REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Plebiscyt na Najlepszy Polski Film Dwudziestolecia. Wśród nominowanych Wołyń, Bogowie i Rewers

W tym roku Polskie Nagrody Filmowe Orły zostaną przyznane po raz dwudziesty. Z tej okazji Fundacja Legalna Kultura organizuje plebiscyt na Najlepszy Polski Film Dwudziestolecia.

14.02.2018
10:30
Bogowie, Róża czy Ida - wybierz Najlepszy Polski Film Dwudziestolecia
REKLAMA
REKLAMA

Na liście nominowanych znalazły się tytuły, które w latach 1999-2017 nagrodzono Orłem za najlepszy film. Głosujący mogą wybierać spośród 19 produkcji. W plebiscycie może wziąć udział każdy internauta. Wystarczy odwiedzić stronę wydarzenia.

Szansę na miano Najlepszego Polskiego Filmu Dwudziestolecia mają aż trzy dzieła Wojciecha Smarzowskiego.

O tytuł powalczą zdobywcy siedmiu Orłów – Wesele i Róża, a także Wołyń, który w zeszłym roku nagrodzono dziewięcioma statuetkami. Wśród nominowanych znalazły się także 33 sceny z życia oraz Body/Ciało Małgorzaty Szumowskiej. Obie produkcje otrzymały po cztery Orły. Twórcą Najlepszego Polskiego Filmu Dwudziestolecia może zostać również Krzysztof Krauze. Reżyser dwukrotnie cieszył się ze zwycięstwa, odbierając nagrody za Dług (pięć statuetek) i Plac Zbawiciela (cztery statuetki).

Wśród pozostałych nominowanych są dwie pozycje nagrodzone Oscarem.

Jest to oczywiście Ida Pawła Pawlikowskiego, która obok nagrody Akademii za najlepszy film nieanglojęzyczny może pochwalić się czterema Orłami. Drugim obrazem jest Pianista Romana Polańskiego, wyróżniony trzema Oscarami i ośmioma Polskimi Nagrodami Filmowymi. Ponadto nominację do najbardziej prestiżowej filmowej statuetki w 2008 roku uzyskał Katyń, również uwzględniony w plebiscycie. Film Andrzeja Wajdy musiał jednak zadowolić się siedmioma Orłami.

Pozostałe tytuły to dzieła uznane zarówno przez widzów, jak i krytyków.

Najlepszym Polskim Filmem Dwudziestolecia może zostać Komornik, Bogowie czy Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową (po siedem nagród). Szansę ma także Rewers Borysa Lankosza, który zgarnął osiem statuetek. Nominację uzyskały także pozycje z przełomu tysiącleci, jak wyróżniona na pierwszej gali Historia kina w Popielawach czy zdobywcy pięciu Orłów – Zmruż oczy oraz Cześć, Tereska. Można również głosować na Obławę Marcina Kryształowicza czy Essential Killing Jerzego Skolimowskiego. Oba filmy uhonorowano czterema Polskimi Nagrodami Filmowymi.

REKLAMA

Plebiscyt trwa do 5 marca tego roku, a wyniki zostaną ogłoszone dwa dni później.

Wtedy też poznamy Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia. Twórca zwycięzcy głosowania otrzyma Statuetkę Legalnej Kultury. Ceremonia wręczenia Orłów 2018 odbędzie się 26 marca.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA