REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Sir David Attenborough podarował 7-letniemu księciu ząb megalodona. Malta żąda zwrotu nowej „zabawki”

Sir David Attenborough kilka dekad temu znalazł na Malcie ząb prehistorycznego rekina. Cenny artefakt postanowił ostatnio podarować 7-letniemu księciu brytyjskiemu. Teraz minister kultury Malty żąda zwrotu skamieliny.

28.09.2020
16:18
David Attenborough nasza planeta rekin megalodon ząb
REKLAMA
REKLAMA

Kilka dni temu o sir Davidzie Attenborough zrobiło się głośno, bo postanowił założyć konto na Instagramie. Nie kierowała nim jednak chęć zdobycia sławy influencera. Pragnął w ten sposób zwrócić uwagę internautów na problemy, z jakimi boryka się nasza planeta. Dzięki własnej charyzmie i podejściu do mediów społecznościowych w rekordowym czasie zyskał milion obserwujących. Cały świat czeka więc na jego kolejne posty, a tymczasem minister kultury Malty zażądał zwrotu pewnego artefaktu, który do soboty znajdował się w rękach biologa.

Sir David Attenborough miał szczęście znaleźć skamielinę pod postacią zęba prehistorycznego rekina zwanego megalodonem w czasie swoich wakacji na Malcie w latach 60. ubiegłego wieku.

W minioną sobotę biolog pokazywał swój najnowszy film „Życie na naszej planecie” brytyjskiej rodzinie królewskiej. Po projekcji zdecydował się ofiarować niecodzienną pamiątkę najstarszemu synowi księcia Williama i księżnej Kate – księciu George'owi.

Z punktu widzenia dziedzictwa naturalnego Malty był to bardzo cenny podarunek. Weźmy pod uwagę, że megalodony rządziły w ziemskich morzach niecałe trzy miliony lat temu. Jeśli wierzyć znalezionym tu i tam informacjom osiągały one długość nawet około 18 metrów długości, przez co są największymi, znanymi rybami drapieżnymi. O rekinach tych wiemy głównie z wniosków wyciągniętych właśnie z ich olbrzymich trójkątnych zębów.

Wszystko wskazuje więc na to, że 7-letni monarcha nie będzie miał okazji nacieszyć się prezentem.

Jak bowiem podaje Reuters o ząb prehistorycznego rekina upomniał się bowiem rząd Malty, żądając jego zwrotu. Według tamtejszego ministra kultury Jose Herreryego ząb powinien trafić lokalnego muzeum.

REKLAMA

Niektóre artefakty są istotne dla maltańskiego dziedzictwa naturalnego i znalazły się za granicą, przez co należy je odzyskać (...) Dużo uwagi poświęcamy naszym artefaktom historycznym i artystycznym. Jednakże nie zawsze ma to miejsce w przypadku naszej historii naturalnej. Chciałbym to zmienić - powiedział Herrery w rozmowie z „The Malta Times”.

Nie wiadomo w jaki sposób Herrery, zamierza odzyskać utraconą skamielinę, a ani sir David Attenborough, ani brytyjska rodzina królewska nie zabrali głosu w tej sprawie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA