REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

"Batman" największym hitem 2022 roku. To najlepsze otwarcie w kinach od czasów "Spider-Mana"

"Batman" już jest największym hitem 2022 roku. Film Matta Reevesa zaliczył najlepsze otwarcie od czasów "Spider-Mana. Bez drogi do domu". W światowym box office'ie ma na swoim koncie niemal 250 mln dol. Wszystko to w czasach trwającej wciąż pandemii i niedawno rozpoczętej przez Rosję wojny w Ukrainie.

07.03.2022
12:56
batman box office wyniki
REKLAMA

"Batman" największym hitem 2022 roku. Po weekendzie otwarcia w globalnym box office'ie film ma na swoim koncie 248,5 mln dolarów. Warner Bros. opłaciło się więc odejść od premier hybrydowych i dystrybucji kolejnych produkcji jednocześnie w kinach i na HBO Max.

"Batman" to pierwszy od ponad roku film WB, który zadebiutował jedynie w kinach. Z powodu pandemii studio do tej pory wypuszczało produkcje również w internecie, co zdaniem niektórych przyczyniało się do ich klap finansowych. Wygląda na to, że mieli rację, bo nowa wersja przygód Mrocznego Rycerza z miejsca stała się hitem.

REKLAMA

Batman - hit czasów pandemii

W ciągu kilku dni w samych Stanach Zjednoczonych "Batman" zarobił więcej niż "Diuna" przez cały okres wyświetlania. Film Matta Reevesa po weekendzie otwarcia i wcześniejszych pokazach specjalnych w USA może pochwalić się 128,5 mln dol., podczas gdy widowisko science fiction Denisa Villeneuve'a łącznie ma na swoim koncie 108,1 mln dol. (mowa o rynku lokalnym, na całym świecie zebrało ponad 400 mln dol.).

"Batman" to dopiero drugi film w pandemicznej rzeczywistości, któremu na dzień dobry na lokalnym rynku udało się przekroczyć 100 mln dol. Poprzednią produkcją z takim sukcesem na koncie był oczywiście bijący pod tym względem wszelkie rekordy "Spider-Man. Bez drogi do domu".

Batman - premiera - box office - zwiastun

Z powodu pandemii WB obawiało się niskich wpływów z "Batmana", dlatego premiera filmu była kilkukrotnie przekładana. Pierwotnie produkcja miała trafić na wielkie ekrany w czerwcu minionego roku, potem w październiku, aż w końcu stanęło na marcu 2022 roku. Widocznie opłacało się zwlekać z debiutem nowej odsłony przygód Mrocznego Rycerza, bo fani na całym świecie tłumnie popędzili do kin.

Batman najbardziej kasową premierą tego roku

REKLAMA

Według danych z Box Office Mojo po pierwszym weekendzie wyświetlania "Batman" ma na swoim koncie 248,5 mln dol. zebranych ze wszystkich krajów, w których się pojawił. Warto zauważyć, że ze względu na agresję Putina na Ukrainę film ominął rosyjskie kina. Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle pojawi się na ekranach naszych sąsiadów.

Trwająca na świecie pandemia i wojna w Ukrainie nie przeszkodziły "Batmanowi" stać się największym hitem 2022 roku. Mamy co prawda dopiero marzec, a w planach na nadchodzące miesiące są premiery m.in. "Doktor Strange w uniwersum obłędu", "Thor: Love and Thunder", "The Flash" czy "Avatar 2". Być może, któraś z wymienionych produkcji osiągnie większy sukces w box office'ie, ale weźmy pod uwagę, że Mroczny Rycerz w wykonaniu Roberta Pattinsona dopiero zaczął podbijać kina. Jeśli uda mu się utrzymać dotychczasowe tempo to zdobędzie jeszcze wiele setek milionów dolarów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA