REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Intrygi, zdrady, wielkie miłości, zwroty akcji. Najpopularniejsze telewizyjne seriale tureckie, które pokochali Polacy

Tureckie seriale obecnie wiodą prym, jeśli chodzi o produkcje, które gromadzą Polaków przed telewizorami. Egzotyka, wyraziste postaci, bohaterowie i bohaterki wplątani w siatkę intryg, bolesne zdrady i miłość, która przezwycięża wszystko – to sprawiło, że w Polsce produkcje znad Bosforu zyskały ogromną popularność i nadal są oglądane z zapartym tchem. Jakie są te najpopularniejsze?

06.08.2023
10:00
najpopularniejsze tureckie seriale telewizyjne
REKLAMA

Wielki boom na tureckie seriale zaczął się jesienią 2014 roku. Właśnie wtedy na pierwszym programie TVP został wyemitowany pierwszy odcinek dramatu historycznego "Wspaniałe stulecie". Co zachwyciło Polaków w pierwszej tego typu produkcji? Przede wszystkim piękne stroje, intryga, idealne kobiety i przystojni mężczyźni. Trzeba jednak przyznać, że produkcje te nie niosą za sobą skomplikowanej fabuły – coś jest albo czarne, albo białe. Albo kocha, albo nie kocha.

REKLAMA

Wystarczył jeden telefon do babci, żeby dowiedzieć się, które tureckie seriale są teraz na topie. Kiedyś było "Wspaniałe stulecie", "Elif" czy "Grzech Fatmagul", ale wraz z zakończeniem emisji, zostały odłożone do lamusa. Oprócz "Elif", bo ona znalazła się w czołówce ulubionych seriali i nadal jest przez babcię wspominana jako "coś wspaniałego". Stare produkcje szybko ustąpiły miejsca nowym – teraz to "Przysięga" i "Zakazany owoc" wiodą prym. I mimo że, jak zostało podkreślone przez moją babcię, czasem twórcy zbyt przeciągają seriale, przez co wleką się one jak ślimaki, to jednak podejrzewam, że i tak usiądzie o konkretnej godzinie przed telewizorem, aby śledzić losy bohaterów i kibicować oczywiście tym dobrym.

Wyróżniliśmy zatem najpopularniejsze tureckie seriale, które pojawiły się zarówno w telewizji, jak i w serwisie VOD TVP, na których telewizyjną emisję nie trzeba czekać.

Najpopularniejsze telewizyjne seriale tureckie: 10. "W szklanej klatce"

Serial emitowany na VOD TVP opowiada historię Nalan – pięknej, młodej kobiety. Nalan, obdarzona wyjątkowym ciepłem i urokiem, potrafi bez wysiłku wszystkich oczarować i zdobyć miłość od pierwszego wejrzenia. Uzdolniona jedynaczka z sukcesem ukończyła także najlepsze szkoły, a teraz kobieta przygotowuje się do ślubu z Sedat Koroglu – jednym z najbogatszych ludzi w kraju.

Serial "W szklanej klatce" dostępny na VOD TVP.

Zwiastun serialu "W szklanej klatce"

9. Labirynt wspomnień

Po wielu latach od wypadku, po którym młody, ubogi rybak Efe stracił pamięć, wychodzi na jaw, że mężczyzna pochodzi jednak z zamożnej rodziny. Co więcej – ma brata bliźniaka, który podczas ich spotkania zostaje zamordowany przez bezwzględnych biznesmenów. W akcie zemsty, skromny Efe zajmuje jego miejsce, by odnaleźć zabójcę i pomścić brata.

Serial "Labirynt wspomnień" dostępny na VOD TVP.

Zwiastun serialu "Labirynt wspomnień"

8. Promyk nadziei

Przejmująca historia skupia się na rodzinie, która musiała zostać rozdzielona. Gdy Omer niesłusznie skazany za kradzież trafił do więzienia, jego żona Ipek, przejęta losem męża, przedwcześnie urodziła dziewczynkę. Noworodek został jednak odebrany matce przez kuzyna Omera – Halila i jego żonę Neslihan, którzy stali też za wtrąceniem Omera do więzienia. Chciwe małżeństwo, chcąc skrzywdzić dziecko, oddali ją Kadirowi, który miał zabić dziewczynkę. Mężczyzna jednak nie potrafił jej skrzywdzić, dlatego wraz z żoną wychował ją jak własną córkę. Ich sielankę może pokrzyżować tylko Omer, który jedenaście lat później wychodzi z więzienia, by zemścić się na tych, którzy wyrządzili mu krzywdę.

Serial "Promyk nadziei" dostępny na VOD TVP.

Zwiastun serialu "Promyk nadziei"

7. Ezel

Serial z mocnymi wątkami sensacyjnymi opowiada o brutalnych i dzikich ludziach, którzy po trupach dojdą do celu, a Omer jest jednym z nich. Mężczyzna pragnie porzucić służbę wojskową i ożenić się z ukochaną Eysan. Nieoczekiwanie Omer zostaje wrobiony w przestępstwo i trafia do więzienia, gdzie poznaje kogoś, kto odmieni jego życie. Nowy przyjaciel Omera pozoruje jego śmierć, pozwalając narodzić się sprytnemu i zdeterminowanemu Ezelowi, który nie spocznie, dopóki nie dowie się, kto i dlaczego go zdradził.

Serial "Ezel" dostępny na VOD TVP.

Zwiastun serialu "Ezel"

6. Więzień miłości

Popularny serial obyczajowy, emitowany w telewizji, to historia rodzeństwa Ayse i Omera. Omer, dla którego jego ukochana siostra jest wszystkim, postanawia nigdy się nie ożenić. Jednak Ayse, niepoprawna romantyczka, pragnie, by Omer odnalazł miłość. Dlatego, gdy mężczyzna dowiaduje się, że jego siostrze zostało jedynie kilka miesięcy życia, decyduje się zawrzeć fikcyjny związek, by uszczęśliwić ją przed śmiercią. Kiedy zawiera umowę z Zehrą, która desperacko potrzebuje pieniędzy, sprawy zaczynają się komplikować.

Serial "Więzień miłości" dostępny na VOD TVP.

Zwiastun serialu "Więzień miłości"

5. Zranione ptaki

Przyrodni brat Meryem – Omer, został podrzucony lata temu jej ojcu – Durmusowi, gdy ta była jeszcze nastolatką. Mężczyzna został jednak aresztowany po tym, gdy wyszło na jaw, że chciał sprzedać dziecko. Meyrem i Omer mają tylko siebie i swoją bratersko-siostrzaną miłość, która pozwoli im pokonać wszelkie przeciwności świata. Meyrem, która ciężko pracuje na utrzymanie młodszego brata, nie ma pojęcia, że jest on synem bogatego przemysłowca, a chłopiec został uprowadzony wskutek walki o dominację i władzę w rodzinnym imperium. Czy dziewczyna odnajdzie biologiczną rodzinę Omera?

Serial "Zranione ptaki" dostępny na VOD TVP.

Zwiastun serialu "Zranione ptaki"

4. Zakazany owoc

Marzeniem Yildiz jest luksusowe życie u boku bogatego męża. Inaczej myśli Zeynep, która ciężką pracą chce dojść do sukcesu. Pewnego dnia Yildiz dostaje niecodzienną propozycję – Ender Argun, kobieta z wyższych sfer, która zatrudnia Yildiz w swoim domu, zleca jej zadanie, które polega na uwiedzeniu jej męża, by mieć dowód, że ten dopuścił się zdrady. Czy Yildiz ulegnie marzeniom o luksusie? Czy da się wciągnąć w tę ryzykowną, miłosną rozgrywkę?

Serial "Zakazany owoc" dostępny na VOD TVP.

3. Elif

Ten serial stał się hitem nie tylko w Turcji, ale również w Polsce. Opowiada historię Melek, która, będąc służąco w zamożnej rodzinie, zakochała się w synu swoich pracodawców – Kenanie. Ich miłość nie spotkała się jednak z aprobatą rodziców chłopaka, dlatego Melek prędko zostaje zwolniona. Nie informuje jednak ukochanego o tym, że jest z nim w ciąży. Po narodzinach Elif okazało się, że Kenan ożenił się już z inną kobietą. Jednak para ponownie spotyka się po wielu latach i rodzi się pytanie – jak potoczy się życie ich córki?

Serial "Elif" dostępny na VOD TVP.

Zwiastun serialu "Elif"

2. Przysięga

Na drugim miejscu znalazł się serial "Przysięga", który skupia się na losach Reyhan – dziewczyny pochodzącej ze wsi, której życiem gwałtownie wstrząsnęła śmierć matki. Hikmet, bogaty biznesmen, którego Reyhan traktuje jak wujka, nalega, by dziewczyna wyszła za Emira – jego syna, z czym nie zgadza się jego żona Cavidan. Reyhan z początku odmawia, jednak okazuje się, że przebiegły Hikmet skrywa sekret, który zmusza dziewczynę do ślubu.

Serial "Przysięga" dostępny na VOD TVP.

Zwiastun serialu "Przysięga"

1. Wspaniałe stulecie

Turecki serial, który jako pierwszy pojawił się w Polsce w 2014 roku i rozpoczął popularność tego typu produkcji w naszym kraju, to oczywiście Wspaniałe stulecie. Za historią sułtana Sulejmana Wspaniałego, który wraz z ukochaną Hurrem stał na czele Imperium Osmańskiego w czasach jego największego rozwkitu, stoją bogate, piękne stroje, egzotyka, wielkie miłości i intrygi, co pokochali Polacy i zdecydowali się dać szansę również innych tureckim produkcjom, które przyciągają przed telewizory.

REKLAMA

Serial "Wspaniałe stulecie" obecnie niedostępny na VOD.

Zwiastun serialu "Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kosem"
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA