REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy

"Jurrasic Park" i "Jurrasic World": gdzie obejrzeć i w jakiej kolejności?

Cykl filmów "Jurrasic Park", który w 1993 roku zapoczątkował Steven Spielberg, był jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych serii w latach 90. Dwie dekady później widzowie mogli ponownie zatopić się w świat Parku Jurajskiego i przez kilka lat oglądać nowe odsłony kultowej franczyzy, nie tylko w formie filmów pełnometrażowych, ale i serialu oraz dwóch krótkometrażówek. Podpowiadamy, w jakiej kolejności oglądać tytuły z uniwersum Parku Jurajskiego, aby na pewno niczego nie przegapić.

16.06.2023
4:33
"Jurrasic Park" i "Jurrasic World": gdzie obejrzeć i w jakiej kolejności?
REKLAMA

Świat "Jurrasic Park" zaowocował aż dziewięcioma produkcjami, począwszy od 1993 roku, kiedy to zadebiutowała pierwsza część "Parku Jurajskiego" w reżyserii Stevena Spielberga. Do sukcesu thrillera genialnego reżysera przyczyniły się nowatorskie animacje komputerowe, które na kinowych ekranach ożywiły zmiecione sto milionów lat temu z powierzchni ziemi dinozaury. Mimo znaczącej poprawy i ulepszeń na płaszczyźnie efektów specjalnych, do początkowych filmów z serii "Park Jurajski" wraca się z niemałym sentymentem.

REKLAMA

Podczas gdy pierwsze dwie części "Jurrasic Park" powstawały pod czujnym okiem Spielberga, ostatni film - "Park Jurajski III" - wyreżyserował Joe Johnston, odpowiedzialny m.in. za produkcję "Jumanji" i od tej pory widzowie musieli czekać aż 14 lat, by zobaczyć kolejną odsłonę kultowej serii. W 2015 roku zadebiutował bowiem film "Jurrasic World", który zapoczątkował kolejne części popularnej franczyzy. Od tego momentu powstały bowiem cztery filmy i serial. W jakiej kolejności oglądać tytuły z serii "Park Jurajski", żeby niczego nie przegapić?

"Jurrasic Park" i "Jurrasic World": w jakiej kolejności oglądać filmy?

W uniwersum "Parku Jurajskiego" znajdują nie tylko filmy pełnometrażowe, ale również dwie krótkometrażowe produkcje oraz serial. W jakiej kolejności zatem najlepiej oglądać tytuły z serii "Jurrasic Park" i "Jurrasic World"? Nie jest to skomplikowane - w dużej mierze należy podążać po prostu za datami premier poszczególnych filmów pełnometrażowych, choć jeśli do listy dołączy się również dwie krótkometrażówki i serial, kolejność może nieco ulec zmianie, a prezentuje się ona następująco:

 1. "Park Jurajski" (1993)
 2. "Zaginiony Świat: Jurrasic Park" (1997)
 3. "Park Jurajski III" (2001)
 4. "Jurrasic World" (2015)
 5. "Park Jurajski: Obóz kredowy" (serial, 2020-2022)
 6. "Jurrasic World: Upadłe królestwo" (2018)
 7. "Battle at Big Rock" (film krótkometrażowy, 2019)
 8. "Jurassic World Dominion: The Prologue" (film krótkometrażowy, 2021)
 9. "Jurassic World Dominion" (2022)

Gdzie obejrzeć filmy z uniwersum "Jurrasic Park"?

Niemal wszystkie części z serii "Jurrasic Park" i "Jurrasic World" dostępne są w ramach wypożyczenia lub abonamentu w następujących serwisach VOD:

Filmu "Jurrasic World: Upadłe królestwo" (2018) będzie emitowany także na antenie telewizji TVN.

Już jutro film "Jurrasic World: Upadłe królestwo" będzie można obejrzeć w telewizji. Produkcja wyemitowana zostanie bowiem na antenie telewizji TVN już jutro 16 czerwca o godzinie 20:00 oraz w niedzielę o godzinie 16:25.

REKLAMA
Zwiastun filmu "Jurrasic World: Upadłe królestwo" (2018)

Zdjęcie główne: kadr ze zwiastunu "Jurrasic World: Upadłe królestwo" (2018)

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA