REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD

Polacy zakochali się w "Wiedźminie" i "Stranger Things". Netflix niszczy konkurencję w Polsce

Jaki jest najpopularniejszy serwis VOD w Polsce? Netflix! Polska spółka SentiOne przeprowadziła analizę popularności serwisów streamingowych i VOD za cały 2021 rok - jak można się było spodziewać, jej wyniki potwierdzają znaczną przewagę Netfliksa nad konkurencją. Popularne są również Player.pl czy… VOD TVP, a także niedostępny oficjalnie w Polsce Disney+. Co ciekawego mówi nam badanie? Sprawdzamy najpopularniejsze serwisy VOD w Polsce.

25.01.2022
18:06
vod streaming ranking najpopularniejsze netflix hbo go amazon prime video
REKLAMA

Gdzie Polacy najchętniej oglądają seriale i jakie serwisy VOD są najpopularniejsze? Wynik nie mógł być inny. W naszych domach króluje Netflix, a udowodniło to badanie SentiOne. Głównym produktem SentiOne jest narzędzie o tej samej nazwie, które pozwala na monitorowanie Internetu i mediów społecznościowych - w szybki sposób sprawdza opinie internautów na temat danego produktu, marki lub firmy w sieci.

Teraz firma przeprowadziła analizę popularności streamingu i VOD wśród Internautów w 2021 roku. Jak wiemy, w Polsce obniża się oglądalność tradycyjnej telewizji - w 2021 roku Polacy spędzili na jej oglądaniu nieznacznie ponad 4 godziny na dobę. To najniższy wynik od 2012 roku, a tendencja spadkowa dotyczy, jak się okazuje, wszystkich grup wiekowych.

REKLAMA

Netflix hitem w Polsce. To ten serwis jest najpopularniejszy w naszym kraju

Wiąże się to, rzecz jasna, z gwałtownym wzrostem oglądalności platform streamingowych - jest to skok o 266 proc. w ciągu ostatnich trzech lat. Najpopularniejszym serwisem streamingowym w Polsce był Netflix (13 mln użytkowników), później VOD Wp.pl (4,6 mln) i Player.pl (4,1 mln). A jak to wygląda pod względem popularności w sieci?

Zaawansowana technologia sztucznej inteligencji SentiOne przeanalizowała cały 2021 rok w związku z platformami streamingowymi, pobierającymi opłaty abonamentowe, jak i serwisami VOD, gdzie płaci się za dostęp do poszczególnych tytułów.

Zero zdziwienia: najpopularniejszy okazał się Netflix, omawiany w kontekście "Wiedźmina".

1,3 mln wzmianek osiągnęły zasięg na poziomie 4,6 mld wyświetleń (najwięcej z nich odnotowano w styczniu, a gwałtowny wzrost miał miejsce w sierpniu, gdy zmieniły się ceny części pakietów abonamentowych). Całościowo w kontekście serwisu najczęściej mówiło się o "Wiedźminie" - zasięg 281 mln wyświetleń znacząco przebił zasięgi największego światowego hitu Netfliksa, "Squid Game" (91 mln).

vod streaming ranking najpopularniejsze netflix hbo go amazon prime video class="wp-image-1879444"
Analiza SentiOne: ranking serwisów streamingowych i VOD

W przypadku HBO GO nie można mówić o tak spektakularnych liczbach. Był on wymieniany przez Internautów 152,5 tys. razy, a wzmianki osiągnęły zasięg 353 mln wyświetleń. Najwięcej wypowiedzi odnotowano w marcu, a w kontekście serwisu najczęściej wspominano "Mare z Easttown" i "Euforię" (12 i 9 mln wyświetleń).

Trzecie miejsce to Amazon Prime Video - 77,6 tys. wzmianek i 90 mln wyświetleń zasięgu (największa liczba wypowiedzi padła w październiku). Co ciekawe, o ile wypowiedzi dotyczące Netfliksa i HBO GO rozkładają się mniej więcej równo pomiędzy mężczyzn i kobiety, tak zaledwie 13 proc. wpisów związanych z Amazonem pochodzi od kobiet. Nie ma w tym nic dziwnego - to właśnie Amazon wprowadził na rynku polskim świetną ofertę - Amazon Prime. W ramach niej za 49 zł rocznie (+ bezpłatny miesiąc dla wszystkich!) możemy bez ograniczeń oglądać produkcje serwisu Prime Video.

Sporym zainteresowaniem cieszy się Disney+, choć nie jest jeszcze w Polsce dostępny (internauci korzystają z VPN lub torrentów). Wspomniano o nim blisko 72 tys. razy, a wypowiedzi osiągnęły 219 mln wyświetleń zasięgu - czyli więcej, niż w przypadku Amazona. Dużo rozmawiano o produkcjach z uniwersów Marvela i "Star Wars", hashtagowano #chcemydisneypluswpolsce i #releasedisneyplusinpoland. W marcu odnotowano wzrost zasięgu o ponad 1700 procent.

Ranking serwisów streamingowych i VOD: Disney+

Podobnie jak o Amazonie, tak i o Apple TV+ rozmawiają głównie mężczyźni (kobiety stanowią tylko 19 proc. autorów wszystkich wzmianek). Serwis wspomniano 63,3 tys. razy, a jego zasięg wyniósł 239 mln wyświetleń. Mówiono głównie o serialach takich jak "Ted Lasso", "Fundacja" czy "For All Mankind".

Telewizja internetowa Polsat Box oraz Polsat Box Go odnotowały 100,1 tys wzmianek z 103 mln wyświetleń zasięgu - dyskusje często dotyczyły, jak można się domyślać, Ligi Mistrzów. Z kolei w sierpniu na rodzimy rymek wkroczyła platforma Viaplay - mimo krótkiego okresu działania odnotowała w polskim Internecie blisko 30 tys. wzmianek z 27 mln wyświetleń. Autorami 80 proc. wypowiedzi są mężczyźni, a więkzość pojawiajacych się w kontekście słów była związana ze sportem.

Player.pl to nieco ponad 35 tys. wzmianek i 23 mln wyświetleń zasięgu. Blisko 14,5 tys. wzmianek, a więc ponad połowa, pochodzi z lutego. Na jego temat najwięcej rozmów toczyło się na Facebooku, z którego pochodzi 71 proc. wzmianek. Tymczasem VOD.pl odnotował 25,5 tys. wypowiedzi, które zyskały zasięg na poziomie 161 mln wyświetleń. Szczyt popularności serwisu wśród Internautów przypada na okres od stycznia do marca 2021 roku.

Niedużo mówiono o CDA Premium (7,3 tys. wzmianek i 5 mln wyświetleń) - tu aż 36 proc. wypowiedzi pochodzi z… forów internetowych. Rakuten TV to blisko 6 tys. wzmianek i 10 mln wyświetleń zasięgu (44 proc. to portale internetowe).

REKLAMA

Wśród polskich internautów bardzo popularny jest również serwis VOD TVP.

Nic dziwnego - wiele ciekawych treści w tym całkiem obszernym katalogu jest dostępnych bezpłatnie. Portal był wymieniany blisko 75 tys. razy, a wzmianki o nim osiągnęły 153 mln wyświetleń zasięgu. Najwięcej wzmianek serwis odnotował w lutym. Bardzo popularnym hasztagiem używanym w kontekście tego serwisu jest "kultura".

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA