REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Paul Giamatti podbił serca widzów w "Przesileniu zimowym". To jego druga szansa na Oscara

"Przesilenie zimowe" to nominowany pięciu Oscarów obraz w reżyserii Alexandra Payne'a z rolą główną Paula Giamattiego. Jeśli aktor zdobyłby za tę kreację Złotego Rycerza, byłaby to pierwsza w jego karierze statuetka. ilość rozmaitych ról, które na swoim koncie ma charakterystyczny aktor, jest imponująca. Jedną szansę na Oscara miał. Teraz czas na drugą.

17.02.2024
16:45
Paul Giamatti Przesilenie zimowe
REKLAMA

Niebawem poznamy laureatów 96. rozdania Oscarów. Jeden z filmów nominowanych do najważniejszej nagrody filmowej to "Przesilenie zimowe". Obraz dostał nominację zarówno m.in. w kategorii najlepszy film, jak i najlepszy aktor dla Paula Giamattiego.

REKLAMA

Paul Giamatti. Aktor charakterystyczny, który podbił serca widzów

Amerykański aktor brawurowo wciela się w dość nielubianego nauczyciela, Paula. Postrzegany jest przez uczniów oraz kadrę nauczycielską jako osoba dość wkurzająca. Zarówno przed świętami, jak i po świętach Bożego Narodzenia nauczyciel ma za zadanie pilnować uczniów, którzy tak jak on, nigdzie nie wyjeżdżają. To dość niespodziewany dla Paula czas, w którym mężczyzna zaprzyjaźni się z jednym z uczniów - Angusem. Będzie to specyficzna przyjaźń, momentami nieco szorstka i trudna, ale też wzruszająca i bardzo ciepła. Do nauczyciela i ucznia dołączy tez szkolna kucharka, Mary, której syn zginął niedawno w Wietnamie.

Więcej o Oscarach czytaj w Spider's Web:

Ta trójka stworzy świąteczną rodzinę, a komicznych perypetii podczas dwóch tygodni w nowej Anglii nie będzie końca. W filmie poza świetnym aktorstwem nie brakuje doskonałych dialogów oraz poczucia humoru. Paul Giamatti i partnerujący mu na ekranie Dominic Sessa świetnie się nawzajem uzupełniają, sprawiając, że oglądamy na ekranie duet idealny.

Giamatti w swojej karierze był oczywiście nagradzany, a na swoim koncie ma m.in. nagrodę Primetime Emmy i trzy Złote Globy oraz nominację do Oscara i Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Artysta przyszedł na świat 6 czerwca 1967 r. w Nowym Jorku. Jest absolwentem studiów aktorskich w Yale School of Drama. Po szkole występował w licznych produkcjach teatralnych. Paul Giamatti zadebiutował na Broadwayu rolą Ezry Chatera w sztuce Toma Stopparda "Arkadia" w 19995 r. W tym samym roku zagrał wielebnego Donalda "Streaky'ego" Bacona w sztuce Davida Hare'a "Racing Demon". Przełomową rolą Giamattiego była kreacja w "Częściach prywatnych" w 1997 r. która doprowadziła go do drugoplanowych ról w "Ślubie mojego najlepszego przyjaciela", "Szeregowcu Ryana" czy "Człowieku z księżyca".

Paul Giamatii

Duże uznanie przyniosły aktorowi role w takich filmach jak: "American Splendor", "Sideways", "Win Win" oraz "Private Life". W 2003 r. aktor zaczął zdobywać uznanie krytyków po roli głównej w filmie "American Splendor". Rok później zyskał ogromną popularność i sławę dzięki niezależnej komedii romantycznej "Bezdroża". Rola pogrążonego w depresji pisarza, spędzającego wakacje w winiarskiej krainie Santa Barbara przyniosła mu nominację do Złotego Globu i nagrodę Independent Spirit Awars. Został też uznany za najlepszego aktora pierwszoplanowego przez znaczących krytyków filmowych.

Na swoim koncie Giamatti ma też role w produkcjach, takich jak m.in. "Iluzjonista", "Idy marcowe" czy "Planeta małp". Z kolei na telewizyjnym ekranie aktor zagrał tytułową rolę w miniserialu HBO "John Adams". Produkcja przyniosła mu uznanie, ale również kilka nagród, w tym ważne Primetime Emmy oraz Złoty Glob. Aktor wystąpił też jako amerykański prokurator Chuck Rhoades w serialu Showtime "Billions". Paul zdobył też dominację do nagrody Emmy za role Bena Bernanke w filmie HBO "Zbyt wielcy, by zawieść" i Harolda Levinsona w serialu "Downton Abbey". Giamatti otrzymał drugi Złoty Glob dla najlepszego aktora w musicalu lub komedii za rolę w filmie "Barney's Version" z 2010 r. Associated Press chwaliła aktora, pisując go jako "perfekcyjny".

Przesilenie zimowe zwiastun
REKLAMA

Jedną szansę na Oscara Giamatti już miał

Włosko brzmiące nazwisko aktora to zasługa jego dziadków. Rodzina dziadka ze strony ojca była włoskimi emigrantami z Telese Terme. Nazwisko rodowe pierwotnie pisane było "Giammattei", przed emigracją do Stanów. Poza tym, z Włochami nie za wiele ma wspólnego, bo urodził się w Nowym Jorku i tam od lat mieszka.

Co ważne, pierwszą nominację w filmowej karierze aktora zapewniła mu drugoplanowa rola Joe Goulda, trenera oraz menedżera Jima Braddocka w biograficznym filmie "Człowiek ringu" Rona Howarda. Sam zainteresowany w wywiadach podkreśla, że bardzo chciałby znaleźć odpowiedni projekt, na którym mógłby pracować razem z Davidem Lynchem. Patrząc optymistycznie w przyszłość aktor chciałby też ponownie połączyć siły z reżyserem "Przesilenia zimowego", czyli Alexandrem Paynem. To najlepszy reżyser, z jakim kiedykolwiek pracowałem. Myślę, że jest jednym z największych żyjących amerykańskich reżyserów, więc mam nadzieję, że zrobimy więcej projektów. Zrobię wszystko, czego zechce - opowiadał w wywiadzie dla Deadline Paul Giamatti. Sam zainteresowany w tym samym wywiadzie zdradził też, że jest oszołomiony tym, jak "Przesilenie zimowe" zostało przyjęte przez ludzi. Nie spodziewał się, że obraz zdobędzie tak gigantyczny sukces.

To bardzo, bardzo prosta historia o relacjach międzyludzkich, o ludziach, którzy pomagają sobie nawzajem i myślę, że inni po prostu na to reagują - wyznał. Dodajmy, że "Przesilenie zimowe" weszło do polskich kin 24 stycznia 2024 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA