REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

"The Walking Dead" znika z anteny. To początek końca "Żywych trupów"

To już ostatnie epizody "The Walking Dead". Sprawdzamy, jak wypadły dwa nowe odcinki. Czy kulminacyjne starcie będzie tak ekscytujące, jak oczekują tego fani? Zapraszamy do naszego tekstu.

21.02.2022
7:41
the walking dead 11 sezon koniec zywe trupy recenzja opinie serial 7
REKLAMA

"The Walking Dead" wraca z ostatnimi odcinkami. Jak wypadły ostatnie podrygi tytułowych Żywych trupów? Wiedzieliśmy już dwa nowe odcinki, w których ukochani bohaterowie okopują się na swoich pozycjach w oczekiwaniu na kulminacyjne starcie.

REKLAMA

Serialowa adaptacja "The Walking Dead", czyli komiksu Roberta Kirkmana z lat 2003-2019 o tym samym tytule, stała się prawdziwym popkulturowym fenomenem. Pierwszy serial na podstawie serii wydawanej przez Image Comics doczekał się oszałamiającej liczby sezonów oraz kilku spin-offów. Niestety wszystko, co dobre, się wreszcie kończy i nie inaczej jest w przypadku "Żywych trupów".

the walking dead 11 sezon koniec zywe trupy recenzja opinie serial 7 class="wp-image-1896982"
Nowi znajomi z "The Walking Dead" stali się wreszcie starymi znajomymi

Już jakiś czas temu twórcy "The Walking Dead" ogłosili, że 11. sezon składający się z 24 epizodów będzie ostatnim. Aby utrzymać zainteresowanie widzów jak najdłużej, podzielono go jednak na trzy części. Pierwsze osiem odcinków trafiło do telewizji pod koniec 2021 roku, a kolejne osiem trafia do emisji teraz i będą pojawiały się co tydzień w poniedziałek, począwszy od 21 lutego 2022 roku.

Sam miałem okazję obejrzeć pierwsze dwa z nich i tak jak w przeszłości kręciłem już nosem na rozwój fabuły, tak tym razem jestem ukontentowany tym, co zobaczyłem. Z pierwszoplanowymi bohaterami wprowadzonymi w późniejszych sezonach, którzy nie mogli równać się z tymi uśmierconymi, zdążyłem się polubić, a rozgrzebane w ostatnich latach wątki zaczynają zmierzać ku konkluzji.

the walking dead 11 sezon koniec zywe trupy recenzja opinie serial 7 class="wp-image-1896976"
The Walking Dead / Wspólnota to nowi sojusznicy czy nowi wrogowie?

"The Walking Dead" pędzi w czasie do przodu.

W pierwszym z nowych odcinków serial rozprawia się w cwany sposób z nowymi antagonistami, a po rozwiązaniu wątku Reaperów dotarliśmy do momentu, w którym Aleksandria wraz z sojusznikami zaczyna paktować ze Wspólnotą. Kilkoro bohaterów ląduje w miejscach, w których byśmy się ich nie spodziewali zobaczyć i muszą teraz zmierzyć się z zupełnie nową rzeczywistością.

Co ciekawe, te nowe odcinki, chociaż serial poszedł w nieco innym kierunku niż jego pierwowzór, całkiem nieźle adaptują niespodziewany epilog komiksu "The Walking Dead" przygotowany przez Roberta Kirkmana. Widać jednak, że scenarzyści nie chcą jeszcze zejść ze sceny i szykuje nam się chyba kolejna wojna totalna, w której po różnych stronach barykady staną dotychczasowi sojusznicy.

the walking dead 11 sezon koniec zywe trupy recenzja opinie serial 7 class="wp-image-1896970"
Trudno drżeć o losy Carol, skoro wiemy, że bohaterka dostanie swój spin-off "The Walking Dead"

Mam tylko nadzieję, że "The Walking Dead" nas jeszcze czymś zaskoczy.

Mam wrażenie, że udało mi się już przewidzieć, jak skończy się serial, a tym samym którzy bohaterowie będą gryźli piach, a którzy otrzymają później spin-offy. Za kilka tygodni się okaże, czy miałem rację, bo linie na piasku zostały już wyraźnie zarysowane i teraz zmierzamy tylko do nieuniknionej ostatecznej konfrontacji pomiędzy kilkoma grupami wpływów.

Liczę jednak na to, że nie zaliczymy tutaj kolejnej powtórki z rozrywki i kolejnego starcia zbrojnego pomiędzy ocalałymi. To w końcu motyw ograny już aż do przesady - od Gubernatora, przez Negana i jego Zbawców oraz zakładających twarze żywych trupów Szeptaczy, na Reaperach skończywszy. Aż prosi się o to, by kwestia Wspólnoty została rozegrana jakoś inaczej.

the walking dead 11 sezon koniec zywe trupy recenzja opinie serial 7 class="wp-image-1896967"
Daryl, który nie ma swojego pierwowzoru w komiksie "The Walking Dead", będzie drugą z gwiazd kolejnego spin-offa

Dokąd tupta Żywy trup?

Co ciekawe, wcale nie czuć, że ta historia faktycznie się kończy. Niezależnie od tego, którą drogą podążą scenarzyści w finale "The Walking Dead", w ich uniwersum dzieje się więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Już wcześniej otrzymaliśmy potwierdzenie, że Daryl i Carol otrzymają własny spin-off i będę mocno zdziwiony, jeśli to samo nie spotka Negana.

Do tego cały czas mamy "Fear the Walking Dead", w którym bohaterowie realizują nie jeden, a dwa postapokaliptyczne scenariusze, a z drugiej "The Walking Dead: World Beyond" opowiadające o zupełnie nowym pokoleniu ocalałych. Na horyzoncie majaczy się też cały czas powrót Ricka Grimesa oraz Michonne, których AMC odłożyło do szuflady, by wykorzystać te postacie przy okazji innych projektów.

the walking dead 11 sezon koniec zywe trupy recenzja opinie serial 7 class="wp-image-1896964"
The Walking Dead / Nie zdziwię się, jeśli Negan dostanie swój spin-off
REKLAMA

W tym kontekście trudno traktować finałowy sezon "The Walking Dead" jak koniec pewnej epoki - bo to co najwyższej koniec pewnego etapu. Mimo to aż się łezka w oku kręci, gdy sobie pomyślę, że serial, z którym spędziłem większość swojego dorosłego życia, ma się już ku końcowi, a na razie zapowiada się w dodatku na godne odejście z tarczą, a nie na tarczy.

"The Walking Dead" obejrzysz co poniedziałek, o 22:00, w Fox Polska.

The Walking Dead
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA