REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Finał 2. sezonu "Wiedźmina" was zaskoczył? Tłumaczymy, kim jest cesarz Nilfgaardu i co to oznacza dla serialu

To dość brawurowe zagranie. Netflix bardzo wcześniej odkrył karty i w 2. sezonie "Wiedźmina" powiedział wprost, kim jest Emhyr var Emreis, czyli cesarz Nilfgaardu. To ryzykowne zagranie będzie niosło spore konsekwencje dla serialu. No dobra, ale kim jest Biały Płomień Tańczący na Kurhanach Wrogów? Odpowiadamy.

29.12.2021
20:08
wiedźmin ehmyr 2 sezon finał
REKLAMA

Uwaga tekst zawiera spoilery dotyczące serialu "Wiedźmin" i książek.

Z rozwiązaniem tej zagadki Andrzej Sapkowski czekał do samego końca. Dopiero gdy porozwiązywał większość wątków, doprowadził do niemal szczęśliwego finału, na scenę wkroczył on, Emhyr var Emreis, Biały Płomień Tańczący na Kurhanach Wrogów, cesarz Nilfgaardu. Geralt twierdzi, że domyślił się wcześniej i czytelnik też mógł, choć było to zadanie niełatwe. Tym, który odpowiada za ekspansję wielkiego cesarstwa, jest Duny zwany też Jeżem z Erlenwaldu, ten sam, którego pomógł odczarować białowłosy wiedźmin jeszcze w opowiadaniach.

REKLAMA
Wiedźmin, 2 sezon

Gdy cesarz i wiedźmin się spotykają, ten pierwszy opowiada mu swoją historię. Emhyr był następcą tronu, gdy Nilfgaardem zawładnął ktoś, kogo książki nazywają Uzurpatorem. Buntownik pojmał ówczesnego władcę i aby go złamać, przemienił jego syna w maszkarę, a następnie wypuścił i poszczuł psami. Przyszły władca długo tułał się bez ziemi, bez praw i wiszącą nad nim klątwą. Pewnego dnia ocalił życie królowi Cintry i mężowi Calanthe, a za pomoc poprosił o coś, co zastanie w domu, a czego się nie spodziewa. Potem okręcił sobie wokół palca Pavettę, podał się za nieistniejącego królewicza, a resztę już znacie.

Kim jest cesarz Nilfgaardu, Emhyr var Emreis w serialu Wiedźmin?

Sprawa nie wyjaśniła się do końca w serialu "Wiedźmin" Netfliksa, ale możemy przyjąć, że będzie ona bardzo podobna do tej książkowej. W końcu z pewnością Emhyr będzie aktywnie polował na Ciri (najpewniej nawet właśnie to robi za pośrednictwem Rience'a). Z pewnością jednak jego motywacje będą znacznie jaśniejsze, wszak znamy jego tożsamość. Co jednak ważne, nie wiemy jeszcze, czy Duny’m będzie powodowała ta sama motywacja, co w książkach, czyli spłodzenie potomka… z własną córką. W powieści Emhyr tłumaczy Geraltowi, że napadł na Cintrę, bo chciał upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, po pierwsze ulec wojennej presji wywieranej przez możnych, a po drugie odzyskać swoją córkę. Dla serialu Netfliksa to też sprawa dość ryzykowna, bo jego osobista obecność w Cintrze może ułatwić rozpoznanie go.

REKLAMA

Wiedźmin, sezon 2: co dalej z cesarzem Nilfgaardu?

Uwaga, poważne spoilery z książek o wiedźminie.

Jeśli czytaliście książki, to wiecie pewnie, że punktem przełomowym dla planów Emhyra była obecność Vilgefortza. To on stał za "wypadkiem na morzu", w którym miała zginąć Pavetta, Duny i Ciri – to znaczy wszystkim miało się wydawać, że zginęli, a tak naprawdę statek miał zostać wciągnięty, a jego zabezpieczeni odpowiednio pasażerowie mili móc udać się do Nilfgaardu, gdzie Biały Płomień Tańczący na Kurhanach Wrogów miał przejąć odebrany Uzurpatorowi tron. To również ów potężny mag miał powiedzieć mu o przepowiedni, wedle której potomek Ciri będzie wyjątkowo potężny. Ich drogi z czasem się rozchodzą, ale możemy się spodziewać, że kolejny sezon serialu "Wiedźmin" ujawni nam, co łączy wpływowego maga i potężnego polityka. Gdybym miał obstawiać, kiedy to nastąpi, to celowałbym w okolice przewrotu na Thanedd, bo to właśnie wtedy ujawniają się prawdziwe cele i plany Vilgefortza. A skoro w pobliżu mamy już ujawnionego Emhyra, to wielce prawdopodobne jest, że zobaczymy tło ich znajomości.

Serial "Wiedźmin" obejrzysz na Netflix Polska.

* Foto: Piotr Grabowski podkładał głos m.in. pod Emhyra var Emreisa w grze "Wiedźmin 3"

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA