REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Mapa świata Wiedźmina. Stworzyli ją naukowcy na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego

Z mapy świata "Wiedźmina" dowiecie się, gdzie jest Kaer Morhen, gdzie leży Wyzima, w której Geralt walczył ze strzygą w pierwszym opowiadaniu Andrzeja Sapkowskiego, a nawet gdzie przerżnęliście w Gwinta, grając w "Dziki Gon" przed premierą 2. sezonu serialu "Wiedźmin" Netfliksa. Naukowcy z UW tworzą nowy atlas Polski, ale w ramach swojego projektu sięgają też m.in. do tekstów kultury. W styczniu postanowili zarysować nam geografię z popularnego uniwersum fantasy.

17.01.2022
8:24
wiedźmin mapa serial gry sapkowski
REKLAMA

Mapa świata "Wiedźmina" powstała w ramach projektu "Polska w świecie współczesnym" naukowców z Zakładu Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW. Tworzą oni nowy atlas naszego kraju, sięgając nieraz do dzieł popkultury. W styczniu na kanwę wzięli uniwersum z prozy Andrzeja Sapkowskiego.

Przy tworzeniu mapy świata "Wiedźmina" naukowcy skorzystali z wiedzy dostępnej w książkach Sapkowskiego, grach, komiksów czy serialu Netfliksa na ich podstawie. Okazało się jednak, że niektóre nazwy i obiekty geograficzne trzeba wymyśleć na potrzeby projektu, aby był on kompletny. Niemniej, jak czytamy na stronie inicjatywy, jest to "pierwsza tak szczegółowa mapa", która dokładnie przedstawia "rzeźbę terenu, przebieg granic i rzek, położenie wysp i lokalizację miast sklasyfikowanych według liczby mieszkańców".

REKLAMA

Mapa świata Wiedźmina

Po co naukowcy zadali sobie tyle trudu, aby szczegółowo odtworzyć świat "Wiedźmina" na mapie? A czy wy nie lubicie spojrzeć sobie, jak wygląda układ miejsc w fantastycznym uniwersum podczas lektury jakiejś słynnej sagi fantasy? Projekt pozwoli wam prześledzić drogę ulubionych bohaterów z prozy Sapkowskiego i lepiej zrozumieć geopolitykę Królestw Północy. Jak czytamy na stronie inicjatywy:

…Ale gdzie to wszystko się dzieje? Gdzie jest Kaer Morhen – wiedźmińskie siedliszcze? Gdzie leży Wyzima? – stolica Temerii, w której Geralt walczył ze strzygą w pierwszym opowiadaniu łódzkiego pisarza. Jak daleko jest z Archipelagu Skellige do Cintry? Na wszystkie te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi na tej mapie. Pozwoli Wam prześledzić losy bohaterów, zrozumieć geopolitykę Królestw Północy i topografię kontynentu.

Wiedźmin - mapa świata

Wiedźmin - mapa świata uwielbianej na całym globie sagi fantasy

REKLAMA

"Wiedźmin" ma fanów na całym świecie. Uniwersum Sapkowskiego spopularyzowały najpierw gry od CD Projekt Red, a potem serial Netfliksa postawił kropkę nad "i" (2. sezon produkcji w zaledwie jeden weekend użytkownicy platformy oglądali przez ok. 16 tys. lat!). Niezależnie od tego, kiedy i za sprawą którego medium zakochaliście się w przygodach Geralta, ta mapa powstała z myślą o was.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA