REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale /
  3. VOD
  4. Netflix /

"Squid Game" chwalony w Korei Północnej. Reżimowe media zachwycone atakiem na kapitalizm

Olbrzymi sukces "Squid Game" Netfliksa przykuł uwagę całego świata - w tym reżimu Korei Północnej, którego przedstawiciele pokusili się o recenzję serialu stworzonego przez południowych sąsiadów.

15.10.2021
18:01
squid game korea północna kim dzong un serial
REKLAMA

"Squid Game" to numer 1 na listach TOP 10 Netfliksa w 90 krajach - o jego imponującym sukcesie napisano już chyba wszystko. Jeśli zastanawialiście się, jaki stosunek do serialu ma dyktatura, to śpieszymy z wyjaśnieniem. Reżimowa strona internetowa, Arirang Meari, opublikowała recenzję serialu, którego obywatele Korei Północnej nie mogą obejrzeć tam legalnie. Kim Dzong Un nazwał przecież południowokoreańską popkulturę "złośliwym rakiem", zakazując oglądania koreańskich seriali i słuchania muzyki K-pop - pod groźbą więzienia.

REKLAMA

Squid Game - tego serialu nie obejrzysz w Korei Północnej

W Korei Północnej Netflix nie jest zresztą dostępny dla zwykłych obywateli - funkcjonującym tam odpowiednikiem serwisu jest aplikacja My Companion 4.0, a VPN odpada w związku z brakiem dostępu do otwartego Internetu. Północnokoreańska machina propagandowa ma swoją własną kontrolowaną sieć kwangmyong, który nie łączy się z Internetem.

Jednak północnokoreański krytyk chwali Squid Game za… demaskowanie rzeczywistości południowokoreańskiej kultury kapitalistycznej.

Serial wiarygodnie przedstawia świat, w którym liczą się tylko pieniądze - piekielny horror. Celebruje też społeczeństwo, w którym korupcja, przemoc i niemoralni łajdacy są na porządku dziennym. Obywateli traktuje się niczym pionki wykorzystywane do politycznych celów. Serial uświadamia ludziom rzeczywistość wstrętnego południowokoreańskiego społeczeństwa, w którym ludzie są zmuszani do ekstremalnej konkurencji, wyzbywając się człowieczeństwa

- pisze autor Arirang Meari.
Squid Game a Korea Północna / wideo: za kulisami

Co ciekawe, północnokoreańskie totalitarne media nie tak dawno temu skomentowały inną głośną produkcję swoich południowych sąsiadów. Na początku 2020 roku agencja prasowa Reuters zacytowała kilka opublikowanych tam artykułów, których autorzy w podobnym tonie pisali o oscarowym filmie "Parasite". Wówczas również mówiono o "wiarygodnym ukazaniu przepaści między biednymi i bogatymi, jaka występuje na Południu".

REKLAMA

Popularność "Squid Game" bije kolejne rekordy. Serial stał się już najchętniej oglądanym serialem Netfilksa w historii, na TikToku hashtag #SquidGame pojawił się 14 mld razy, fani snują kolejne teorie i odtwarzają serialowe konkurencje, widzowie wdają się w bójki, jedna z sieci w Korei Południowej skarży się na awarie w związku z popularnością produkcji, a my wciąż czekamy na informację oficjalnie potwierdzającą 2. sezon.

Squid Game obejrzycie na Netflix Polska.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA