REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

"Behawiorysta" wbija szpilę PiS. Internauci dopatrzyli się ukrytych przekazów

"Behawiorysta" to nowy serial kryminalny Playera z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. W ekranizacji powieści Remigiusza Mroza widzowie dopatrzyli się ukrytego przekazu pod adresem PiS. I to dwa razy. Pojawiło się słynne osiem gwiazdek, ale i tablica rejestracyjna z podobnym hasłem.

19.01.2022
20:52
behawiorysta serial player pis osiem gwiazdek
REKLAMA

"Behawiorysta" miał premierę 4 stycznia 2022 roku i od początku wywołuje emocje. Z jednej strony zbiera pozytywne opinie, a widzowie są zachwyceni Robertem Więckiewiczem w roli Gerarda Edlinga, choć niektórym fanom książki Remigiusza Mroza nie podszedł. Z drugiej strony już drugi raz zauważono w nim odwołanie do nastrojów w Polsce. Jeżeli weźmiemy pod uwagę konflikt grupy Discovery, do której należy Player i TVN, z władzą, to wszystko układa się w jedną spójną całość.

REKLAMA

Spostrzegawczy widzowie dostrzegli nie tylko plakat Strajku Kobiet w jednej ze scen. Policjantka i była hakerka Weronika grana przez Annę Próchniak ma na laptopie osiem gwiazdek i symbol błyskawicy. Rzecz jasna możemy to tłumaczyć osobowością fikcyjnej postaci, która w ten sposób manifestuje swoje poglądy w świecie serialu podobnie jak wiele kobiet w naszym uniwersum.

Behawiorysta - PiS, osiem gwiazdek i ukryte przekazy

Osiem gwiazdek i "JBP15" w "Behawioryście". Widzowie uważają, że serial Playera wbija szpilę władzy.

O ile na wspomniane naklejki na laptopie możemy patrzeć na poziomie meta, o tyle tablicy rejestracyjne aut to już raczej inna para kaloszy. Kontynuowana jest tradycja zapoczątkowana przez "Chyłkę" - serialu TVN również na podstawie prozy Mroza. Bohaterowie jeździli furami z tablicami np. "WH 997DP", co z kolei jest przekręconym skrótem, który zna każdy. Policyjny numer nie znalazł się tam z pewnością przypadkowo.

W nowym serialu Playera widzowie też zauważyli pewną tendencję. "W serialu Behawiorysta postać Roberta Więckiewicza jeździ autem o przednim numerze rejestracyjnym: OP J3B4C czyli J*E*B*A*Ć i tylnym OP JBP15 - P15 = PIS" – napisał na Twitterze HelvisPriestley. Inny internauta poprawił go, że to tak naprawdę dwa różne auta, ale napisy na rejestracjach się zgadzają.

O co chodzi z ***** ***? Osiem gwiazdek to symbol wściekłości na rządy PiS

***** *** można interpretować na różne sposoby, ale jego geneza jest jedna. Tak naprawdę wzięło się z legendarnej inwokacji Zbigniewa Stonogi z 2015 roku, w której rozjuszony biznesmen krzyczał w niecenzuralnych słowach, by chędożyć PiS.

Wtedy wszyscy się z tego śmiali, ale jego słowa w wielu momentach okazały się prorocze ("Będzie was PiS r*chał w d*pę, będzie was PiS k*rwa dymał tak, jak was Platforma nie dymała"). Prosty apel stał się memem, hasłem na transparentach sprytnie omijającym prawo, ale i swoistym ruchem ludzi wkurzonych na politykę obecnego rządu.

REKLAMA

Osiem gwiazdek dopatrzono się nie tylko w "Behawioryście", ale i innych produkcjach. Rick Sanchez miał takie hasło w polskim dubbingu "Ricka i Morty'ego" na HBO, a w grze "Medium" pojawiły się nie tylko gwiazdki, ale i "bestia z Wadowic". Z kolei w "Pytaniu na śniadanie" zakpiono z afery z systemem Pegasus. Anty-laurki dla władzy można mnożyć, bo zobaczymy je praktycznie wszędzie - nawet emitowanym w TVP serialu "Klan". Nikt rzecz jasna tego oficjalnie nie potwierdzi, ale widzowie wiedzą swoje.

Serial "Behawiorysta" można oglądać online na Playerze.

* Zdjęcie główne: Agnieszka K. Jurek / Player, kadr z serialu "Behawiorysta"

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA