REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Od czego zacząć czytanie książek "Star Wars"? TOP 6 książek z kanonu Disneya na start

Jak zacząć czytanie książek z serii "Gwiezdne wojny" i które z nich kupić na start? Podpowiadamy, za które pozycje z logo "Star Wars" na grzbiecie należące do tego nowego kanonu od Disneya warto zabrać się w pierwszej kolejności.

04.05.2023
7:32
star wars książki jak czytać gwiezdne wojny kanon disneya kolejność
REKLAMA

Disney, gdy tylko przejął prawa do marki „Star Wars”, wyrzucił do kosza całe „Expanded Universe”, czyli zbiór historii opowiadanych przez kilka dekad na łamach powieści, komiksów i gier. Korporacja zostawiła w kanonie jedynie filmy nakręcone przez George’a Lucasa i animację "The Clone Wars" oraz ich adaptacje. Potem zaczęła snuć historię po swojemu.

REKLAMA

Czytaj też:

Jak czytać książki "Star Wars" z kanonu Disneya?

Fani sagi "Gwiezdne wojny" dostali od Disneya oprócz filmów już kilka gier, sporo komiksów i parę tuzinów zupełnie nowych książek. Dla tych widzów, którzy po seansie 9. epizodu "Star Wars" są nienasyceni i chcieliby spędzić jeszcze trochę czasu w odległej galaktyce, przygotowałem listę książek, za które warto zabrać się na start.

Od razu zaznaczę, że poza serią "The High Republic", za którą nie polecam brać się na start, większość powieści z nowego kanonu "Star Wars" pochodzi od różnych autorów i nie łączy się w żaden większy cykl. Można je czytać niezależnie od siebie - aby się w nich połapać, wystarczy wiedzieć, o co mniej-więcej chodzi w filmach.

star wars utracone gwiazdy claudia grey lost stars gwiezdne wojny
"Utracone gwiazdy" / "Lost Stars", Claudia Grey - okładka

1. "Utracone gwiazdy" / "Lost Stars", Claudia Grey

On jest Rebeliantem, a ona służy Imperium, a razem są niczym te tytułowe gwiazdy, oddalone od siebie o lata świetlne w zimnej, kosmicznej pustce… Brzmi ckliwie? Nic dziwnego, bo tak, nie wstydzę się tego przyznać, moja ulubiona książka z nowego kanonu "Gwiezdnych wojen" to młodzieżowe romansidło. Serio! Claudia Grey opowiedziała na kartach powieści "Utracone gwiazdy" piękną historię miłosną pomiędzy dwojgiem ludzi, których pangalaktyczny konflikt rzucił za dwie strony barykady.

star wars katalizator gwiezdne wojny james luceno catalyst gwiezdne wojny
"Katalizator. Wprowadzenie do filmu Łotr 1" / "Catalyst: A Rogue One Novel", James Luceno - okładka

2. "Katalizator. Wprowadzenie do filmu Łotr 1" / "Catalyst: A Rogue One Novel", James Luceno

James Luceno to jeden z niewielu autorów książek "Star Wars", który powrócił do ich pisania po wykasowaniu "Expanded Universe". Przypadło mu w udziale ponowne opowiedzenie genezy Gwiazdy Śmierci. Książkowe wprowadzenie do filmu "Łotr 1" rzuca sporo światła na motywacje filmowych bohaterów - i to nie tylko Galena Erso, ojca głównej bohaterki oraz projektanta superbroni Imperatora, ale również dyrektora Orsona Krennica, który jej budowie poświęcił całe swoje życie.

star wars więzy krwi claudia grey bloodlines gwiezdne wojny
"Więzy krwi" / "Bloodlines", Claudia Grey - okładka

3. "Więzy krwi" / "Bloodlines", Claudia Grey

Kolejna książka na liście autorstwa Claudii Grey - tym razem już dla młodzieży i dorosłych. Autorka wzięła na tapet postać księżniczki Lei Organy, która, jak wiemy z filmu „Skywalker. Odrodzenie”, niemal natychmiast porzuciła szkolenie Jedi. Ostatnia władczyni zniszczonej przez Imperium planety Alderaan poświęciła życie pracy w nowym Senacie Galaktycznym. „Więzy krwi” opowiadają zaś o kulisach końca jej kariery politycznej w Nowej Republice i powstaniu Ruchu Oporu.

star wars thrawn timothy zahn gwiezdne wojny

4. "Thrawn" / "Thrawn", Timothy Zahn

Wielki Admirał, który pojawił się w książce "Dziedzic Imperium", był jedną z najciekawszych postaci w całym "Expanded Universe". Disney uznał, że przywróci tego antybohatera w nowym kanonie i ponownie przedstawi go widzom w nieco zmienionej formie w serialu "Rebelianci" oraz na łamach powieści. Książką zajął się nie kto inny jak twórca tej postaci, czyli Timothy Zahn. W powieści o prostym tytule "Thrawn" opisał sam początek służby niebieskoskórego Chissa u Imperatora Palpatine'a.

star wars koniec i początek chuck wendig aftermath gwiezdne wojny
„Koniec i początek” / „Aftermath”, Chuck Wendig - okładka

5. "Koniec i początek" / "Aftermath", Chuck Wendig

Paradoksalnie nie jest to najlepsza książka w uniwersum "Star Wars" - ba, w zasadzie jest jedną z tych słabszych - ale to pozycja, którą po prostu warto znać. Chuck Wendig zdecydował się na narrację w czasie teraźniejszym, co nieco utrudnia odbiór, ale opowiada w niej oraz obu kontynuacjach o tym, jak wyglądała Nowa Republika zaraz po obaleniu Imperium z perspektywy przede wszystkim kilku zupełnie nowych bohaterów. Luke, Leia i Han przewijają się tu tylko gdzieś w tle.

star wars resistance reborn rebecca roanhorse journey to the rise of skywalker gwiezdne wojny 1

6. "Resistance Reborn", Rebecca Roanhorse

Najważniejsza książka z serii "The Journey to The Rise of Skywalker" opowiada o wydarzeniach, jakie miały miejsce bezpośrednio po bitwie o Crait, której świadkami byliśmy w "Ostatnim Jedi". Ruch Oporu pod przywództwem Generał Lei Organy dzięki poświęceniu Luke’a Skywalkera i pomocy Rey uciekł siepaczom Kylo Rena na pokładzie Sokoła Millennium, ale starcie z Najwyższym Porządkiem przeżyła zaledwie garstka ludzi.

Głównym bohaterem powieści autorstwa Rebecki Roanhorse jest Poe Dameron. Mężczyzna po ucieczce z Crait ma ogromne wyrzuty sumienia po tym, jak zbuntował się przeciwko zmarłej wiceadmirał Holdo, ale wraz z innymi członkami Ruchu Oporu zbiera siły do dalszej walki. W książce przewijają się też inne znane postaci, ale bohaterowie z filmów schodzą raczej na drugi plan i ustępują miejsca nowej gwardii.

star wars zemsta sithów matthew stover the revenge of the sith gwiezdne wojny 1
REKLAMA

Bonus: "Zemsta Sithów" / "Revenge of the Sith", Matthew Stover

Ta książka, podobnie jak pozostałe adaptacje epizodów nakręconych przez George’a Lucasa, należy poniekąd jednocześnie do starego, jak i nowego kanonu "Gwiezdnych wojen". W wydanej pierwotnie przez wydawnictwo Amber powieści Matthew Stover wyjaśnia, co dokładnie siedziało w głowie młodego Anakina Skywalkera, gdy przechodził na ciemną stronę Mocy. Podczas lektury można zrozumieć jego motywacje nawet lepiej niż podczas seansu filmowej "Zemsty Sithów"!

Sprawdź nasze pozostałe teksty przygotowane z okazji May the 4th, czyli dnia "Star Wars"!

Artykuł został pierwotnie opublikowany 25 stycznia 2020 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA