REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

"The Walking Dead": komiksy, książki, gry i spin-offy, jeśli masz niedosyt żywych trupów po finale

Finał serialu "The Walking Dead" już za nami, ale to wcale nie oznacza końca tego uniwersum. Przygotowaliśmy listę wszystkich książek, komiksów, serialowych spin-offów i gier o "Żywych trupach" stworzonych przez Roberta Kirkmana.

27.11.2022
8:04
the-walking-dead-ksiazki-komiksy-spin-offy-gry-lista-zywe-trupy
REKLAMA
REKLAMA

"The Walking Dead" po 12 latach od emisji pierwszego odcinka znika z anteny wraz z końcówką 11. sezonu. Ostatni odcinek zatytułowany "Rest in Peace", co jest nawiązaniem do ostatniej historii opowiedzianej w komiksach Roberta Kirkmana, domknął wiele wątków i zostawił ogromne uczucie niedosytu.

Serial stacji AMC bazuje na komiksach Roberta Kirkmana. Seria o nazwie "The Walking Dead" wychodziła w latach 2003-2019 i składają się na nią aż 193 zeszyty podzielone na 32 tomy. Oprócz tego fajnymi dodatkami są czteroczęściowy komiks "Here's Negan" oraz wyjątkowy one-shot zatytułowany "Negan Lives", który zarówno domyka historię, jak i rzuca nieco światła na komiksową wersję jednego z najgorszych łotrów, na jakich trafili bohaterowie.

negan lives komiks the walking dead recenzja robert kirkman class="wp-image-423799"
"Negan Lives" od Roberta Kirkmana to zeszyt wyjątkowy z kilku powodów

Do tego wydano kilka zeszytów specjalnych, w tym poświęconych takim postaciom jak Michonne, Gubernator, Tyreese i Morgan oraz miniserię "The Walking Dead: The Alien" opowiadającą o walce niejakiego Jeffreya Grimesa z zombie w Hiszpanii. Do tego dochodzi niekanoniczna seria "Rick Grimes 2000" o głównym bohaterze, który po otrzymaniu ciosu w głowę budzi się w świecie, w którym Ziemię atakują kosmici (co jest nawiązaniem do pierwotnego zamysłu Roberta Kirkmana).

Wśród wydanych dotychczas komiksów dostępne są też one-shot "Clementine Lives!" i seria "The Walking Dead: Clementine" o dalszych losach bohaterki gry studia Telltale na podstawie komiksu Roberta Kirkmana. Oprócz tego fani komiksów mogą teraz być ponownie na bieżąco z żywymi trupami za sprawą serii "The Walking Dead Deluxe" (ta sama historia, co lata temu, tylko wydana w kolorze). Cyfrowe kopie komiksów w języku angielskim można kupić na platformie Comixology.

Warto dodać, że w Polsce pojawiła się również adaptacja komiksu w formie słuchowiska, które wyprodukowało w latach 2013-2015 studio dźwiękowe Sound Tropez. "Żywe trupy" w wersji audio bazowały na pierwszych ośmiu tomach komiksu, a w bohaterów wcielili się tacy aktorzy jak Jacek Rozenek (Rick Grimes), Anna Dereszowska (Lori Grimes) i Maria Seweryn (Carol).

"Żywe Trupy" to słuchowisko od studia Sound Troper

"The Walking Dead" - książki

Uniwersum żywych trupów było rozwijane nie tylko w komiksach, ale również i w książkach. W księgarniach - zarówno tych analogowych, jak i cyfrowych - można znaleźć wiele pozycji z tego uniwersum pisanych z początku przez dwóch autorów, czyli Roberta Kirkmana i Jaya Bonansingę poświęconych postaci Gubernatora:

  • "The Walking Dead: Rise of the Governor" / "Narodziny Gubernatora";
  • "The Walking Dead: The Road to Woodbury" / "Droga do Woodbury";
  • "The Walking Dead: The Fall of the Governor Part One" / "Upadek Gubernatora. Część pierwsza"'
  • "The Walking Dead: The Fall of the Governor Part Two" / "Upadek Gubernatora. Część druga".

Oprócz tego w sprzedaży są krótkie opowiadanie "A Walking Dead Short: Just Another Day at the Office" napisane również przez obu wspomnianych wyżej autorów oraz "The Walking Dead: Typhoon" autorstwa Wesleya Chu. Do tego dochodzi kilka inny książek o Gubernatorze, za które odpowiada Jay Bonansinga. Są nimi:

  • "Robert Kirkman's The Walking Dead: Descent" / "Zejście";
  • "Robert Kirkman's The Walking Dead: Invasion";
  • "Robert Kirkman's The Walking Dead: Search and Destroy";
  • "Robert Kirkman's The Walking Dead: Return to Woodbury";

Niestety w Polsce wydano jedynie pierwsze pięć tomów serii o Gubernatorze. Pozostałe można kupić w np. Kindle Store w wersji anglojęzycznej. Dostępne są zarówno e-booki, jak i wersje papierowe.

"The Walking Dead" - serialowe spin-offy

Fani serialu "The Walking Dead" nie zostali zostawieni po finale całkowicie na lodzie i głodzie, jeśli chodzi o produkcje aktorskie. W telewizji i w serwisach streamingowych można oglądać już trzy spin-offy, którymi są:

Oprócz tego możemy liczyć na kolejne spin-offy, z których aż trzy już zapowiedziano. Już w przyszłym roku wyemitowane zostaną pierwsze epizody "The Walking Dead: Dead City", w którym Negan i Maggie połączą siły w Nowym Jorku.

Oprócz tego swój serial dostanie jeden z bohaterów pierwszego sezonu, który nie miał swojego pierwowzoru na kartach komiksów. "The Walking Dead: Daryl Dixon" zabierze uwielbianego przez fanów Normana Reedusa aż do Francji.

Trzecia z zapowiedzianych produkcji o tytule "The Walking Dead: Rick & Michonne" pokaże nam dalsze losy głównego bohatera oraz jego ukochanej. Z początku miała być filmem, ale w toku prac AMC zmieniło koncepcję.

"The Walking Dead" - gry

Do uniwersum "The Walking Dead" mogą zajrzeć również fani gier wideo. Pośród licznych tytułów, w których można spotkać bohaterów znanych z telewizji oraz kart komiksów, warto wspomnieć o serii "The Walking Dead" od Telltale Games. Składa się na nią kilka mniej lub bardziej powiązanych ze sobą gier przygodowych z akcją osadzoną w komiksowym uniwersum "The Walking Dead". Produkcje wydawano w odcinkach, a kolejne odsłony nazywane były sezonami.

REKLAMA

Oprócz tego w sprzedaży są też "The Walking Dead: Survival Instinct" z Darylem i Merlem na okładce, "Overkill's The Walking Dead" i "The Walking Dead: Saints & Sinners" dostępne wyłącznie na goglach VR. Na urządzeniach mobilnych wydano z kolei takie tytuły jak "The Walking Dead: Survivors", "The Walking Dead: Road to Survival", "The Walking Dead: No Man's Land" oraz podobne do "Pokemon GO" geolokalizacyjne "The Walking Dead: Our World".

Do tego dochodzi jeszcze gra planszowa z figurkami, czyli "The Walking Dead: All Out War". Stworzyło ją Mantic Games, a środki na realizację projektu zbierano na platformie Kickstarter.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA