REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy

Ci aktorzy mają najwięcej Oscarów na swoim koncie. Dwóch z nich zgarnęło po trzy statuetki

96. rozdanie Oscarów i wielkie emocje związane z kluczowymi kategoriami zbliżają się wielkimi krokami. Do najważniejszych bez wątpienia należą m.in. te dwie: najlepsza aktorka pierwszoplanowa oraz aktor. Pisaliśmy już o aktorkach, które na przestrzeni lat zdobyły najwięcej nagród - teraz przyszedł czas na mężczyzn. Kto zgarnął najwięcej Złotych Rycerzy?

07.03.2024
19:39
Aktorzy, którzy dostali najwięcej Oscarów
REKLAMA

W tym roku w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy nominowani są: Bradley Cooper za film "Maestro", Colman Domingo za "Rustin", Paul Giamatti za "Przesilenie zimowe", Cillian Murphy za "Oppenheimera" oraz Jeffrey Wright za "American Fiction". Kto zgarnie prestiżową statuetkę? Bradley Cooper choć trzykrotnie nominowany był w swojej karierze do Oscara, nie doczekał się żadnej statuetki. Czy tym razem uda mu się ją zdobyć? Przekonamy się, oglądając ceremonię z 10 na 11 marca tego roku.

REKLAMA

Więcej o Oscarach przeczytasz w Spider's Web:

Oscary: ci aktorzy dostali najwięcej statuetek

Kategoria "najlepszy aktor" funkcjonuje od 1929 r. To właśnie wtedy nagroda z tej działki przyznana została po raz pierwszy. Do tej pory najliczniej nagrodzonymi artystami są Daniel Day-Lewis oraz Jack Nicholson. Aktorzy otrzymali po 3 Oscary.

Daniel Day-Lewis zdobył nagrody za najlepsze role pierwszoplanowe w filmach: "Moja lewa stopa" w 1989 r., "Aż poleje się krew" w 2007 r. oraz "Lincoln" w 2012 r. Aktor łącznie nominowany był do nagrody sześć razy. W listopadzie 2012 r. okrzyknięto go "największym aktorem świata przez magazyn "Time". W czerwcu 2017 r. poinformował opinię publiczną o zakończeniu kariery aktorskiej.

Sam zainteresowany uchodził za perfekcjonistę w każdym calu. Tuż przed nagrywaniem scen przesłuchania Gerry'ego Conlona, złodziejaszka z Belfastu, który został skazany za udział w zamachu terrorystycznym w opartym na faktach filmie Jima Sheridana "W imię ojca", aktor spędził aż trzy doby w więziennej celi. Chciał w ten sposób poczuć to, co czują więźniowie. Z kolei tuż przed powstaniem filmu "Bokser", aktor przeszedł kilkumiesięczny trening bokserski. To jeszcze nie wszystko, bo przygotowując się do roli przywódcy grupy Amerykanów - Billa "Rzeźnika" Poole'a - postanowił nosić stroje z epoki, również poza planem.

Daniel Day-Lewis

Jack Nicholson również 3 razy zdobył Oscara. Dwa razy dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za role w filmach: "Lot nad kukułczym gniazdem" i "Lepiej być nie może" oraz dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie "Czułe słówka". Łącznie nominowany był aż 12 razy, co daje mu status najczęściej nominowanego aktora płci męskiej w historii Oscarów. Warto też dodać, że w 1994 r. został wyróżniony nagrodą American Film Institute za całokształt twórczości. Był jednym z najmłodszych aktorów wyróżnionych tą nagrodą.

Jack Nicholson

Dziewięcioro aktorów zdobyło Oscara dwa razy

Aż dziewięcioro aktorów zdobyło Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego dwukrotnie. Do tego grona należeli:

 • Spencer Tracy (1937, 1938)
 • Fredric March (1932, 1946)
 • Gary Cooper (1941, 1952)
 • Marlon Brando (1954, 1972)
 • Dustin Hoffman (1979, 1988)
 • Tom Hanks (1993, 1994)
 • Jack Nicholson (1975, 1997)
 • Sean Penn (2003, 2008)
 • Anthony Hopkins (1991, 2020).

Warto też dodać, że sześciu aktorów zdobyło dwa Oscary: dla najlepszego aktora pierwszoplanowego oraz drugoplanowego. W tym gronie znaleźli się:

REKLAMA
 • Jack Lemmon
 • Robert De Niro
 • Jack Nicholson
 • Gene Hackman
 • Kevin Spacey
 • Denzel Washington

Dodajmy, że jeśli chodzi o tegoroczną edycję, wśród faworytów bukmacherów wymieniani są szczególnie Cillian Murphy za "Oppenheimera" oraz Bradley Cooper za "Maestro".

"Oppenheimera" obejrzycie klikając tutaj.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA