REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Komedia, science fiction i metafizyczny dramat - tak polscy filmowcy opowiadają o stanie wojennym

Stan wojenny w polskim kinie ma różne oblicza. Na przestrzeni lat rodzimi filmowcy opowiadali o nim na wszelkie możliwe sposoby. Dlatego wśród produkcji o nim opowiadającym znajduje się komedia, science fiction, czy metafizyczny dramat. Większość z podanych w zestawieniu tytułów znajdziecie na platformach VOD, abyście mogli za ich sprawą z łatwością uczcić dzisiejszą rocznicę.

13.12.2021
16:47
zeby nie było śladów filmy stan wojenny polskie kino
REKLAMA

Stan Wojenny to trauma, po której Polska wciąż nie może się pozbierać. Echa braku "Teleranka" z 13 grudnia 1981 roku do dzisiaj pobrzmiewają w rodzimym kinie, a twórcy wciąż na rozmaite sposoby dotykają tego tematu. Na przestrzeni lat pokazywali go w sposób poważny, ujmowali w ramy komedii, a nawet próbowali oddać stan ducha społeczeństwa w tamtym okresie w oprawie science fiction.

Większość z poniższych polskich filmów znajdziecie na platformach VOD. Seans któregoś z nich będzie doskonałym sposobem, aby uczcić dzisiejszą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W zestawieniu znalazło się miejsce m.in. na "Rozmowy kontrolowane" zmarłego niedawno Sylwestra Chęcińskiego, czy "Bez końca" Krzysztofa Kieślowskiego.

REKLAMA

Stan wojenny w polskim kinie

80 milionów

Akcja filmu toczy się na przestrzeni dwóch lat. Jej większość poświęcona jest wydarzeniom poprzedzającym wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Jest to opowieść inspirowana faktami, która traktuje o działaczach Solidarności przewidujących nadchodzące działania PRL-owskich władz. Obawiając się zablokowania dostępu do środków przetrzymywanych w banku, bohaterowie decydują się wybrać tytułową kwotę i złożyć ją w depozycie wrocławskiej kurii.

Film dostępny w Canal+, VOD i Player.

Rozmowy kontrolowane

Rozmowy kontrolowane - stan wojenny - polskie filmy

Jeszcze nie otarliśmy łez po Sylwestrze Chęcińskim. Jeśli zastanawialiście się jaki film obejrzeć, aby uczcić pamięć reżysera, "Rozmowy kontrolowane" nadadzą się idealnie na dzisiejszy wieczór. Jest to kontynuacja losów prezesa klubu sportowego "Tęcza". Znany nam z "Misia" bohater otrzymuje zadanie przeniknięcia do struktur Solidarności. W trakcie misji zastaje go jednak stan wojenny. I chociaż temat jest poważny, oglądając film popłaczecie się ze śmiechu.

Film dostępny w Ninateka.

Bez końca

Krzysztof Kieślowski to nasza duma narodowa! Kinomaniacy nie potrzebują powodu, aby wracać do jego filmów. "Bez końca" to przenikliwe spojrzenie w głąb polskiego społeczeństwa okresu stanu wojennego. Fabuła skupia się wokół losów wdowy po cenionym adwokacie, która otrzymuje znaki od duszy zmarłego męża.

Film dostępny na 35mm.

O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji

Ten film żywi się odniesieniami do codziennego życia Polaków w stanie wojennym. Zostały one jednak ubrane w płaszcz science fiction. Opowieść rozgrywa się po wojnie atomowej, kiedy to kilkaset osób oczekuje w specjalnym bunkrze ratunku pod postacią cudownej arki.

Film dostępny na 35 mm.

Żeby nie było śladów - stan wojenny - polskie filmy

Oto polski kandydat do Oscara. Czy stanie chociaż w szranki z innymi tytułami w walce o statuetkę? O tym przekonamy się za jakiś czas. Jeśli przegapiliście film w kinach musicie też jeszcze chwilę poczekać, aby zobaczyć go w zaciszu swojego domu. A czekać zdecydowanie jest na co. Jan P. Matuszyński opowiada o jednej z najobrzydliwszych zbrodni stanu wojennego, jaką było morderstwo maturzysty Grzegorza Przemyka popełnione przez milicjantów. W produkcji zobaczycie do czego posuwała się władza, aby ukryć swoją winę.

Film nie jest jeszcze dostępny na platformach VOD.

REKLAMA

Filmy o stanie wojennym

Pomimo upływu lat stan wojenny wciąż jest żywy w naszej świadomości, a kino wciąż o nim opowiada, pomagając społeczeństwu, w pewien sposób pozbyć się traumy. Wydarzenia z tamtego okresu ciągle gdzieś się w polskim kinie przewijają. Od zawsze opowiada się o nim na rozmaite sposoby. Dlatego na powyższej liście znajdziecie zarówno komedię, science fiction jak i metafizyczny dramat. Wybierzcie więc coś dla siebie i uczcijcie filmem dzisiejszą rocznicę.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA