Social media sprzyjają dziecięcej depresji, a edukować i pomagać młodym nie ma kto
W poniedziałek 17 kwietnia fundacja UNAWEZA opublikowała raport, który powstał w ramach projektu "Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". Zawiera on wyniki badań dotyczących zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Jak można się domyślać, są one - pisząc delikatnie - alarmujące.
To nie była mała sonda czy badanie na niewielkiej grupie. Autorzy raportu zaangażowali do swojego projektu ponad 180 tys. osób, co pozwoliło zyskać obraz psychicznej kondycji dzieci i młodzieży. Krótko pisząc: nie jest dobrze. Jak podkreślają autorzy, wyniki pokazują nam młodzież samotną, posiadającą niskie poczucie sprawności i jeszcze niższą samoocenę.
Ten stan generuje wzrost myśli, zachowań i podejmowanych zamachów samobójczych. Dzieci w kryzysie psychicznym są przekonane, że nic nie znaczą, nic nie potrafią i nie są ważne. Dodajmy do tego niski poziom zaufania społecznego młodych osób, brak wiary w skuteczność profesjonalnej pomocy czy wsparcia społecznego oraz skalę doświadczanych przez nich przemocy (domowej, rówieśniczej) czy hejtu.
Młode głowy: wyniki badania fundacji Martyny Wojciechowskiej
- Z badania dowiedzieliśmy się między innymi, że:
- Ponad 20 proc. przebadanych dzieci nie ma chęci do życia;
- Połowa w ciągu ostatniego miesiąca doświadczyła hejtu w sieci;
- Co drugi uczeń w Polsce wieku 10-19 lat ma skrajnie niską samoocenę i fatalne zdanie o sobie;
- 16 proc. uczniów okalecza swoje ciało;
- Co trzeci uczeń ma podejrzenie depresji;
- CO PIĄTY UCZEŃ PLANOWAŁ SAMOBÓJSTWO.
Szczegółowy opis badania i podsumowanie wyników przeczytacie tutaj. Co zdaje się jawić jako jeden z kluczowych komponentów tego stanu rzeczy? Sieć i social media. Tymczasem pieniędzy na psychiatrię dziecięcą brakuje.
Specjaliści zwracają uwagę, że dla okresu dorastania w miarę normatywne jest okresowe obniżenie nastroju, myśli rezygnacyjne i samobójcze, problemy psychiczne itp. To ten czas w rozwoju człowieka, kiedy równoczesne zmiany i natężenie nowych doświadczeń doprowadzają do wielu kryzysów. Warto zatem pamiętać, że wartością oczekiwana problemów w tym wieku nie jest zero - co nie oznacza, iż problem należy bagatelizować. Bo problem istnieje i z roku na rok rośnie.
Tu warto przytoczyć informacje dotyczące zamachów samobójczych w 2022 roku, które Stowarzyszeniu Demagog udostępniła policja. W 2022 roku odnotowano łącznie 14 520 prób samobójczych - co trzecia próba zakończyła się zgonem (5 108). W poprzednim roku nastąpił nagły wzrost, jeśli chodzi o samobójstwa dzieci w wieku od 7 do 12 lat. W ten sposób zginęło sześć osób, gdy w 2021 roku były to dwie osoby, a w 2020 roku - jedna. Przybywa również prób samobójczych wśród najmłodszych, jest ich aż 2,5 raza więcej niż w 2020 roku. W samym 2022 roku na swoje życie targnęły się 2 093 osoby do 18. roku życia, w tym 85 dzieci młodszych niż 13 lat.
Oczywiście, hasło "psychiatria" jest słowem wytrychem i ona nie rozwiązuje wszystkich problemów. Jest bardzo istotna w kontekście tego, jak bardzo jest teraz zaniedbana i jak ważne jest udzielanie adekwatnej pomocy chorym. Są sfery, gdzie niebezpieczeństwo rośnie. I tak ośrodków dla osób z zaburzeniami odżywiania w Polsce właściwie nie ma. W debacie mówi się jednak głównie o psychiatrach - w praktyce są bardzo ważną, ale ostateczną instancją. Arcyważne w tej kwestii są m.in. brak edukacji psychologicznej w szkołach, brak miejsc w poradniach, brak ośrodków pracy terenowej (dopiero powstają), brak oferty dla osób m.in. z zaburzeniami tożsamości płciowej czy, jak wyżej wspominałem, odżywiania. Naprawdę wiele problemów można rozwiązać na wczesnym etapie. W Polsce można jednak liczyć przede wszystkim na wsparcie dotyczące alkoholu i narkotyków.
Udział w projekcie pt. "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym" był całkowicie dobrowolny - mogła do niego przystąpić bezpośrednio każda szkoła lub cały powiat/gmina. Aby dotrzeć do jak największej liczby szkół, zdecydowano się cały proces gromadzenia danych oprzeć o już funkcjonujący projekt realizowany przez Fundację Dbam o Mój Zasięg pt. "Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo". Inicjatorką projektu jest Martyna Wojciechowska, założycielka i prezeska Fundacji UNAWEZA. Wraz z publikacją tego raportu ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna "Otwarcie o zdrowiu psychicznym".