REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Najlepsze seriale dramatyczne w serwisie Netflix i nie tylko - TOP 11

Jakie są najlepsze seriale dramatyczne? Netflix i inne platformy VOD mają dla nas mnóstwo propozycji. Co warto obejrzeć? Oto moje subiektywne zestawienie najlepszych seriali dramatycznych.

29.11.2021
7:32
Najlepsze seriale-dramaty. Netflix, Ipla, HBO, Canal+ | TOP 11
REKLAMA

Dramat to jeden z moich ulubionych gatunków. Możesz w nim znaleźć niemal wszystko, zależnie od tego, na co masz ochotę - do wyboru są dramaty kryminalne, romantyczne, psychologiczne, a w każdym z gatunków jest cała masa tytułów do wyboru.

REKLAMA

Najlepsze dramaty na Netflixie. Seriale godne polecenia

Przygotowałam zbiór moim zdaniem najlepszych seriali dramatycznych, które warto dodać do swojej listy do obejrzenia. Wszystkie obejrzycie na dobrze znanych platformach VOD - Netflix, Ipla, HBO GO, Canal+, PLAY NOW, Chili. Przechodząc do rzeczy - jakie są najlepsze seriale dramatyczne?

Rick Grimes (Andrew Lincoln) budzi się z kilkumiesięcznej śpiączki i z przerażeniem odkrywa, że coś jest mocno nie tak. Podczas gdy on walczył o życie po odniesionych ranach postrzałowych, świat opanowała epidemia zombie. Rick wyrusza na poszukiwanie rodziny, szybko znajduję grupę ocalałych i razem próbują odkryć swoje miejsce w tym nowym, nieprzyjaznym świecie. Serial jest adaptacją komiksu o tym samym tytule. To typowa pozycja z gatunku postapo. Produkcja pokazuje, jak daleko są w stanie posunąć się ludzie, aby przetrwać. Serial zdobył wiele nagród m.in. nagrodę Emmy, a także wielokrotnie nagrodę Saturna. Ostatniego odcinka serii możemy spodziewać się w 2022 roku.

10. Chirurdzy

W szpitalu w Seattle swoją rezydenturę rozpoczyna 5 młodych i zdolnych lekarzy. Serial pokazuje codzienność na oddziale chirurgii, którą jest nie tylko walka o ludzkie życie, ale także współzawodnictwo pomiędzy rezydentami. Brak snu, straceni pacjenci i problemy prywatne dają się we znaki młodym i aspirującym medykom. Dodatkowo główna bohaterka Meredith Grey (Ellen Pompeo) musi ukrywać swój związek z Derekiem (Patrick Dempsey), który okazuje się jej przełożonym.

Republika Gilead to miejsce z najgorszych koszmarów kobiet. W tej ultrareligijnej cywilizacji rządzący hodują płodne kobiety, których jedynym celem w życiu jest rodzenie dzieci. Podręczne – bo to o nich mowa – mają modlić się o zapłodnienie, ponieważ w czasach ujemnego przyrostu naturalnego tylko ciężarne kobiety są coś warte. Serial opowiada o jednej z reproduktorek, June (Elisabeth Moss), która trafia do komendanta i jego żony. Czy tytułowa podręczna ma w sobie iskrę, która rozpali ogień rewolucji i zmieni los podręcznych?

Serial jest adaptacją powieści Margaret Atwood, przedstawiającej antyutopijną wizję przyszłości. W dzisiejszych czasach motyw podręcznych jest szeroko wykorzystywany podczas protestów o zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego w różnych częściach świata. Ze względu na swoją, o ironio, bardzo aktualną tematykę produkcja zdobyła grono fanów. Serial szybko doczekał się wielu nagród, między innymi 2 razy Złotego Globu. Już od kwietnia na HBO GO można oglądać 4. sezon "Opowieści podręcznej".

Wariacja na temat klasycznej powieści "Ania z Zielonego Wzgórza" autorstwa Lucy Maud Montgomery. Serial Netfliksa odświeża dobrze znane losy niesfornej tytułowej bohaterki, pogłębia niektóre kwestie i dodaje ważne dla współczesnego widza wątki dotyczące dyskryminacji rasowej czy feminizmu. Jest bardziej dynamiczny niż pierwowzór, ale oddaje jego ducha. Produkcja spodobała się fanom na całym świecie na tyle, że powstały już jej trzy sezony.

Miniserial, który stałsię hitem i skłonił widzów do zagłębienia tajników gry w szachy. Młoda Beth trafia do sierocińca, w którym nie tylko odkrywa talent do szachów, ale także uzależnia się także od zielonych tabletek podawanych dzieciom na uspokojenie. Zmagając się z problemami, pokonuje długą drogę, aby stać się jak najlepszą szachistką. Serial otrzymał 19 nagród, w tym dla najlepszej aktorki w serialu (Anya Taylor-Joy) i dla najlepszego serialu. W obsadzie możemy także zobaczyć polskiego aktora, Marcina Dorocińskiego, który wcielił się w rolę rosyjskiego mistrza szachów i przeciwnika Beth.

Serial snuje ponure wizje przyszłości i mnoży ostrzeżenia przed niekontrolowanym rozwojem nowych technologii. W pewien sposób jest zapowiedzią upadku cywilizacji, do której może dojść, jeśli w obecnym świecie nic się nie zmieni. W każdym odcinku ukazana jest inna, wciągająca  historia.

Na Netfliksie można znaleźć także film "Czarne lustro: Bandersnatch", który jest odcinkiem interaktywnym, gdzie widz ma możliwość wyboru, co ma się dalej wydarzyć.

Najlepsze seriale dramatyczne

5. Narcos

Pablo Escobar (Wagner Moura) coraz bardziej rośnie w siłę. To człowiek pełen sprzeczności, który potrafi bez mrugnięcia okiem zabić swojego wroga, a jednocześnie płacząc nad śmiercią psa. Dwóch agentów DEA (Pedro Pascal oraz Boyd Holbrook) zostaje wysłanych do Kolumbii, aby zakończyć kwitnący proceder handlu kokainą oraz zniszczyć imperium Escobara. Serial łączy w sobie historię polityki narkotykowej, wątpliwe metody egzekwowania prawa, wojny gangów, sceny akcji i szpiegowskie intrygi, a także dotyka tematu zawiłego systemu przemytniczego, który pozwolił utrzymać się na szczycie listy kartelowi z Medellin.

Produkcja zakończyła się po 3 sezonach, a następnie doczekała się swojej kontynuacji w "Narcos: Meksyk". "Narcos" doczekał się 10 nominacji, w tym 2 razy do Złotych Globów.

Dwa tak różne charaktery, czy może je coś łączyć? Kiedy wojskowy lekarz John Watson i nietuzinkowy detektyw Sherlock Holmes spotykają się, żaden przestępca im nie ucieknie. Serial inspirowany opowiadaniami o najsłynniejszym detektywie wszech czasów otrzymał 21 nagród i 63 nominacje. Pozytywnie przyjęty przez krytyków i widzów w unowocześniony sposób pozwala spojrzeć na procesy myślowe genialnego umysłu. W postać niezastąpionego Sherlocka wcielił się Benedict Cumberbatch, a u jego boku, zawsze gotowy do pomocy, stoi Martin Freeman jako doktor Watson.

"Breaking Bad" jest kolejnym przykładem pięknej i w dodatku genialnie nakręconej opowieści, która - zanim widz zdążył się obejrzeć – sprawia, że stajemy po stronie prawdziwego potwora, czyli… chorującego na raka nauczyciela chemii. Walter White postanowił pod koniec swojego życia wziąć się za produkcję narkotyków, pomaga mu w tym jego były uczeń, Jesse.

Królowa Andalów, Rhoynarów, i Pierwszych Ludzi, Pani Siedmiu Królestw, Khaleesi Wielkiego Morza Traw, Wyzwolicielka z okowów, Pani Meereen, Księżniczka Smoczej Skały, Niespalona, Matka Smoków, Daenerys zrodzona w Burzy może być tylko jedna. Najgłośniejszy serial w historii HBO jest jedną z najambitniejszych produkcji w historii telewizji, a jego kiepsko oceniane zakończenie nie zmienia faktu, iż przez wiele lat "Gra o tron" emocjonowała widzów na całym świecie.

REKLAMA

Jeden z najlepszych seriali ostatnich lat odtwarza (z pewnymi zmianami, potrzebnymi fabularnie) historię katastrofy elektrowni w Czarnobylu z 1986 roku, analizuje jej przyczyny oraz pokazuje skutki. Scenariusz oparty został m.in. o reportaż noblistki Swietłany Aleksijewicz, a wiele kadrów jest jakby żywcem wziętych z ze zdjęć i nagrań ukazujących tragedię. Wydarzyło się to stosunkowo niedawno, wiemy, jak się skończyło, a serial i tak budzi ogromne emocje.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA