REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy

Co warto zobaczyć przed seansem „Annabelle wraca do domu”? Podpowiadamy, jak oglądać filmy spod znaku „Obecności”

Żadna seria horrorów nie może obecnie równać się popularnością z kolejnymi produkcjami spod znaku „Obecności”. Od dzisiaj w kinach dostępny jest już trzeci film dotyczący przeklętej laleczki, Annabelle. W jakiej kolejności obejrzeć wcześniejsze części serii, żeby być idealnie przygotowanym na „Annabelle wraca do domu”?

12.07.2019
21:38
obecność seria
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnia dekada w Hollywood zostanie z pewnością zapamiętana jako czas rozbudowanych filmowych uniwersów. Właściwie każda wytwórnia próbowała dorobić się własnej długiej serii, ale sprawa okazała się znacznie łatwiejsza na papierze niż w praktyce. Tak naprawdę udało się to zaledwie garstce, a nawet firmy z największymi sukcesami nie osiągnęły ich bez żadnych kłopotów po drodze. Nawet Disney, który zbudował od zera niezwykle popularne Marvel Cinematic Universe, nie miał równie wiele szczęścia z trylogią „Gwiezdnych wojen” i kolejnymi spin-offami.

Część osób pewnie to zaskoczy, ale największy po MCU sukces osiągnął cykl horrorów „Obecność”. Premierowa część serii trafiła do kin w 2013 roku i nie minęło dużo czasu, aż doczekała się rozmaitych sequeli, prequeli i spin-offów. Wszystkie filmy powiązane z uniwersum „Obecności” łączy postać reżysera i producenta Jamesa Wana, ale mają one ze sobą także wiele wspólnego na poziomie fabularnym. Co w pewnym sensie rodzi problemy przed wejściem do kin następnej części, czyli „Annabelle wraca do domu”. Na szczęście dla maniaków filmów grozy istnieje więcej niż jeden właściwy sposób pełnego zaznajomienia się z popularnej kolekcji horrorów.

Obecność seria - jak oglądać?

obecność seria class="wp-image-303955"

Zgodnie z zasadą znaną każdemu wielbicielowi „Gwiezdnych wojen” najbardziej oczywistym sposobem na oglądanie długiej, fabularnie powiązanej serii jest wyświetlanie produkcji według chronologii. W przypadku „Obecności” jest to jednak odrobinę bardziej skomplikowane niż przy okazji „Star Wars”. Wszystko dlatego, że akcja z horrorów Wana skacze z roku na rok i nie da się ich bezproblemowo przyporządkować do jednego miejsca na osi czasu.

Filmy w porządku chronologicznym

 1. „Annabelle: Narodziny zła” - 1943/1952/1955/1967
 2. „Zakonnica” - 1945/1952/1971
 3. „Annabelle” - 1967
 4. „Obecność” - 1968/1971
 5. „Annabele wraca do domu” - 1968/1972
 6. „Topielisko. Klątwa La Llorony” - 1973
 7. Obecność 2” - 1976/1977

Wiele z wymienionych tu dat dotyczy krótkich retrospekcji, scen po napisach zapowiadających kolejne filmy lub odwołań do poprzednich filmów, które łączą fabułę w jedną, wielką całość. Spokojnie można więc oglądać wymienione filmy po kolei w całości (zamieniwszy jednak numer jeden z numerem dwa, bo większa część „Zakonnicy” rozgrywa w 1952 roku, a akcja „Annabelle: Narodzin zła” jest umiejscowiona głównie trzy lata później). Najbardziej zagorzali fani, którym zależy na prawdziwe autentycznym wrażeniu muszą się jednak przygotować na przełączanie między filmami tak, żeby oglądać wszystkie sceny w chronologicznym porządku.

Filmy według daty powstania

 1. „Obecność” - 2013
 2. „Anabelle” - 2014
 3. „Obecność 2” - 2016
 4. „Annaballe: Narodziny zła” - 2017
 5. „Zakonnica” - 2018
 6. „Topielisko. Klątwa La Llorony” - kwiecień 2019
 7. „Annabelle wraca do domu” - lipiec 2019
obecność chronologia class="wp-image-303964"

Druga wersja zakłada oglądanie każdego z przygotowanych filmów według kolejności ich produkcji. Ta metoda jest znacznie mniej skomplikowana, ale ma więcej sensu, jeśli widz jest zainteresowany procesem tworzenia a mniej fabułą. Oglądając „Obecność” i kolejne filmy z listy łatwo zauważyć, które pomysły rozwijały się w głowach scenarzystów wraz z rozwojem cyklu, a które szybko zostały porzucone.

Filmy w ramach mini-serii

Dzieła związane z małżeństwem demonologów, Eda i Lorraine Warren zwykle są traktowane jako jedna całość. W rzeczywistości stanowią jednak dwie mini-serie plus dwa spin-offy. Wkrótce się to zresztą zmieni, bo zapowiedziano już 3. część „Obecności”, kolejny film o morderczej Zakonnicy, a także poboczną historię pt. „The Crooked Man”.

Główna opowieść - „Obecność”

 1. „Obecność”
 2. „Obecność 2”

Historia laleczki Annabelle

 1. „Annabelle”
 2. „Annabelle: Narodziny zła”
 3. „Annabelle wraca do domu”

Spin-offy

REKLAMA
 1. „Zakonnica”
 2. „Kąpielisko. Klątwa La Llorony”

Film „Annabele wraca do domu” jest już dostępna w kinach w całej Polsce.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA