REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. YouTube

Kim jest IShowSpeed? Huczy o nim cały internet

Amerykański youtuber IShowSpeed przyleciał do Polski, a portal X zalała fala nagrań z jego udziałem. Twórca zebrał na YouTubie 25,6 mln subskrybentów, na Instagramie obserwuje go niemal 20 mln osób, a jego wpisy na X śledzi 2,7 mln użytkowników. Kim jest IShowSpeed i co robi w Polsce?

08.07.2024
16:25
ishowspeed w polsce influencer stream
REKLAMA

Na nagraniach, które zdominowały dawnego Twittera, pojawił się chłopak, za którym podąża tłum osób. Bohater filmików tańczy z ubranym na zielono krasnalem, stoi na Maluchu, wymachuje flagą Polski i zajada się polskimi przysmakami z Wojtkiem Golą i Robertem Pasutem. Wiele osób drwi z zainteresowania, jakie wywołał gość zza oceanu i zachodzi w głowę, w jaki sposób udało mu się zdobyć tak ogromną liczbę fanów, którzy snują się za nim tłumnie po ulicach Warszawy. Charyzmatyczny youtuber jest hitem mediów społecznościowych, a popularność zyskał za sprawą podejmowania się najbardziej szalonych wyzwań.

REKLAMA

Kim jest IShowSpeed? Amerykański youtuber przyleciał do Polski

IShowSpeed, właściwie Darren Jason Watson Jr., urodził się 21 stycznia 2005 r. w Cincinnati w stanie Ohio. Swoją karierę w internecie rozpoczął w 2016 r. - założył wówczas konto na YouTubie i do 2017 r. publikował filmy typu gameplay. Popularność zyskał w 2021 r. za sprawą swoich fanów, którzy zaczęli publikować na TikToku fragmenty jego często agresywnych reakcji w stosunku do innych graczy, co w konsekwencji doprowadziło do powstawania memów z udziałem IShowSpeeda. Rozpoznawalność zapewniła mu także gra Talking Ben the Dog, która dzięki niemu stała się najlepiej sprzedającą się grą w App Store ponad dekadę po jej debiucie.

W kwietniu 2021 r. kanał IShowSpeeda subskrybowało 100 tys. osób, a po zaledwie dwóch miesiącach liczba ta wzrosła do 1 mln. W grudniu tego samego roku wokół Speeda zrobiło się głośno za sprawą kontrowersyjnego występu w e-randkach na Twitchu, kiedy po wypowiedzi, którą interpretowano jako groźbę gwałtu, youtuber został wyeliminowany, a w konsekwencji - zbanowany na Twitchu. Inne niestosowne zachowanie Speeda miało miejsce kilka miesięcy później, w kwietniu 2022 r. - podczas transmisji na żywo chłopak zaczął w seksistowski sposób obrażać jedną z dziewczyn, z którą grał w grę Valorant. Zareagowała na to jedna z producentek gry, która na stałe wykluczyła Speeda nie tylko z Valorant, ale również z innych gier spod szyldu Riot Games.

Trzy miesiące później IShowSpeed odpalił fajerwerki w swoim sypialni, przykuwając tym uwagę mediów.

Prócz zainteresowania mediów zdobył również dodatkowych subskrybentów, przekraczając barierę 10 mln na YouTubie. W tym samym czasie otrzymał tygodniowy zakaz korzystania z YouTube'a, kiedy podczas transmisji na żywo symulował seks oralny z postacią z gry Minecraft. W sierpniu postanowił zawiadomić policję o popełnieniu przestępstwa, które nie miało miejsca. Kiedy jednostka SWAT pojawiła się pod jego domem, Speed został zakuty w kajdanki. Youtuber twierdził później, że wyszedł z aresztu za kaucją.

IShowSpeed w Polsce

Od 2022 r. aż do teraz IShowSpeed zdecydował się na transmitowanie treści związanych z piłką nożną. We wrześniu wziął udział w charytatywnym meczu piłkarskim, a w listopadzie i w grudniu odwiedzał różne stadiony piłkarskie, by zobaczyć na meczu Cristiano Ronaldo. Podczas Mistrzostw Świata miało również miejsce kontrowersyjne wydarzenie, które wiele osób oceniło jako rasistowskie - w czasie transmisji na żywo youtuber podszedł bowiem do chińskiego kibica, aby z nim porozmawiać. Mężczyzna zakomunikował, że nie mówi po angielsku, co doprowadziło do tego, że Speed zaczął parodiować azjatyckie języki. W międzyczasie otrzymał nagrodę Streamy w kategorii Breakout Streamer podczas wydarzenia Streamy Awards.

W sierpniu 2023 r. IShowSpeed przekroczył barierę 20 mln subskrybentów na YouTubie. Nie był to jego jedyny powód do świętowania - 2 miesiące później okazało się, że Twitch odblokował jego konto po dwóch latach. Prócz tego, że youtuber znany jest z kontrowersyjnych zachowań i odklejonych transmisji, to jest również autorem kilku singli, m.in. "Dooty Booty", "Shake" czy "Ronaldo (Sewey)".

O influencerach czytaj w Spider's Web:

IShowSpeed w Polsce: o co chodzi?

Jakiś czas temu nastoletni youtuber rozpoczął podróż po Europie i transmituje na żywo to, jak spędza czas w europejskich miastach. Pojawił się już we Włoszech, Holandii i Niemczech, a niedawno zawitał również do Polski. Jego obecność mogła wzbudzić w przypadkowych przechodniach zdumienie - za Speedem podążała dosłownie fala widzów. Z jego przyjazdu do Warszawy z pewnością zapiszą się takie momenty jak taniec z przebranym za krasnala fanem, jedzenie pierogów z Golą i Pasutem czy zaskoczenie związane z nazwą wody Żywiec - Mocny gaz. IShowSpeed zapowiedział, że uda się jeszcze do Szwecji, jednak następnego dnia zamierza jeszcze wrócić do naszego kraju.

Aktualizacja:

IShowSpeed w ostatni weekend odwiedził również Kraków. W czasie spaceru ulicą Grodzką towarzyszyły setki fanów. Twórca witał się z ludźmi, zbijał piątki i jednocześnie prowadził transmisję, którą śledziły setki tysięcy widzów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA