REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Scenariusz pierwotnej wersji IX epizodu „Star Wars”, czyli „Duel of the Fates”, trafił w całości do sieci. Streściliśmy go

Do sieci wyciekł pełen scenariusz IX epizodu „Star Wars” o tytule „Duel of the Fates”, którego Disney nie wykorzystał. Przygotowaliśmy streszczenie odrzuconej wizji zakończenia sagi „Gwiezdne wojny” autorstwa Colina Trevorrowa.

12.02.2020
8:41
star wars duel of the fates
REKLAMA
REKLAMA

W pierwotnym zamyśle Disneya każdy z nowych epizodów cyklu „Star Wars” mieli tworzyć inni ludzie. Otwarcie trylogii sequeli w postaci „The Force Awakens” przypadło w udziale J.J. Abramsowi, podczas gdy za „The Last Jedi” odpowiadał Rian Johnson. Jej zwieńczenie miał nakręcić natomiast Colin Trevorrow, który ma na koncie m.in. „Jurassic World”, ale tak się nie stało.

Tak jak „Przebudzenie Mocy” było zachowawcze i miało konstrukcję fabularną podobną do „Nowej nadziei”, tak „Ostatni Jedi” kilkoma… odważnymi decyzjami spolaryzował fanów. Disney uznał, że Trevorrow nie podoła zadaniu udobruchania widzów rozsierdzonych przez Johnsona bez alienacji tych zadowolonych odbiorców i zwrócił się ponownie o pomoc do Abramsa.

star wars the rise of the skywalker odrodzenie gwiezdne wojny recenzja class="wp-image-357042"

Reżyser zgodził się nakręcić IX epizod, który trafił do kin pod tytułem „Gwiezdne wojny: Skywalker: Odrodzenie”.

Fani jednak szybko wyczuli, że coś jest nie tak. Wystarczył tytuł. „Star Wars: The Rise of Skywalker” kompletnie odbiega konstrukcją od wszystkich ośmiu pozostałych. Do tej pory epizody nawiązywały raczej do pojęć uniwersalnych (nadzieja, zemsta) i do mistycznej siły nazywanej Mocą oraz grup istot, które umieją się nią posługiwać (Jedi, Sithowie). Nazwisko tutaj nie pasuje.

Tytuł ostatniej części cyklu jest oderwany od reszty tak jak cały film. J.J. Abrams ze stołka reżysera wyrzucił do kosza lub wykpił w „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie” wszystkie pomysły Riana Johnsona, co dotyczy zarówno tych kiepskich (niesławny „manewr Holdo”), jak i świetnych decyzji (zniszczenie miecza Luke’a, wyjaśnienie kwestii rodziców Rey).

To zresztą tylko początek problemów filmu „Star Wars: The Rise of Skywalker”.

Pierwszą lampkę alarmową zapaliło w głowach fanów wykorzystanie w materiałach marketingowych Imperatora Palpatine’a, który pierwotnie zginął w „Powrocie Jedi”, co potwierdza nawet album „The Rise of Skywalker The Visual Dictionary”. Można było domniemywać, że to pomysł dopisany na kolanie już po premierze VIII epizodu, a nie coś, pod co podwaliny kładła VII część.

Niedługo po premierze ostatniego filmu z sagi „Gwiezdne wojny” otrzymaliśmy potwierdzenie, że… tak faktycznie było. W połowie stycznia do sieci wyciekły pierwsze informacje na temat niezrealizowanego scenariusza datowanego na 16 grudnia 2016 roku. Niecałe dwa tygodnie przed śmiercią aktorki Carrie Fisher, czyli filmowej Lei, wizja zakończenia cyklu była diametralnie inna.

IX epizod sagi „Star Wars” miał nazywać się „Duel of the Fates”.

Muszę przyznać, że tytuł zaproponowany w scenariuszu podpisanym nazwiskiem Colina Trevorrowa oraz Dereka Connolly’ego, który można przełożyć np. na „Pojedynek z przeznaczeniem”, do mnie przemawia. Nawiązuje do utworu Johna Williamsa z „Mrocznego Widma” i odwołuje się do czegoś uniwersalnego, a zarazem jest silnie związany z tematyką dotychczasowych filmów.

Jeśli chodzi o samą treść, to – pomimo kilku uwag – ten pomysł podobał mi się znacznie bardziej od tego, co dostaliśmy już w chwili, gdy pojawiły się w sieci wieści od osób, które czytały. Teraz sam zapoznałem się z pełnym, 128-stronicowym scenariuszem i postanowiłem streścić, jak mogło wyglądać zakończenie cyklu rozpoczętego przed czterema dekadami przez George’a Lucasa.

star wars duel of the fates class="wp-image-375306"

„Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…”

Film rozpoczyna się podobnymi napisami, co wszystkie poprzednie epizody. Z tego krótkiego wprowadzenia dowiadujemy się, że po wydarzeniach przedstawionych w poprzedniej części Najwyższy Porządek wprowadził zamordyzm, a tylko kilku planetom udało się zachować niepodległość. Wszelkie przejawy zdrady i nieposłuszeństwa są karane śmiercią.

Kylo Ren, który został Najwyższym Wodzem po zabiciu Snoke’a, zablokował całkowicie komunikację pomiędzy systemami gwiezdnymi. Ruch Oporu pod przewodnictwem Generał Lei Organy planuje zaś potajemnie misję, która ma przede wszystkim zapewnić przeżycie buntownikom. Bohaterowie liczą jednak na to, że otworzy im to drogę do upragnionej wolności.

Scenariusz zakłada rozpoczęcia akcji „Duel of the Fates” na orbicie księżyca Kuat.

Znajduje się tu stocznia montująca Niszczyciele Gwiezdne w przestrzeni kosmicznej i to ją widać w pierwszej scenie. W kolejnym ujęciu w kadrze pojawia się pierwszy dobry znajomy w postaci pomalowanego dla niepoznaki na grafitowy kolor droida. BB-8 otrzymał od Ruchu Oporu misję infiltracji tej orbitalnej placówki, w czym pomaga mu zdalnie Rose Tico.

star wars duel of the fates class="wp-image-375303"

Kolejny bohaterem, którego poznajemy, jest Finn, który na powierzchni księżyca Kaut ukrywa się w grupie robotników. Towarzyszy mu Poe Dameron, który ratuje go z rąk oprycha rasy Drovian. Zbliżają się do skanera broni i mają nadzieję, że ich wierny droid w porę złamał jego zabezpieczania. W momencie, w którym ma zostać użyty, traci zasilanie.

W tym samym momencie BB-8 się „poci” z obawy przed wykryciem, ale udaje mu się pomóc Finnowi i Poe’emu.

Po ominięciu Szturmowców bohaterowie trafiają do miasteczka robotników. Spotykają tam swój kontakt, czyli obcego imieniem Biss Kova. W jego domu spotykają ukrywającą się tu od dwóch tygodni Rose, która przedstawia towarzyszom plan: zniszczą stocznię poprzez zostawienie ładunku w orbitalnej windzie. Ich spotkanie zauważył jeździec Tusken. Zaczyna ich śledzić.

Bohaterowie spotykają trzech Mechtrooperów, ale udaje im się wyjść zwycięsko ze starcia z nimi. Wrzucają granaty do windy i uciekają w oczekiwaniu na eksplozję, podczas gdy BB-8 ewakuuje się ze stacji. Po spotkaniu plutonu wrogów mają nadzieję, że eksplozja ułatwi im ucieczkę, ale nic się nie dzieje. Admirał Vonn na orbicie potwierdza, że winda wytrzymała wybuch.

star wars duel of the fates class="wp-image-375315"

Wtedy do gry wchodzi Tusken dzierżący podwójny niebieski miecz świetlny.

Pomaga bohaterom w pokonaniu Szturmowców oraz Mechtrooperów, a po zakończonej walce jego maska opada i ukazuje pozostałym oblicze dojrzałej, silnej i odzianej pod przebraniem w czerń Rey. Widać, że jej nowa broń została zbudowana z jej ulubionej pałki oraz resztek zniszczonego miecza Luke’a Skywalkera. Używa jej wprawnie, tak samo jak Mocy.

Okoliczne dzieci rozpoznały w Rey członka zakonu Jedi, co było iskrą rewolucji. Bohaterom w ucieczce pomagają robotnicy, dzięki czemu docierają do windy przemysłowej. Na orbicie Admirał Vonn dostaje zaś raport, że na powierzchni księżyca doszło do zamieszek, w które zamieszana była ostatnia Jedi. Podejmuje decyzję, by powiadomić o tym fakcie Rycerzy Ren.

Poe wpada zaś na plan, by porwać zadokowany w okolicy ogromny pancernika klasy Eclipse.

Jego towarzysze myślą, że ten plan jest zbyt szalony, ale z czasem na niego przystają i wbrew wszystkiemu udaje się go zrealizować. Pomaga im w tym Rey, która używa Mocy, by wpłynąć na umysły członków szczątkowej załogi i zmusić ich do współpracy. Razem z BB-8 skaczą na pokładzie pancernika w Nadprzestrzeń na moment, zanim na orbitę Kuat doleciał Knife 9 — statek Rycerzy Ren.

star wars duel of the fates class="wp-image-375309"

Przywódcą tej parszywej bandy jest Hattaska Ren, a towarzyszą mu, działający w tandemie, Ott Ren i Lorl Ren oraz Jaedec Ren. Nieokrzesani maruderzy spotykają się z Admirałem Vonnem, który drżącym głosem wyjaśnia, że wgrali BB-8 lokalizator. Lidera tej zbieraniny to jednak nie interesuje i morduje wojskowego, wykorzystując swój miecz o nazwie darksaber.

Po tym wprowadzeniu akcja „Duel of the Fates” przenosi się na Coruscant.

Dawna stolica zarówno Republiki, jak i Imperium jest cieniem samej siebie, a nowe budynki przykryły te stare. Szybko się okazuje, że Najwyższy Porządek okupuje planetę. Podczas gdy Kylo Ren przyjął miano Najwyższego Wodza, Hux stał się Kanclerzem. Podczas publicznego wystąpienia dokonuje egzekucji Bass Kovy – obcego, który pomógł bohaterom na Kuat.

W następnej kolejności Hux zmierza na spotkanie z jednym z galaktycznych watażków, Lordem Gherlidem, któremu wyjaśnia, że chociaż Najwyższy Porządek stracił Niszczyciel, to będzie mógł teraz namierzyć droida Ruchu Oporu. Nie udaje mu się go przekonać, tak samo, jak pozostałych, czyli Jora Nulta, Raykara Snena i Uggmota, którzy domagają się zabicia Rey.

star wars duel of the fates class="wp-image-375354"

Kolejną planetą, którą pokazuje film, jest Mustafar.

Kylo Ren trafił do fortecy Vadera, a towarzyszy mu głos Luke’a, który sugeruje mu powrót do domu. To jednak na nic, bo Najwyższy Wódz znajduje holocron Sithów. Po jego aktywacji pojawia się nagranie sprzed lat prezentujące Imperatora Palpatine’a, który instruował swojego ucznia, by na wypadek jego śmierci zabrał młodego Skywalkera do systemu Remnicore.

Imperator wyjaśniał na nagraniu Vaderowi, że powinien odszukać Tor Valuma, mistrza Lordów Sith. Ma on wyjaśnić młodemu Skywalkerowi, w jaki sposób dostać się na powierzchnię mistycznej planety Mortis. Niestety w międzyczasie twarz Kylo została zeskanowana, a holocron, gdy odkrył, że nie ma do czynienia z Vaderem, wybuchł i dotkliwie okaleczył Kylo.

W międzyczasie Ruch Oporu przegrupował się na Korilev.

Leia Organa spotyka się z Chewbaccą i porucznik Connix i dowiaduje się, że jej organizacja dysponuje teraz krążownikiem klasy Eclipse. Finn i Rey prowadzą zaś rozmowę na temat odpowiedzialności, a dziewczyna wyjaśnia przyjacielowi, że cały czas jej myśli zaprząta Kylo Ren. Później z pomocą Chewbacci odkrywają mnóstwo maszyn wojennych, które mogą wykorzystać w walce.

star wars duel of the fates class="wp-image-375321"

Brakuje im tylko armii, ale ze względu na blokadę Najwyższego Porządku nie mogą się z nikim skontaktować. Rey odkrywa jednak, w księgach Jedi zabranych przez nią ze świątyni Jedi na Acht-To, że Jedi w czasach Starej Republiki mieli system komunikacji zasilany energią spod Świątyni. Bohaterowie postanawiają, że polecą na Coruscant i nadadzą sygnał.

Zanim jednak wyruszą, Rey rozmawia z duchem Luke’a Skywalkera podczas treningu.

Coś ją jednak rozprasza — okazuje się, że to cierpienie Kylo Rena, który cudem uszedł z życiem, ale został paskudnie oszpecony. Widzą się nawzajem z Rey w wizji, a młoda dziewczyna wie, że miejscem ich spotkania była planeta Mortis. To starożytne miejsce sprzed ery Jedi i Sithów. Mistrz nakazuje jej tam dotrzeć przed Kylo. Inaczej wszystko będzie stracone.

W tym samym czasie twarz Rena przykrywa nowa maska, a Kanclerz Hux próbuje użyć Mocy do przyciągnięcia jego trofeum w postaci miecza świetlnego — bezskutecznie. Mężczyźni się spotykają i po krótkiej wymianie zdań ruszają każdy w swoją stronę. W tym czasie Rey decyduje się posłuchać Luke’a, a Dameron daje jej kontakt do starej znajomej na planecie Bonadan.

star wars duel of the fates class="wp-image-375327"

Leia dostrzega, że pomiędzy Rey i Poe coś zaczyna iskrzyć.

Ren wyrzuca zaś przez okno maskę Vadera, która nie jest mu potrzebna. Wyrusza do systemu Remnicore, a Hux namierza bazę Ruchu Oporu. R2-D2 i C-3PO pomagają swoim ludzkim kompanom m.in. poprzez podanie kluczy hiperprzestrzennych zgranych z terminala w Mieście w chmurach. Bohaterowie żegnają się, a Rey chce ruszyć w swoją stronę i przekonuje Leię, by uratowała swojego syna.

Leia nie wierzy w to, by był ratunek dla Kylo, ale dostrzega uczucie kwitnące pomiędzy Rey i Poe. Mentorka mówi dziewczynie, by się nie wzbraniała i przekonuje, że zasady Zakonu, dotyczące celibatu oraz braku zobowiązań, spisali starzy ludzie tysiąc lat przed jej narodzinami. Wyjaśnia młodej Jedi, że różni się od jej ojca i brata, jest powiewem świeżości.

W tej chwili na orbitę Korileva dolatuje Niszczyciel Gwiezdny z armią Najwyższego Porządku.

Podczas zamieszania bohaterowie dzielą się na grupy. Rey i Poe trafiają na pokład Sokoła, a Chewie nie jest zadowolony, że chcą go wspólnie pilotować. Z kolei Finn i Rose trafiają na pokład statku Phantom Hawk razem z C-3PO. Dziewczyna prosi droida o podanie ich szans. Finn życzy pod nosem powodzenia młodej Jedi, a ta odpowiada mu tak, jakby znalazł się tuż obok.

 class="wp-image-375330"

W tym samym czasie Leia przejmuje władzę nad skradzionym przez bohaterów Niszczycielem klasy Eclipse, który został obsadzony jej załogą i podobnie jak Phantom Hawk tylko cudem unika zniszczenia i ucieka w Nadprzestrzeń. Kanclerz Hux wysadza bowiem planetę za pomocą superlasera w swoim niszczycielu, a Sokół Millenium zostaje uszkodzony i ściga go Knife 9.

Po krótkim, acz intensywnym pościgu Sokół znika w Nadprzestrzeni, ale Rycerze Ren również zmierzają na Bonadan.

Kylo Ren dociera zaś na Remnicore, gdzie poznaje Tor Valuma, mającego 7 tys. lat obcego. Rozumie, że Ren chce rządzić galaktyką samodzielnie, bez armii i statków. Kylo klęka przed nim i zaczyna przyjmować nauki. Poe i Rey docierają na Bonadan, gdzie opowiadają sobie o swoim dzieciństwie, a potem wymieniają pocałunek, żeby odwrócić uwagę Mechtrooperów.

Później docierają do tajemniczej kobiety imieniem Nomi, która dobrze wie, że poszukują Mortis. Wyjaśnia, że Rey tam trafi, jeśli tylko zajrzy w głąb siebie. Z kolei Rose i Finn oraz R2-D2 i C-3PO docierają na Coruscant i chcą nadać wiadomość w Świątyni, a Kylo uczy się, jak wysysać energię witalną innych istot i trafia do jaskini przepełnionej ciemną stroną Mocy.

star wars duel of the fates class="wp-image-375360"

Ren mierzy się w niej z widmem Dartha Vadera.

Po przegranym pojedynku wymusza na Toru Valumie podanie lokalizacji Mortis i zabija go, wysysając z niego energię życiową. Rey czuje to na drugim końcu galaktyki, a Rose i Finn dalej naprawiają komunikator wykorzystujący do działania Moc i kryształy Kyber. W końcu się udaje, a wiadomość Lei zostaje wysłana. Jej wezwanie do walki widzą mieszkańcy wielu planet.

Transmisja zostaje jednak przerwana, a Rose i Finn nakryci przez Szturmowców. Z kolei na Bonadanie grupa rycerzy Ren niemal dogania bohaterów, ale młoda Jedi używa Mocy, by stworzyć falę uderzeniową i razem ze swoim towarzyszem kontynuuje ucieczkę, pod koniec której dochodzi do pojedynku. Poe zostaje zraniony, a w Rey wzbiera gniew i szybko rozprawia się z przeciwnikami.

Jednego przyciąga Mocą i nadziewa na swój podwójny miecz świetlny, który później dzieli go na dwie części.

Po chwili jedynym żywym wrogiem na jest lider Rycerzy Ren, a Rey pokonuje go z użyciem Błyskawic Mocy. Jej towarzysze są przerażeni, a dziewczyna oznajmia im, że w dalszą drogę ruszy sama. Wie, że Dameron nie opuści jej dobrowolnie i manipuluje za pośrednictwem Mocy jego umysłem. Całując go, nakazuje mu powrót do Ruchu Oporu. Z premedytacją chłodno żegna BB-8.

 class="wp-image-375336"

Rey na pokładzie statku Rycerzy Ren wyciąga mapę narysowaną przez Nomi, opatruje swoje rany i zrzuca cywilne ubranie, pod którym widać szaty Jedi. W tym samym czasie Kylo Ren odbiera transmisję od Kanclerza, ale zbywa go i wyrusza na Mortis. Z kolei Leia i duch Luke’a rozmawiają o mężczyźnie, który kiedyś był Benem Solo i jego bólu. I o tym, czy Rey da radę go pokonać.

Finn w tym czasie organizuje nową komórkę Ruchu Oporu na Coruscant, podczas gdy Hux torturuje Rose.

W tym czasie Leia dociera na planetę Ollaforn, gdzie spotyka Lando Calrissiana w eleganckim klubie i próbuje go przekonać, by jej pomógł. Przemytnik przyznaje, że obiecał Hanowi, że na wypadek jakby mu się coś stało, zaopiekuje się jego żoną, ale mimo to odmawia. Stwierdza, że już jedną wojnę wygrali i nic to nie dało, a nowa tyrańska władza jest gorsza od poprzedniej.

Leia w myślach prosi Rey, by im pomogła, a dziewczyna znajduje się akurat w przestrzeni kosmicznej i wykonuje nadprzestrzenny skok prosto w czarną dziurę, co owocuje serią flashbacków. Po chwili w całkowitej pustce, w której nie widać światła żadnych gwiazd, dostrzega planetę Mortis podzieloną na trzy części — pomarańczową, niebieską i zieloną — a jej statek się rozbija.

star wars duel of the fates class="wp-image-375387"

Widzi w oddali świątynię i zmierza w jej stronę, podczas gdy z przeciwnej strony nadciąga Kylo Ren.

W tym samym czasie R2-D2 i C-3PO są świadkami lądowania Brutetrooperów w okolicy świątyni Jedi na Coruscant. Mieszkańcy, którzy wpadają im w ręce, są internowani. W tym czasie Finn spotyka chłopaka imieniem Dade i razem szykują się do walki. Ludność stolicy jest gotowa, by chwycić za broń, a Ruch Oporu ma sprzęt, który mogą wykorzystać. Rozpoczyna się powstanie.

Rey natomiast ma wizję, w której widzi swoich rodziców, którzy zostawili ją na Jakku, bo się bali o jej bezpieczeństwo. Kylo zaś widzi samego siebie z lat młodości i spotyka wizję Hana Solo i jeszcze raz przeżywa moment, w którym go zabił. Hux zaś kontynuuje tortury z nadzieją, że Rose poda mu nowe kody skradzionego Niszczyciela i wydaje rozkaz stłumienia buntu.

Rose udaje się natomiast cudem oswobodzić.

Dzieje się to w momencie, gdy Finn sieje zniszczenie w szeregach Najwyższego Porządku za pomocą maszyny kroczącej AT-MT. W pewnym momencie dostrzega złotą sylwetkę C-3PO, ale zanim zdążył uratować droida, Brutetrooper go powala. Po krótkim pojedynku z odsieczą bohaterowi przychodzą… szturmowcy. Przewodzi im żołnierz zachęcony przez niego wcześniej do dezercji.

star wars duel of the fates class="wp-image-375384"

Leia Organa, pułkownik Connix, Poe Dameron, Chewbacca i BB-8 otrzymują wiadomość od Finna, że na powierzchni Coruscant trwa powstanie. Generał nie jest przekonana, czy walka ma sens z obawy o odwet Najwyższego Porządku, ale udaje się ją w końcu przekonać — przypomina jej, że Ruch Oporu zbudowany jest na pasji. Muszą ruszać albo teraz, albo nigdy.

Rey i Kylo spotykają się z kolei na Mortis.

Po krótkiej rozmowie okazuje się, że tak naprawdę to Ren z rozkazu Snoke’a zabił rodziców dziewczyny. Wyzwala to w Rey pokłady złości. Wypomina przeciwnikowi wszystkie jego niecne uczynki i wyjaśnia, że jeśli chce posiąść potęgę tego miejsca, będzie musiał ją zabić. Kylo przyjmuje to ze spokojem i rusza do ataku. Jest pewne, że jedno z nich niedługo zginie.

Coruscant staje się zaś polem bitwy pomiędzy siłami Najwyższego Porządku a Ruchu Oporu. Na powierzchni Finn kontynuuje swoją ofensywę, podczas gdy nad jego głową Poe zasiada sam za sterami Sokoła Millennium, a BB-8 Chewbacca decydują się polecieć X-Wingiem. Starcie jest wymagające, a w pewnym momencie nawet C-3PO musi ubrudzić sobie ręce, niszcząc innego droida.

star wars duel of the fates class="wp-image-375408"

Ren z kolei pokonuje Rey i zostawia na schodach świątyni — oślepioną i zakrwawioną.

Na buntowników na Coruscant pada zaś blady strach, gdy na orbitę dociera armada wrogich Niszczycieli. Mimo wszystko nie poddają się, a ich krążownik klasy Eclipse jest nie do ruszenia. Kanclerz Hux uznaje, że pora odlecieć z powierzchni planety, by w razie potrzeby uciec — jego Stolica to de facto statek. Rose planuje pokrzyżować mu szyki i kontaktuje się z Leią.

Chewbacca i BB-8 lądują na powierzchni i spotykają Finna wraz z resztą buntowników. Muszą dostarczyć R2-D2 wraz z jego kodami dostępu w odpowiednie miejsce, by Rose mogła je wykorzystać na pokładzie Stolicy. Niestety w drodze do terminala niebiesko-biały astromech zostaje trafiony i przestaje wydawać jakiekolwiek dźwięki. Reszta rusza mu od razu na ratunek.

Finn wyciąga z resztek dzielnego robota napęd z pamięcią.

Cała nadzieja w BB-8, a Finn patrzy na niego z podziwem, ale eksplozja zabiera mu nagle grunt spod stóp. C-3PO z kolei nie chce opuścić dymiących szczątek przyjaciela, ale Chewbacca przytwierdza sobie korpus R2-D2 do pleców. Wookiee zostaje jednak dwukrotnie trafiony. Nad ich głowami Poe ze zgrozą obserwuje desant wrogich wojsk, a Leia nadlatujące Niszczyciele.

star wars duel of the fates class="wp-image-375414"

Kylo dociera zaś do środka świątyni Mortis, ale odkrywa, że nic tam na niego nie czeka. Luke mówi mu, że przegrał, a gdy siostrzeniec próbuje go zaatakować mieczem, duch łapie czerwone ostrze gołą dłonią i mówi Renowi, że żaden z niego Skywalker. Prosi go, by odpuścił, bo nie pokona jego i zbierającej siły Rey. Dziewczyna zmierza bowiem w stronę serca świątyni.

W tym samym czasie pozostali bohaterowie kolejno dają z siebie wszystko, a Finn zaczyna czuć obecność Rey w Mocy.

Ostatnia Jedi się podnosi i bandażuje swoje zranione oczy. Duch jej mistrza znika, a dziewczyna staje naprzeciwko Kylo. Wyjaśnia mu, że oboje ich mistrzowie się mylili i tak jak nie wypleni w pełni swojego gniewu, tak nie odrzuci swojej miłości. Deklaruje, że jest zarówno ciemnością, jak i światłem, na co Ren wykrzykuje, że jest nikim, ale Rey wie, że to nie jest prawda.

Szale w bitwie o Coruscant zaczynają się przeważać na korzyść bohaterów. Z odsieczą przybywa Lando wraz z innymi szelmami, a BB-8 dociera do terminala, a Rose odbiera od niego kody. Poe przypuszcza brawurowy atak Sokołem Millenium i uziemia maszyny kroczące. Kanclerz ze zgrozą odkrywa, że przegrał i popełnia samobójstwo fioletowym mieczem świetlnym.

star wars duel of the fates class="wp-image-375411"

Kylo Ren z kolei przegrywa pojedynek z Rey.

Dziewczyna przecina rękojeść jego miecza świetlnego i pozbawia go kilku palców. Mężczyzna klęka na kolano i jest pełen podziwu dla siły, jaka emanuje z Rey i próbuje wykraść jej energię życiową, co ulecza go i likwiduje jego blizny. Odkrywa, że mocy Motris nie sposób posiąść, ale zadowoli się tą, którą ma w sobie jego przeciwniczka. Ta sama, która… sama wyciąga do niego rękę.

Leia w tym momencie zwraca się w Mocy do syna i prosi, by wrócił do domu. To go wytrąca z równowagi i nagle czuje to samo, co Anakin w swych ostatnich chwilach: miłość. Widzi, że to nie jest słabość, chwyta dłoń Rey i oddaje jej zabrane wcześniej siły witalne. Umiera w jej ramionach, po stronie światła. Przed odejściem wyjawia, że dziewczyna tak naprawdę nazywa się Rey Solana.

Walka na Coruscant też się ma ku końcowi.

Rose ucieka ze Stolicy, której nie udało się uziemić, ale zanim opuściła statek, zmodyfikowała komputer nawigacyjny tak, że po skoku w Nadprzestrzeń jednostka zderzył się z odległą gwiazdą. Leia to poczuła i uznała to za promyk nadziei. Bohaterowie się jednak nie cieszą, bo czują, że stracili Rey, która dostrzegła duchy Luke’a Skywalkera, Yody i Obi-Wana Kenobiego.

star wars duel of the fates class="wp-image-375393"

Jedi wyjaśniają dziewczynie, że to ona sporo ich nauczyła. Udało się jej osiągnąć to, czego oni nie potrafili. Dają jej też wybór — może zostać w Mocy razem z nim, a dzięki temu cieszyć się spokojem, wiedzą oraz towarzystwem tych, którzy odeszli, ale nie zostali zapomniani. Jeśli jednak chce, może wrócić do świata żywych, który pełen będzie bólu i cierpienia, ale też życia i miłości.

Rey wie, co musi wybrać, a Obi-Wan żegna ją słowami: „jesteś Jedi, Rey Solana, ale nie będziesz ostatnią”.

Na powierzchni Coruscant odbyła się zaś huczna ceremonia, podczas której nowe pokolenie bohaterów — którego przedstawicielami są Finn, Rose, Poe — otrzymuje medale od Generał Lei Organy, która dziękuje im w towarzystwie innych przywódców Ruchu Oporu oraz Lando Calrissiana. Swoje wyróżnienie dostał również, po czterech dekadach służby, Chewbacca.

Finn i Leia wymieniają kilka zdań i twierdzą, że chociaż nie czują Rey, to w jej miejscu pojawiła się pewna równowaga. Dołącza do nich Poe, który obiecuje, że nigdy nie przestanie jej szukać i odbiera od przyjaciela swoją kurtkę i razem z Chewiem odlatuje Sokołem Millenium, w którego kokpicie powiesił nadajnik Rey na miejscu szczęśliwych kości Hana Solo.

star wars duel of the fates class="wp-image-375420"

Leia później dogląda naprawy R2-D2, którego udało się uratować dzięki temu, że jego pamięć przechował BB-8.

Po dotknięciu jego obudowy zalewa ją fala wspomnień oraz sceny z ostatnich sześciu dekad. Wychodzi na balkon, gdzie zauważa spadającą gwiazdę, co napełnia ją spokojem. Potem widzimy zaś Finna, który mieszka z Rose na planecie Modesta i opowiada o bohaterskich czynach Rey grupie dzieci wrażliwych na Moc. Dzieli się z nimi wiarą, że jego przyjaciółka kiedyś powróci.

Wśród słuchających Finna młodzieńców są Dade z Coruscant, chłopiec z miotłą z Canto Bight oraz pewna mała dziewczynka. W pewnym momencie w Mocy pojawia się zakłócenie, nadajnik w kabinie Sokoła zaczyna mrugać, a w azylu Finna i Rose zjawia się znajoma postać: jest to nie kto inny jak Rey Solana, która wyszkoli teraz kolejne pokolenie Jedi.

star wars duel of the fates class="wp-image-375426"

I muszę przyznać, że koniec „Duel of the Fates” byłby znacznie lepszym zakończeniem sagi niż epilog „The Rise of Skywalker”.

Na pocieszenie fanom pozostają książki, komiksy i gry w tym uniwersum. W sprzedaży są aktualnie zarówno te wydawane teraz przez Disneya — a chociaż nie było to łatwe, to udało mi się wskazać 6 wartych uwagi powieści z nowego kanonu „Gwiezdnych wojen”, które nieźle uzupełniają kinowe filmy — jak i te nazywane dziś Legendami, które tworzyły Expanded Universe.

REKLAMA

Trzeba oczywiście zdawać sobie sprawę, że Disney wszystkie pozafilmowe opowieści nieswojego autorstwa odrzucił, by nie krępowały jego filmowców, ale nie zmienia to faktu, że spośród tych 400 powieści, opowiadań i e-booków można wyłuskać prawdziwe perełki. Niedawno wybrałem 13 książek ze starego kanonu „Star Wars”, którym warto dać szansę na dobry początek.

Oprócz scenariusza „Duel of the Fates” do internetu trafiły również szkice koncepcyjne narysowane z myślą o tym epizodzie. Najciekawsze z nich widzicie w tym wpisie, a ich autentyczność potwierdził na Twitterze sam Colin Trevorrow.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA