REKLAMA

W "Milionerach" do wygrania 2 miliony, niestety innych krajach można zgarnąć o wiele więcej

Ruszyły castingi do "Milionerów", jednego z najpopularniejszych teleturniejów w Polsce, w którym od 1999 roku z przerwami stawką był okrągły milion. W tegorocznej edycji organizatorzy konkursu postanowili zmodyfikować wysokość nagrody i ogłosili, że w odcinkach specjalnych programu do zgarnięcia będzie nie milion, a 2 miliony złotych. Taka kwota na polskie realia to już coś. A jak główna wygrana wygląda w innych krajach?

W "Milionerach" do wygrania 2 miliony, niestety innych krajach można zgarnąć o wiele więcej
REKLAMA

"Czy to twoja ostateczna odpowiedź?" - padało z ust Huberta Urbańskiego, prowadzącego program "Milionerzy" od 1999 roku. Wtedy stawka była wysoka, ale i pytań było więcej - przez pierwsze 4 lata trwania teleturnieju, uczestnicy musieli odpowiedzieć aż na 15, przy czym kwota gwarantowana w wysokości 1 tys. złotych pojawiała się dopiero w pytaniu piątym, a 32 tys. - w dziesiątym. W latach 2008-2010 i od 2017 roku zarówno liczba pytań, jak i progi gwarantowanych stawek nieco się zmieniły. By wygrać milion, uczestnicy musieli odpowiedzieć na 12 pytań, przy czym po drugim i siódmym mieli już gwarancję wygranej w wysokości 1 tys. oraz 40 tys. złotych.

REKLAMA

Do tej pory okrągły milion udało się wygrać jedynie pięciu zawodnikom. Pierwsza wygrana padła w 2011 roku, a szczęśliwym zwycięzcą został Krzysztof Wójcik. W 2018 roku z czekiem na milion złotych ze studia wyszła Maria Romanek, a rok później - Katarzyna Kant-Wysocka. Czwartym laureatem "Milionerów" został Jacek Iwaszko, zgarniając główną nagrodę w 2021 roku, a ostatnim - Tomasz Orzechowski.

Uczestnicy teleturnieju od kolejnej edycji będą mieli szansę wzbogacić się jednak nieco bardziej niż poprzednicy - okazuje się bowiem, że w programie zajdą zmiany, które mają związek z główną wygraną, a stawka jest wysoka i wynosi 2 miliony złotych, przy czym, jak informuje TVN, wygrana może paść jedynie w odcinkach specjalnych programu:

W ośmiu odcinkach eliminacyjnych wyłonimy finalistów, którzy będą mieli niepowtarzalną szansę zagrać o 2 miliony złotych. Zgłoś się do programu Milionerzy i wygraj 2 miliony!

- czytamy na stronie TVN.

W polskich "Milionerach" główna wygrana to 2 miliony złotych. A ile mogą zgarnąć uczestnicy zagranicznych edycji?

Polska edycja "Milionerów" powstała na kanwie zagranicznego formatu, "Who Wants to Be a Millionaire?", który po raz pierwszy ukazał się Wielkiej Brytanii w 1998 roku. Od tego momentu teleturniej zaczął być emitowany w ponad 100 krajach na świecie, m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych i Indiach.

Okazuje się, że w brytyjskim formacie uczestnicy programu mogli wygrać niemal te same kwoty, co Polacy, tyle że w funtach. W latach 1998-2007 gwarantowane progi wynosiły kolejno 1 tys. i 32 tys. funtów, a między 2007 a 2014 rokiem - 1 tys. i 50 tys. funtów. Wszelkie zmiany w liczba pytań w Polsce pokrywały się z brytyjskim odpowiednikiem.

Dużo bardziej skomplikowanie prezentuje się to w USA, gdyż tam od 1999 roku zmieniały się zarówno progi gwarantowane, jak i liczba pytań. Pierwsza gwarantowana wygrana wynosiła 1 tys. lub 5 tys. dolarów, a kolejna - 32 tys., 25 tys. i 50 tys. dolarów, przy czym siedzący w fotelu uczestnicy musieli odpowiedzieć najpierw na 15, a od 2010 roku - na 14 pytań.

Największe zmiany zanotować można w indyjskim formacie "Milionerów" - o tyle, o ile kwoty wygranej pokrywały się w cyfrach zarówno w polskim, brytyjskim, jak i w amerykańskim formacie, to indyjski odpowiednik musiał nieco zmienić koncepcję. Ponieważ 1 milion rupii indyjskich to w przeliczeniu około 50 tys. złotych i niemal 10 tys. funtów, by choć w małym stopniu kwota indyjska pokryła się z zagraniczną kwotą, główną nagrodą jest 75 milionów rupii, czyli prawie 4 miliony złotych. Co oznacza niestety, że mimo zmian, w polskiej edycji "Milionerów" uczestnicy i tak zarobią najmniej, nawet jeśli uda im się dotrwać do finałowego pytania.

REKLAMA

Zdjęcie główne: kadr z odcinka "Milionerów"

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA