REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Podręcznik do HiT-u to większa kompromitacja niż myśleliście. Nawet mapa Polski jest tam z błędem

Przedmiot Historia i Teraźniejszość jeszcze nie zadebiutował w polskich szkołach, a już zapisze się w historii jako jedna z najbardziej kontrowersyjnych zmian w naszym systemie edukacji. Wszystko przez promowany podręcznik autorstwa Wojciecha Roszkowskiego, w którym znajdziemy całkowicie oderwane od rzeczywistości i bezpieczne stwierdzenia. Co gorsza, obok nich w książce do HiT-u roi się też od błędów. Jednym z nich jest źle narysowana mapa Polski.

29.08.2022
9:48
hit podręcznik mapa polski błąd wpadka ustrzyki dolne
REKLAMA

Dziś już mało komu obcy jest fakt, że szkolny podręcznik do HiT-u (Historia i teraźniejszość), czyli zastępującego WOS przedmiotu, jest propagandową tubą. Okazuje się jednak, że podręcznik nie jest też wolny od absurdalnych błędów merytorycznych. I tak na przykład na jednej z rzekomo aktualnych (jak twierdzi podręcznik) map brakuje sporego fragmentu Polski - Ustrzyk Dolnych, czyli miasta, którego burmistrz, o ironio, wszedł w spór z Przemysławem Czarnkiem i chciał tej książki zakazać.

REKLAMA

Podręcznika do HiT-u nie da się już wybronić - wszelkie starania związanych z partią rządzącą osób, które prześcigają się w komponowaniu peanów na jej temat (jak prof. Wojciech Polak, będący zarazem, uwaga, konsultantem przy powstawaniu tego klejnotu), jedynie potęgują narastająca wokół tekstu Wojciecha Roszkowskiego atmosferę groteski.

Historia i teraźniejszość: błędy

Niestety, brak obiektywizmu i aspiracje indoktrynacyjne nie stanowią jedynego problemu. Wydana przez Białego Kruka pozycja zawiera również błędy merytoryczne. Jednym z nich jest... nieaktualna mapa Polski. Autor podpisując ją słowami "Tak prezentowały się (i prezentują do dziś) granice Polski po 1945 r. najwyraźniej zapomniał o zmianie granic z 1951 roku. I tak oto Ustrzyki Dolne według podręcznika znajdują się poza naszym krajem. Uwagę na tę wpadkę zwrócił m.in. burmistrz tego miasta, Bartosz Romowicz - który to, swoją drogą, wszedł w konflikt z Przemysławem Czarnkiem i chciał podręcznika u siebie zakazać. W programie Onet Rano powiedział:

Ten podręcznik, oprócz tego, że posiada wiele kwestii indoktrynacyjnych, narzucających pewien określony światopogląd, zawiera błędy merytoryczne. Wszyscy skupili się na fragmencie o in vitro, dla mnie jako burmistrza Ustrzyk Dolnych liczy się ogromny błąd na stronie 36, gdzie (...) ktoś wrzucił mapę (...), na której Ustrzyki są poza granicami RP. Nie wiem, czy uczniowie chcieliby się uczyć z książki, będąc w Polsce, a czytając w niej - nie nazywałbym tego nawet podręcznikiem, tylko jakimś esejem publicystyczno-propagandowym - że nie są tak naprawdę w Polsce. Więc nie chodzi tylko o kwestie światopoglądowe, tylko o to, że ten podręcznik jest pełen błędów merytorycznych.

Mapa nie wskazuje, żeby Ustrzyki były obecnie w Polsce według tego podręcznika. To jak można w Ustrzykach Dolnych z takiego podręcznika nauczać?

- dodał na antenie TOK FM.

Nieaktualna mapa w podręczniku do HiT

Ustrzyki Dolne to miasto w województwie podkarpackim, położone nad rzeką Strwiąż. Uzyskały lokację miejską po roku 1727; w 1945 je zdegradowano, a w 1952 ponownie nadano prawa miejskie. W latach 1944-1951 miasto należało do ZSRR, a do Polski wróciło w ramach wymiany terenów przygranicznych, czyli umowy podpisanej między RP a Związkiem Radzieckim 15 lutego 1951 roku. Można zatem powiedzieć, że gdyby nie wstawka w nawiasie, teoretycznie wszystko byłoby w porządku. Niestety, nie jest - w klepniętym przez MEiN podręczniku dla młodzieży szkolnej nawet mapa naszej ojczyzny wymaga poprawy.

*Tekst pierwotnie ukazał 24 sierpnia.

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA