REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Widzowie wybrali najlepsze seriale historyczne. Niektóre mogą cię zaskoczyć jak Hannibal Rzymian

Szukasz serialu, który opowiadając o dawnych dziejach, jednocześnie dostarczy ci świetnych emocji i pokaże kapitalnych bohaterów? Zebraliśmy najlepsze seriale historyczne, które wybrali swoimi głosami sami widzowie. Sprawdź, które produkcje Netflixa, HBO czy Amazona ocenili najwyżej.

12.06.2023
9:12
Najlepsze seriale historyczne wg widzów: Netfliks, HBO, Amazon
REKLAMA

Jak często zdarzało ci się szukać dobrych seriali historycznych po tym, gdy obejrzałeś naprawdę świetną produkcję i okazało się, że ta nie ma więcej odcinków? Mnie zdarzało się to bardzo wiele razy. Dlatego zebrałem 9 seriali, które widzowie ocenili jako naprawdę wyjątkowe. Wybrane przeze mnie produkcje musiały spełniać 2 warunki. Po pierwsze ich akcja musi się dziać najpóźniej w czasie II wojny światowej, po drugie każdy z seriali powinien zawierać jakieś postacie historyczne, nie tylko wspomniane, ale również pojawiające się na ekranie.

Tekst został zaktualizowany.

REKLAMA

Najlepsze seriale historyczne - wybór widzów

Aby móc wybrać najlepiej oceniane seriale historyczne, musiałem policzyć średnią ocen z różnych serwisów zbierających opinie. Wybrałem IMDB i (dla równowagi) polski Filmweb, z wystawionych ocen numerycznych wyciągnąłem średnią.

Kompania braci

Najlepsze seriale historyczne - Kompania Braci

Średnia: 9,05

Król może być tylko jeden (to oczywiście nie do końca prawda, jeśli spojrzymy na dzieje świata, ale rozumiecie o co mi chodzi). "Kompania braci" to już naprawdę kultowa produkcja HBO, która udowodniła, że jeśli o historii mówi się z sercem, to efekt może być naprawdę fenomenalny. Serial ukazujący historię Kompanii E, 506 Spadochronowego Pułku Piechoty został wyprodukowany przez Stevena Spielberga i Toma Hanksa. Losy oddziału pokazane są od momentu, gdy zaczęto szkolić żołnierzy aż do końca wojny.

Ten wybitny serial obejrzysz w HBO Max.

Najlepsze seriale historyczne - Netflix

Średnia: 8,65

Birmingham na przełomie XIX i XX wieku było drugim największym miastem w Anglii. Rozwój przemysłu sprawił, iż ludność miasta rosła, za czym nie nadążała infrastruktura mieszkaniowa, a także… zarobki. Tak zaczęły rodzić się grupy sąsiedzkie, rodzinne pełne młodych szukających wrażeń i zarobku chłopaków. Jednym z nich był słynny Peaky Blinders, o którym opowiada brytyjski serial. Warto pamiętać, że produkcja jest bardzo luźno związana z prawdziwymi wydarzeniami i osobami - te znane z podręczników do historii pełnią tu głównie drugoplanowe role. Co jednak z całą pewnością oddano dobrze, to charakter i napięcia w przemysłowym mieście.

Serial historyczny "Peaky Blidners" obejrzycie w serwisie Netflix.

Rzym

Seriale historyczne - co oglądać?

Średnia: 8,5

Witajcie w starożytnym Rzymie, w centrum potężnego imperium, które niebawem przejdzie wielkie zmiany. Musicie bowiem wiedzieć, że uzdolniony dowódca Gajusz Juliusz Cezar lada chwila wróci z Galii, a jego sukcesy wojskowe przysporzą mu wielu przyjaciół i wrogów. On sam zaś poczuje się na tyle pewnie, aby wykonać ruch, który zmieni historię państwa. "Rzym" to doskonała produkcja historyczna, która z ogromnym szacunkiem podchodzi do materiału historycznego, ale również klasyczna produkcja HBO, pełna przemocy, seksu i… dojrzałych, świetnie napisanych bohaterów.

Produkcja dostępna jest w HBO Max.

Ja, Klaudiusz

Ja, Klaudiusz - najlepsze seriale historyczne

Średnia: 8,4

To naprawdę stareńka produkcja, bo emitowana w 1976 roku, która w pełni zasługuje, aby znaleźć się na liście najlepszych seriali historycznych. Jej twórcy snują opowieść opierając ją na powieści brytyjskiego pisarza Roberta Gravesa. Opowieść o rzymskim cesarzy Klaudiuszu jest jednym z najpopularniejszych seriali BBC w historii i trzeba przyznać, że należy mu się ogromny szacunek, choćby za to, że nawet po latach od nakręcenia jest oceniany tak wysoko, że może konkurować ze znacznie nowszymi produkcjami.  

Niestety, produkcja w tym momencie nie jest dostępna w serwisach VOD w Polsce.

Wikingowie

wikingowie najlepsze historyczne
Najlepsze seriale historyczne - Wikingowie

Średnia: 8,4

"Wikingowie" to jeden z największych hitów ostatnich lat. Opowieść o legendarnym władcy Ragnarze Lodbroku co prawda raczej romansuje z historią, ale jednocześnie to bardzo wiarygodna opowieść o wikingach. Wszystko to za sprawą kapitalnych zdjęć i kostiumów. Fabuła jest co prawda dość niezobowiązująca, a logika często odpływa na swoim drakkarze i nigdy nie wiadomo, kiedy wróci, jednak "Wikingom" udało się stworzyć naprawdę charyzmatycznych bohaterów, których losy aż chce się śledzić. Wysokie miejsce na tej liście najlepszych seriali historycznych nie zaskakuje.

"Wikingowie" dostępni są w serwisie Netflix.

Upadek królestwa

najlepsze seriale historyczne upadek krolestwa
Najlepsze seriale historyczne - Upadek królestwa

Średnia: 8,18

Muszę przyznać, że tak wysokie miejsce „Upadku królestwa” trochę mnie zaskakuje. Rozumiem, że wielu widzów zobaczyło w tej produkcji następcę "Wikingów", ale przecież produkcja o Ragnarze Lodbroku jest o niebo lepiej zrealizowana, ma zdecydowanie zdolniejszych aktorów i bardziej klarowny scenariusz. A jednak opowieść o Uhtredzie z Bebbanburga zdobyła rzeszę wiernych widzów i jest naprawdę świetnie oceniana. Warto jednak pamiętać, że wymieniony bohater jest w znacznej mierze efektem kreatywnej pracy scenarzystów, a nie historyków, choć wiele wydarzeń i postaci zostało oddanych względnie wiernie.

Serial i film "Siedmiu królów musi umrzeć" obejrzysz w serwisie Netflix.

John Adams

Seriale historyczne John Adams

Średnia: 8,14

Ten serial historyczny nie zrobił wielkiej kariery w Polsce, ale i tak jest u nas wysoko oceniany. Produkcja zabiera nas do początków istnienia Stanów Zjednoczonych jako państwa. Tytułowy John Adams to drugi prezydent nowopowstałego kraju. Fabuła prowadzi widza od wojny o niepodległość, aż do śmierci Adamsa. W roli głównej Paul Giamatti.

Wszystkie 8 odcinków serialu dostępne jest w HBO Max.

Dynastia Tudorów

Świetne seriale historyczne okiem widzów - Dynastia Tudorów

Średnia: 7,98

"Dynastia Tudorów" przez lata funkcjonowała jako przykład dla twórców seriali historycznych. Jest tu wszystko, co trzeba. Jest wielka polityka, są pałacowe gry, intrygi, a także piękne kostiumy. Jest też dość wyuzdany i chętnie eksponowany seks, a także bardzo powierzchowne podejście do naturalistycznych obrazków. Serial musi się podobać, bo historia angielskiego króla Henryka VIII jest naprawdę fascynująca, choć warto pamiętać, że serial najpierw stawia na brawurę, a dopiero potem na zgodność z faktami.

Serial obejrzycie między innymi w Amazon Prime Video i w serwisie Viaplay.

Najlepsze seriale historyczne - Rodzina Borgiów

Najlepsze seriale historyczne - Rodzina Borgiów

Średnia 7,98

Jeremy Irons jako przebiegły władca renesansowego państwa i zarazem bardzo hedonistyczna głowa Kościoła to jedna z najlepszych kreacji w serialach historycznych w ogóle. "Rodzina Borgiów" to dość klasyczna opowieść historyczna, w której piękne wnętrza i piękne kostiumy zachwycają swoim przepychem. Wydaje mi się jednak, że ani urokliwe zdjęcia, ani dość odważne sceny erotyczne nie przesądzają o sukcesie produkcji. W mojej opinii kluczem do jej popularności jest naprawdę wciągający scenariusz, fabuła bowiem utrzymuje idealny balans między osobistymi historiami bohaterów historycznych a wielką (głównie włoską) polityką.

Serial "Rodzina Borgiów" dostępny jest w serwisie Skyshowtime.

REKLAMA

Jeśli wciąż mało ci seriali historycznych, to te produkcje również zostały docenione przez widzów:

  • Marco Polo
  • Demony da Vinci
  • Biała królowa
  • Biała księżniczka
  • The Hollow Crown
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA