REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Polska Fundacja Narodowa zapłaciła ponad milion złotych za wizytę youtubera. A teraz przegrała w sądzie

W 2018 roku - z okazji stulecia niepodległości - wystartowała akcja "100x100", w ramach której do Polski miało przyjechać stu przedstawicieli sportu, sztuki, biznesu czy mediów. Ostatecznie wpadło jedynie dziewięć osób, a szczegóły projektu zniknęły z serwisu PFN. Nie dowiedzieliśmy się, ile dokładnie zapłacono za wizyty w jego ramach, informacje dotyczące poniesionych kosztów wydawały się dość niepokojące. Po pięciu latach wyszło na jaw, że wizyta zagranicznego youtubera w Warszawie kosztowała prawie 1,2 mln złotych.

23.03.2023
15:39
casey neistat polska fundacja narodowa youtuber
REKLAMA

Ze sprawozdania finansowego Polskiej Fundacji Narodowej wynikało, że projekt "100x100" kosztował aż 12 mln 137 tys. 340 zł. Media donosiły, że gdyby gośćmi w Polsce było tylko znanych nam dotychczas dziewięć osób, wówczas należałoby przyjąć, że koszt organizacji jednej wizyty wyniósł ok. 1,3 mln zł. Okazuje się, że tak było w istocie.

Pod koniec 2018 roku do Warszawy przyjechał jeden z najpopularniejszych youtuberów na świecie, czyli śledzony przez ponad 12 mln osób Casey Neistat. Influencer wystąpił w Centrum Expo XXI, gdzie odpowiadał na pytania polskich fanów. Neistat nakręcił też trwający niecałe 9 minut film na swój kanał - pokazał na nim swoją podróż do Polski, spacer po Warszawie, jogging, obiad w Hali Koszyki i wspomniane spotkanie z fanami.

Pracujący w IT Kamil Świątek jeszcze w grudniu 2018 skierował do PFN zapytanie w ramach dostępu do publicznej informacji, ile wyniósł dokładny koszt wizyty youtubera w naszej stolicy. Fundacja nie chciała odpowiedzieć, a sprawa trafiła do sądu.

REKLAMA

Czytaj też:

PFN zmuszona do ujawnienia informacji. Youtuber za 1,2 mln zł

Wreszcie Polska Fundacja Narodowa, przegrawszy dwa procesy sądowe, została zmuszona do ujawnienia wspomnianych informacji. Okazało się, że całkowity koszt wizyty Neistata w Polsce wyniósł ponad 1,1 miliona złotych.

Po 1567 dniach, 2 procesach sądowych, które PFN przegrała w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, dostałem odpowiedź na mój wniosek. (...) A tu mamy to, co za tę dużą bańkę powstało. I jak dobrze pamiętam, było chyba jeszcze jedno zdjęcie na insta, ale już go nie ma

- napisał na Twitterze Świątek.
REKLAMA

W ramach "100x100" w Polsce gościli też m.in. były fiński kierowca Formuły 1 Mika Hakkinen, bokser David Haye oraz inżynier i współzałożyciel Apple - Steve Wozniak. Wygląda na to, że za wizytę każdego z nich zapłacono w okolicach 1,3 mln zł.

"Mam nadzieję, że wycieknie, ile Casey za to skasował. Piszę nie dlatego, bo mi żal, tylko opinia publiczna zobaczy, ile takie wizerunkowe zagrywki kosztują za granicą" - mówił Karol Paciorek.

Casey Neistat - Poland
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA