REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. VOD

Sekretne funkcje Netfliksa, HBO i spółki. Te apki potrafią naprawdę wiele

Jak otrzymać dostęp do seriali przed polską premierą albo zintegrować serwis z usługami innych firm? Serwisy VOD potrafią znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Prześwietliliśmy Netflixa, HBO Max, Amazon Prime Video i Apple TV, żeby pokazać wam funkcje, o których mogliście nie mieć pojęcia.

01.06.2022
14:52
netflix hbo amazon sekretne funkcje
REKLAMA

Odcinki seriali przed polską premierą, tajemnicze pudełko dla najmłodszych, dostęp do gier na smartfony, prześwietlanie sceny niczym rentgenem, integracja z usługami innych firm... Czy wiedziałeś, że serwisy wideo na żądanie TO potrafią? Przygotowaliśmy zestawienie sekretnych funkcji aplikacji VOD do oglądania filmów i seriali online z usług takich jak Netflix, HBO Max, Amazon Prime Video i Apple TV, o których mogłeś nie wiedzieć.

REKLAMA

Przewijanie intro jednym kliknięciem, automatyczne odtwarzanie następnego odcinka z pominięciem napisów, pobieranie filmów i seriali offline - to wszystko funkcje, która ma (lub przynajmniej powinna mieć) każda szanująca się aplikacja VOD. Nie robią one już na użytkownikach wrażenia, ale na szczęście na tym możliwości programów wideo na żądanie takich jak Netflix, HBO MaxAmazon Prime Video oraz Apple TV się nie kończą.

Czytaj też:

W zasadzie każda z usług z tego segmentu rynku ma w swoich aplikacjach zaszyte sekretne funkcje, którymi się głośno nie chwali i o których mało kto wie. Czy to Netflix, czy to HBO Max, czy to Amazon Prime Video lub Apple TV, użytkownicy mogą skorzystać z przydatnych dodatków, które ułatwią konsumowanie treści w postaci filmów, seriali oraz innych materiałów wideo. Zainteresowani? No to podpowiadamy, czego i gdzie dokładnie szukać!

Co potrafi aplikacja Netflix?

Bez dwóch zdań to właśnie Netflix jest jedną z najpopularniejszych usług wideo na żądanie, a jego aplikacja pełna jest sekretów i niespodzianek. Jedną z nich jest możliwość oglądania filmów i seriali jeszcze przed ich oficjalną premierą - tyle że z angielskimi napisami. W tym celu nie trzeba nawet korzystać z VPN-ów ani zmieniać regionu, do którego przypisane jest konto.

vod 1 netflix zmiana jezyka odcinki przed premiera
Zmień język Netflix na angielski, to dostaniesz seriale przed polską premierą

Netflix i dostęp do seriali przed polską premierą

W przypadku większości treści własnych Netflix udostępnia je w piątki o godzinie 9:00. Zwykle otrzymujemy od razu cały sezon (który może być podzielony na dwie części, tak jak w przypadku "Stranger Things 4"). Są jednak seriale takie jak "Better Call Saul" licencjonowany przez serwis od amerykańskiej stacji AMC, które emitowane są raz w tygodniu.

Problem w tym, że Polacy muszą czasem czekać nieco dłużej na premierę niż mieszkańcy krajów anglojęzycznych, co związane jest najpewniej z tym, że serwis potrzebuje trochę czasu na opracowanie napisów. Na szczęście dla osób, które znają język angielski, Netflix przygotował furtkę: wystarczy zmienić język dla jednego profilu, aby pojawiły się na nim dodatkowe treści. Sprawdzone, działa!

vod 2 netflix gry
W aplikacji Netflix można znaleźć bibliotekę gier

Netflix rozpycha się na rynku gamingowym i oferuje gry w ramach swojej aplikacji - zarówno na iPhone'ach, jak i na smartfonach z Androidem. W celu ich pobrania wystarczy udać się do odpowiedniej zakładki, która potem przenosi użytkownika do odpowiednio App Store'u lub sklepu Google Play. Po pobraniu gry wystarczy zalogować się w niej na swoje konto. Na ich liście można znaleźć:

 • Knittens;
 • Stranger Things: 1984
 • Stranger Things 3: Gra;
 • Hextech Mayhem: A League of Legends Story;
 • Relic Hunters: Rebels;
 • Krispee Street;
 • Dungeon Dwarves;
 • Shooting Hoops;
 • Card Blast;
 • Aphalt Extreme;
 • Wonderbutt Forever;
 • Bowling Ballers.
vod 3 netflix mystery box
Netflix Kids i Tajemnicze Okienko

Inną ciekawą funkcją Netfliksa jest tajemnicze okienko. Czym jest ten Mystery Box? To widżet z rekomendacją przygotowany z myślą o najmłodszych, który pomaga odkrywać treści, których dzieciaki jeszcze nie widziały. Działa to podobnie do funkcji losowania treści przygotowanej dla starszych widzów, ale w tym przypadku brane są pod uwagę jedynie treści odpowiednie dla małoletnich widzów.

W aplikacjach Netfliksa znalazła się cała masa sposobów na filtrowanie przepastnej biblioteki, ale to nie koniec możliwości, jakie mają widzowie. Z poziomu przeglądarki internetowej można dostać się jednak do wielu podkategorii, które nie są dostępne z poziomu programów platformy ani strony głównej, w tym np. do katalogu filmów i seriali skoncentrowanych na sztukach walki, musicali, japońskich animacji itp. Więcej o tym przeczytacie tutaj.

Co potrafi aplikacja HBO Max?

W naszym kraju przez wiele lat mieliśmy dostęp do rozwijany najpierw wyłącznie dla Polski, a potem na cały rynek europejski HBO GO. W tym roku to się wreszcie zmieniło, dzięki czemu możemy korzystać wreszcie z HBO Max, czyli tej samej usługi, z której od kilku lat korzystają Amerykanie. Również i w jej aplikacjach można znaleźć przydatne dodatki.

vod 4 hbo profile zdjecie
Edycja profilu w HBO Max - wgranie zdjęcia

Domyślnie w HBO Max profile przyozdobione są pierwszą literą imienia oraz kolorami, które się ze sobą zlewają. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zmienić swój awatar na inny. W tym celu trzeba jednak użyć aplikacji mobilnej i nie da się tego zrobić z poziomu komputera. Należy przejść do ekranu profili, wybrać opcję Zarządzaj profilami i kliknąć w wybrany awatar, by zrobić zdjęcie lub wgrać je z galerii. Można też wybrać postać z biblioteki.

Pobieraj seriale HBO na komputery Apple

HBO nie przygotowało aplikacji na komputery, ale w przypadku maszyn Apple'a jest pewna furtka, z której można skorzystać. Dotyczy ona najnowszych Maków z procesorami Apple Silicon, czyli Apple M1 w dowolnej wersji, na które można pobrać z App Store'u aplikację HBO Max przygotowaną z myślą o... iPadach.

vod 5 hbo max mac
HBO Max w wersji na komputery Mac z procesorami Apple M1

Program dostępny w App Storze na komputerach Apple'a, chociaż nie projektowano go z myślą o komputerach, działa w zasadzie tak samo, jak wersja mobilna. Dzięki temu posiadacze Maków mają opcję pobierania danych offline. Oprócz tego można oglądać treści zarówno w oknie, jak i na pełnym ekranie.

Co potrafi aplikacja Amazon Prime Video?

Prime Video nie jest tak popularny jak Netflix i HBO, ale usługa ma świetne treści na wyłączność, bogatą bibliotekę treści od partnerów oraz aplikacje wyróżniające się jedną kluczową funkcją, która "prześwietla" oglądany właśnie materiał wideo niczym promienie rentgenowskie.

vod 6 prime-video-x-ray-1
Amazon Prime Video i funkcja X-Ray

Podczas oglądania filmów i seriali w aplikacjach Amazon Prime Video można w dowolnym momencie wcisnąć pauzę, żeby "prześwietlić" daną scenę z użyciem funkcji X-Ray. Aplikacja pokazuje wtedy m.in. jakich aktorów widzimy właśnie na ekranie, jaka gra teraz muzyka oraz szereg innych ciekawych danych na temat oglądanego właśnie materiału.

Co potrafi aplikacja Apple TV?

Czym się różni Apple TV od Apple TV i Apple TV+? W telegraficznym skrócie Apple TV to aplikacja, z której można korzystać na przystawce Apple TV, by kupować i wypożyczać filmy na sztuki. Do tego dochodzi Apple TV+, które jest tylko jedną z wielu usług, jakie można za pomocą tego programu zasubskrybować. Niestety w Stanach Zjednoczonych jest masa takich "kanałów", a w Polsce mamy tylko kilka.

vod 7 apple tv kanaly
Apple TV - dostępne kanały w Polsce

W aplikacji Apple TV można wykupić dostęp do "kanału" z filmami i serialami od Apple'a o nazwie Apple TV+, ale to nie koniec. Oprócz tego można zdecydować się na treści z kanałów Carnegie Hall+ (występy z najświetniejszych scen świata), Tastemade (programy kulinarne oraz podróżnicze) oraz Noggin (baza materiałów wideo dla dzieci, w tym np. "Psi Patrol").

Bonus: integracja pomiędzy Apple TV i HBO Max

Aplikacja wideo na żądanie przygotowana przez producenta iPhone'ów na przystawce Apple TV oraz na urządzeniach mobilnych firmy ma ciekawą funkcję, która pozwala zintegrować ją z... HBO Max. Wystarczy po wejściu w aplikację Apple TV na urządzeniu, na którym jesteśmy zalogowaniu również do usługi HBO, potwierdzić chęć połączenia obu kont.

vod 8 apple tv hbo
Integracja biblioteki Apple TV i HBO Max
REKLAMA

Dzięki tej operacji w aplikacji Apple TV zaczną się pojawiać miniaturki treści z HBO, a kliknięcie nie przeniesie użytkownika do aplikacji HBO Max. Oprócz tego filmy i seriale z zewnętrznej usługi zaczną być wyświetlane w sekcjach "Obejrzyj teraz: Następne" oraz "Ostatnio obejrzane". Działa to zarówno na smartfonach i tabletach, jak i na przystawce Apple TV.

Tekst opublikowano w maju 2022 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA