REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy

Poznaliśmy 10 oscarowych shortlist. "Chłopów" nie ma, ale polskich akcentów nie brakuje

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła shortlisty w 10 kategoriach. Wśród wymienionych tytułów nie ma "Chłopów", którzy walczyli m.in. o nominację do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Nie zabrakło jednak innych polskich akcentów.

22.12.2023
8:45
chłopi oscary 2024 nominacje
REKLAMA

W 2024 roku nasz kandydat do Oscara nie powalczy co prawda o statuetkę dla najlepszego filmu międzynarodowego, ale nawet bez "Chłopów" mamy komu kibicować. Na shortliście w tej kategorii znalazła się bowiem polska koprodukcja reprezentująca Wielką Brytanię - "Strefa interesów". Za zdjęcia odpowiada w niej dwukrotnie nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Łukasz Żal ("Ida", "Zimna wojna").

Jeśli zaś chodzi o samych "Chłopów", niedawno amerykański dystrybutor filmu informował, że zgłosił produkcję we wszystkich możliwych kategorii (najważniejsze z nich to najlepszy film animowany, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza muzyka, najlepsza piosenka oryginalna, a nawet: najlepszy film). Polski tytuł odpadł więc z wyścigu również o parę innych Oscarów.

Więcej o "Chłopach" poczytasz na Spider's Web:

REKLAMA

Oscary 2024 - Polska wciąż z szansami na statuetki

Oczywiście, "Chłopi" wciąż mają szansę na jakieś nominacje do Oscarów, bo Amerykańska Akademia ogłosiła shortlisty tylko w kategoriach:

 • Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
 • Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny
 • Najlepszy film międzynarodowy
 • Najlepsza charakteryzacja i fryzury
 • Najlepsza muzyka
 • Najlepsza piosenka
 • Najlepszy krótkometrażowy film animowany
 • Najlepszy krótkometrażowy film aktorski
 • Najlepszy dźwięk
 • Najlepsze efekty specjalne
Chłopi - Oscary 2024

Na shortliście w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny znalazły się aż dwa polskie akcenty. Najmocniejszy z nich to rodzimy "Skąd dokąd" (ang. "In the Rearview"), który rozgrywa się na początku inwazji Rosji na Ukrainę. Śledzimy w nim losy uchodźców przemierzających vanem tysiące kilometrów w poszukiwaniu schronienia przed wojną.

REKLAMA

Na nominację do Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego ma również "Apolonia, Apolonia" - polsko-duńska koprodukcja. To portret polsko-francuskiej malarki, która wyprowadza się z Danii do Paryża, gdzie próbuje zaistnieć w świecie sztuki.

Członkowie Amerykańskiej Akademii będą głosować na oscarowe nominacje w dniach 11-16 stycznia 2024 roku. Nominacje poznamy natomiast 23 stycznia, a sama gala wręczenia statuetek odbędzie się 10 marca.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA