Jednym z bohaterów nowego filmu „Superman” jest uroczy biały czworonóg i nie jest to wymysł Jamesa Gunna. Krypto ma swój pierwowzór w komiksach DC! Skąd się w ogóle wziął pies Supermana? Pora prześledzić jego historię sięgającą lat 50. ubiegłego wieku.

„Superman” to nowy film Warner Bros. i pierwsza aktorska produkcja Jamesa Gunna w roli szefa DC Studios. Nowa opowieść o Człowieku ze Stali z Davidem Corenswetem w roli głównej dołącza tym samym jako drugi projekt, po animacji „Koszmarne komando”, do raczkującego DC Universe. W filmie pojawi się masa złoczyńców i bohaterów. Jednym z nich jest pies wabiący się Krypto.
Skąd się wziął Krypto w komiksach?
Jestem przekonany, że internauci tego czworonoga pokochają, ale pewnie mało kto wie, że Krypto jest starszy niż internet. Zwierzak debiutował w marcu 1955 r. w zeszycie „Adventure Comics” #210. Na karty komiksów trafił za sprawą scenarzysty Otto Bindera i artysty Curta Swana, którzy wykoncypowali, że był on towarzyszem Clarka Kenta, gdy jeszcze nosił imię Kal-El i mieszkał na planecie Krypton.
Okazało się, że biologiczny ojciec Supermana, czyli Jor-El, który planował wysłać swojego syna na Ziemię, zanim Krypton spotka nadchodząca zagłada, postanowił przetestować projekt swojej rakiety. W tym celu stworzył prototyp, w którym umieścił czworonoga, ale pojazd zboczył z kursu po natrafieniu na meteory. Z tego powodu Krypto znalazł się na naszej planecie dekadę po Kal-Elu.
Krypto po dotarciu na Ziemię odnalazł nastoletniego Clarka Kenta, gdy ten był jeszcze Superboyem. Pies, który na Kryptonie był zwykłym zwierzakiem, zyskał supermoce dzięki Słońcu i mniejszej grawitacji, podobnie jak przyszły Człowiek ze Stali. Jego zdolności to zdolność latania, super siła, super słuch, super wzrok (w tym rentgenowski i cieplny) oraz wyostrzone zmysły (węchu i słuch).
A co się działo z Krypto w latach 1986-2001?
Należący do Supermana pies szybko stał się ulubieńcem czytelników i zaczął powracać w komiksach o przygodach Człowieka ze Stali, a scenarzyści zaczęli opisywać również jego własne przygody. Ma białe umaszczenie, a z czasem zaczął nosić miniaturową pelerynę, przypominającą tę należącą do Clarka Kenta, jak i obrożę z charakterystycznym symbolem przypominającym ziemską literę „S”.
Psiak zadebiutował w ramach Srebrnej Ery komiksów, ale po wydarzeniach z crossovera „Crisis on Infinite Earths”, który był całkowitym rebootem komiksowego uniwersum DC, nie powrócił do nowego multiwersum wraz z innymi bohaterami. Przywitaliśmy go ponownie dopiero w 2001 r. w zeszycie „Action Comics” #776, aczkolwiek w tej interpretacji był wytworem Brainiaca.
Zwierzak pojawił się również w nowszych komiksach po kolejnych hard- i soft-rebootach komiksowego uniwersum DC, w tych z serii „New 52” z 2011 r. oraz „DC Rebirth” z 2016 r. Ponownie stał się towarzyszem Supermana oraz integralną częścią rodziny Clarka Kenta, często pojawiając się również u boku Supergirl (Kara Danvers) oraz Superboyów (Connora Kenta i Jonathana Kenta).
Czytaj inne nasze teksty poświęcone komiksom DC:
Superzwierzęta innych bohaterów DC
Krypto nie jest jedynym czworonogów powiązanym z superbohaterami DC. Na przestrzeni lat pojawiła się cała masa innych zwierzaków, nie tylko z czterema kończynami, towarzyszących uwielbianym przez czytelników herosom, a pies Supermana stał się nawet liderem formacji o nazwie Legion of Super-Pets. A jakie inne superzwierzaki pojawiły się na kartach komiksów? Były to chociażby:
- Ace the Bat-Hound - owczarek niemiecki Batmana, noszący maskę i pomagający w walce z przestępczością („Batman” #92, 1955 r.);
- Beppo the Super-Monkey - kryptońska małpa, która uciekła z laboratorium Jor-Ela i dotarła na Ziemię (debiut: „Superboy” #76, 1959 r);
- Streaky the Supercat - kot Supergirl, który zyskał moce po kontakcie z kryptonitem X (debiut: „Action Comics” #261, 1960 r.);
- Comet the Super-Horse - koń Supergirl, pierwotnie centaur, obdarzony mocami dzięki magicznemu zaklęciu (debiut: „Adventure Comics” #293, 1962 r.)
Krypto na ekranie - od telewizyjnych kreskówek po kinowe filmy
Chociaż pies Supermana zadebiutował w komiksach, to na przestrzeni dekad mieliśmy okazję oglądać go wielokrotnie również na ekranie. Po raz pierwszy pojawił się w telewizji dzięki animacji „The New Adventures of Superman” z 1966 r., gdzie towarzyszył Superboyowi. Później widzieliśmy go jako szczeniaka na Kryptonie w „Superman: The Animated Series” z 1996 r.
Po pięciu dekadach od komiksowego debiutu zwierzak doczekał się również poświęconego głównie jemu serialu animowanego, którym był „Krypto the Superdog” z 2005 r. Produkcja kierowana do dzieci osadzona była fabularnie w Metropolis i dostała dwa sezony. Pojawił się również w „DC League of Super-Pets” z 2022 r., a głosu użyczył mu aktor Dwayne „The Rock” Johnson.
A co z produkcjami aktorskimi? Krypto widzieliśmy w „Smallville” z 2005 r., a w tej wersji historii Supermana był ziemskim psem, na którym eksperymentowali naukowcy z LuthorCorp. Zwierzaka widzieliśmy też w „Titans”, gdzie był golden retrieverem, na którym eksperymenty prowadziło Cadmus Laboratories. Psi towarzysz Clarka Kenta pojawił się też w finale „Superman & Lois”.
Krypto w „Superman” (2025)
Rola psa Supermana w nadchodzącym filmie wzbudza ogromne zainteresowanie fanów. James Gunn zapowiedział, że Krypto będzie czymś więcej niż tylko elementem komediowym. Jego niesforna natura wprowadza chaos do życia Supermana, ale jednocześnie pokaże jego bardziej ludzką, opiekuńczą stronę. Najpewniej pojawi się też w kolejnym filmie DC, „Supergirl: Woman of Tomorrow”.
Już w zwiastunie „Supermana” widzieliśmy zresztą rannego Clarka Kenta, który wzywał Krypto, by ten zabrał go do domu - do Fortecy Samotności. James Gunn zdradził przy tym, że inspiracją dla filmowej inkarnacji tej postaci był jego własny pies wabiący się Ozu, a relacja pomiędzy Kryptonianinem i jego pupilem będzie „skomplikowana”.
Przeczytajcie też koniecznie naszą recenzję nowego filmu DC: Przesuń się, Cavill, oto prawdziwy Człowiek ze Stali. Po seansie z kolei możesz dowiedzieć się, o co dokładnie chodzi w scenach po napisach w filmie „Superman” (2025).