REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Oddał oko, ale ma smoka. Wyjaśniamy, dlaczego ten potwór jest tak ważny w "Rodzie smoka"

Za nami 7. odcinek "Rodu smoka". Następca "Gry o tron" smoki ma w swoim tytule nie przez przypadek. W najnowszym epizodzie Aemond Targaryen stracił oko, aby zdobyć jedną z takich bestii. Jego dziadek przekonywał jednak, że to niewielka cena za Vhagar. Dlaczego ten potwór jest tak istotny?

05.10.2022
11:50
rod smoka smok oko vaghar
REKLAMA

W 7. odcinku "Rodu smoka" bestia imieniem Vhagar zyskała nowego jeźdźca. Aemond Targaryen stracił dla niej oko - jego dziadek przekonuje jednak, że to i tak niewielka cena. Trudno się nie zgodzić - w końcu Vhagar wyróżnia się na tle pozostałych smoków.

Uwaga, spoilery w tekście.

W najnowszym epizodzie serialu "Ród smoka" od HBO młody książę Aemond Targaryen związał się z bestią, którą dosiadała wcześniej żona jego wuja, Laena Velaryon. W potyczce z kuzynami i kuzynkami chłopiec stracił oko, ostatecznie stwierdził jednak, że było warto. Jego słowa w rozmowie z królową Alicent potwierdził Otto Hightower - jego zdaniem to i tak mała cena za tak potężnego sojusznika. Ma rację: w nadchodzącej wojnie, którą przeczuwa już chyba każdy, Vhagar okaże się nie lada atutem. Bo choć Czarni (księżniczka Rhaenyra i jej zwolennicy) również dysponują bestiami, nowy nabytek Aemonda dał Zielonym pewną przewagę.

REKLAMA

Ród smoka: czy Vhagar jest warta oka?

Vhagar

Vhagar była jednym ze smoków Aegona I Targaryena, zwanego Aegonem Zdobywcą. W czasie Podboju latała na niej siostra pierwszego władcy Siedmiu Królestw - Visenya. Według materiału źródłowego jest to największa smoczyca dynastii Targaryenów i jednocześnie stwór niewiele mniejszy od samego Baleriona. Również w adaptacji brązowa bestia jest najstarszą i największą z żyjących.

W wojnie, w której poza regularnym wojskiem w walkę angażują się również monstra, bycie w sojuszu z najpotężniejszym z nich może okazać się bezcenne. W starciu z nieraz pięciokrotnie większą od siebie smoczycą, która przeżyła już setkę bitew, młodsze stwory mają nikłe szanse. Martin podkreślał w swojej książce, że żaden z żyjących nie mógł równać się z nią gwałtownością - w starciach cztery na sześć mniejsza grupa gadów mogła bez większych trudności wygrać, jeśli miała po swojej stronie ostatniego z wielkich smoków. To dlatego Otto dał do zrozumienia Alicent, że cały incydent z udziałem Aemonda należy tymczasowo odpuścić i przemilczeć. Doskonale rozumie, że dzięki chłopcu weszli w posiadanie niezwykle potężnej broni.

Vhagar wykluła się na Smoczej Skale podczas Stulecia Krwi - to imię nadano jej na cześć valyriańskiego boga. Jej ogień potrafi stopić zbroję rycerza i ugotować zamknięte wewnątrz ciało. W przyszłości czaszka Vhagar będzie zdobić Wielką Salę Czerwonej Twierdzi - z "Gry o tron" wiemy, że znajdowała się tam przed Rebelią Roberta.

REKLAMA
Ród smoka

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA