka do samotnej podróży na północ. To właśnie w Winterfell dojdzie do największej bitwy w dziejach Siedmiu Królestw. Nocny Król za pomocą ożywionego Viseriona niszczy Mur i prowadzi swoją armię na południe.

Co jeszcze wydarzyło się w 7. sezonie? Dowiedzie się tego z lektury szczegółowego opisu fabuły tej odsłony.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA